18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Wojska Polskiego w Czempiniu [ZDJĘCIA]

Andrzej Rajewicz
Święto Wojska Polskiego w Czempiniu
Święto Wojska Polskiego w Czempiniu Andrzej Rajewicz
Święto Wojska Polskiego w Czempiniu obchodzone było bardzo uroczyście. Tradycyjnie już kilkuset mieszkańców miasta zebrało się w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła.

Święto Wojska Polskiego w Czempiniu obchodzone było bardzo uroczyście. Tradycyjnie już kilkuset mieszkańców miasta zebrało się w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Msza miała wyjątkowy charakter. W czasie nabożeństwa uczczono pamięć poległych bohaterów oraz pobłogosławiono wieńce dożynkowe przygotowane przez rolników.

- Tradycyjnie już w Czempiniu łączymy dwa święta, państwowe i kościelne, czyli Matki Boskiej Zielnej. Stąd msza święta za ojczyznę podczas, której święcone są dożynkowe wieńce przygotowane przez rolników z naszych sołectw - mówiła Dorota Lew-Pilarska, burmistrz Czempinia. Wieńce dożynkowe przygotowano we wsiach należących do czempińskiej parafii. Największy zachwyt wzbudzał okazały wieniec w postaci orła, wykonany z kłosów zbóż. Wieńce poświęcił ksiądz proboszcz Andrzej Wojciechwski.

Zobacz także:Co wiesz o wojsku

Po mszy świętej mieszkańcy miasta mogli obejrzeć występ młodzieżowej orkiestry dętej ze Śmigla. Wspaniały koncert podobał się zgromadzonym widzom. Można było usłyszeć wiązankę pieśni patriotycznych i wiązankę piosenek m.in. Skaldów. Nie zabrakło uroczystego wykonania pieśni legionów „Pierwszej Brygady”, „Harcerskiego marszu” i pieśni „Ułański szyk”.

Po koncercie przedstawiciele władz gminy udały się na czempiński cmentarz, aby złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze na grobach leżących tam bohaterów. W ten sposób uczczono pamięć spoczywających na cmentarzu Powstańców Wielkopolskich, żołnierzy II wojny światowej, członków AK i żołnierzy walczących w wojnie z bolszewikami m.in. Antoniego Bródki i Jana Duszyńskiego.

Koscian.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto