Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święconka w bronowskiej "Kazimierzówce" to wieloletnia tradycja kultywowana przez rodzinę Matuszczaków

Sandra Perlińska
Dziś odbędzie się pogrzeb Józefa Matuszczaka, właściciela "Kazimierzówki", który kontynuował tradycje spotkań mieszkańców Bronowa z okazji poświecenia pokarmów w rodzinnym domu

W Polsce od wieków celebruje się zwyczaj święcenia pokarmów. W Wielką Sobotę wierni udają się do kościołów, aby w czasie nabożeństwa kapłan mógł poświęcić koszyczki pełne żywności. Jednak nadal jest wiele parafii, gdzie proboszcz odwiedza mieszkańców i święci pokarmy na salach wiejskich i w prywatnych domach. Tak jest między innymi w Bronowie.

Święcenie pokarmów wielkanocnych w „Kazimierzówce” w Bronowie to tradycja, która ma ponad pół wieku. To właśnie w domu państwa Matuszczaków od lat spotykają się gospodarze z Bronowa. W Wielką Sobotę pokarmy gospodarzy z Bronowa poświęcił proboszcz parafii Zwiastowania NMP i Zwiastowania św. Michała Archanioła w Sowinie ks. Jerzy Brzęczek

Tradycją w parafii w Sowinie jest, że święcenie pokarmów odbywa się nie tylko w kościele parafialnym i kaplicy w Taczanowie Drugim, ale w każdej z miejscowości należącej do parafii. W Wielką Sobotę proboszcz ks. kanonik Jerzy Brzęczek zatrzymuje się w Bógwidzach, Sowinie Błotnej, Taczanowie, ale i przybywa do „Kazimierzówki” w Bronowie, gdzie od 52 lat spotykają się mieszkańcy wsi. Mieszkańcy wspominają, że wcześniej spotykali się w domu państwa Zimniaków.

„Kazimierzówka” to dom państwa Matuszczaków, którzy co roku w tym przedwielkanocnym okresie goszczą u siebie bliższych i dalszych sąsiadów. I choć pierwszych właścicieli już nie ma, tradycję tę kontynuuje Józef Matuszczak, jeden z synów państwa Bronisławy i Kazimierza Matuszczak. Tym razem w progach „Kazimierzówki” w imieniu pana Józefa, mieszkańców powitał brat pana Józefa, Jan Matuszczak.

Po święceniu pokarmów wszyscy zmówili modlitwę prosząc o zdrowie dla pana Józefa, który, mimo swojej choroby pragnął, by tradycja była wciąż kultywowana. To na jego prośbę znów otwarto drzwi „Kazimierzówki” dla gospodarzy ze wsi.

Niestety pan Józef Matuszczak zmarł 2 kwietnia. Dziś o godz. 13:00 w kościele w Sowinie odbędzie się jego pogrzeb, gdzie pożegna go brat z rodziną.

Mieszkańcy Bronowa od ponad pół wieku spotykają się w „Kazimierzówce” - rodzinnym domu państwa Matuszczaków. Podkreślają, że to niesamowite ile wspomnień wiążą z tym miejscem. Nie wyobrażają sobie, by po 52 latach święcenie pokarmów dokonywało się w innym miejscu. - Dzieci uwielbiają tę rodzinną atmosferę, która tam panuje - podkreślają bronowianie.

Jeśli chcesz się podzielić wspomnieniami związanymi z bronowską „Kazimierzówką” lub masz fotografie ze święconek w tym miejscu sprzed lat - prześlij je na adres [email protected]

Przypomnijmy, że Święconka to zwyczaj, który ma średniowieczną tradycję, korzeniami sięgającą prawdopodobnie czasów pogańskich.

Chrześcijański zwyczaj święcenia pokarmów narodził się w VIII wieku, choć w Polsce przyjął się dopiero w XIV. Obrzęd „Święconki” ujednoliciła reforma potrydencka w Rituale Romanum z 1614, w Polsce od roku 1631 według rytuału piotrkowskiego. Obrzęd ten był atakowany przez Reformację.

Początkowo święcono wszystkie produkty, jakie znalazły się na stole. Księża musieli więc się nieco nabiegać, odwiedzając domy bogatych chłopów. By ułatwić im proceder, święcenia przeniesiono do kościołów, a suto zastawiane stoły zamieniły się w symboliczne koszyki.

Wielka Sobota w tradycji chrześcijan jest jedynym w roku dniem bez Eucharystii, a także momentem wyciszenia się i skupienia w oczekiwaniu na nadejście Zbawiciela. Tego dnia są także święcone pokarmy, zwyczaj, który istnieje w Polsce od XIII wieku. Na początku wierni święcili tylko chleb i jajka, aby zapewnić sobie dobrobyt, a także upamiętnić mękę i Zmartwychwstanie Jezusa.

Wybór pokarmów do święconki nie może być przypadkowy. Każdy z produktów ma swoją symbolikę i znaczenie. Dziś chrześcijanie szykują koszyczki nie tylko pełne jedzenia, ale także wyściełane białymi serwetkami i ozdobione zielonymi gałązkami, które symbolizują zmartwychwstanie. Pamiętajmy też, że poświęconych pokarmów nie można spożywać do czasu śniadania wielkanocnego. Niektórzy wierzą też, że poświęcone pokarmy należy zjeść w całości, aby w trakcie kolejnego roku niczego nam nie zabrakło.

Zobacz najdroższe auta z Motor Show

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto