Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studia: Wybierając kierunek kieruj się pasją

Katarzyna Podsiadło
Maciej Stanik /Polskapresse
Są też tacy, dla których najważniejsze to za bardzo się nie namęczyć i szukają kierunku, który nie wymaga wysiłku. Zamiast spędzać czas nad książkami, wolą iść na imprezę. Czym więc kierować się przy wyborze kierunku studiów, aby w przyszłości nie martwić się o znalezienie pracy i wykonywać zawód, który przyniesie nam satysfakcję?

Skończyły się czasy, gdy matura wystarczała, by znaleźć dobre zajęcie. Teraz w cenie jest ukończenie rozmaitych kursów, szkoleń i ambitnych studiów. Trzeba przede wszystkim zastanowić się, jakie mamy zainteresowania i czym chcemy zajmować się w przyszłości. Nie ma sensu latami uczyć się materiału, który nas nie interesuje - niezależnie od pieniędzy, jakie można później zarobić.

- Co nam po dyplomie prawnika, który nie znosi swojego zawodu i wolałby ukończyć np. fotografię? Pamiętajmy o tym, że ta osoba ma przed sobą kilkanaście lat pracy. Brak zainteresowania zawodem będzie wpływał bezpośrednio na wykonywane przez nas obowiązki i rezultaty naszej pracy - twierdzi Kaja Smółka, konsultant firmy doradztwa zawodowego Advisory Group "TEST" Human Resources w Krakowie.

Zobacz także: Kto znajdzie pracę w 2012 roku?

Warto też zorientować się, jakie panują trendy na rynku pracy i czy ukończone studia dadzą możliwość na zmianę zawodu lub ich uzupełnienie w zależności od potrzeb i zmian na rynku. Od kilku lat w rankingach najpopularniejszych kierunków prym wiodą informatyka, pedagogika, zarządzanie i marketing. Zdaniem specjalistów od rynku pracy, informatyka i telekomunikacja są najbardziej przyszłościowymi kierunkami i gwarantują zdobycie pracy.

- Żyjemy w dobie internetu i szybkiego rozwoju nowych technologii. Specjaliści z tej branży będą jeszcze długo poszukiwani na rynku, bo nie sposób wyobrazić sobie dobrze prosperującej firmy, która nie korzystałaby z usług programistów, grafików komputerowych czy informatyków - zapewnia Smółka.
Coraz częściej studenci wybierają też nowe, mało jeszcze znane kierunki.

Zobacz także: Top 10 wydarzeń na rynku pracy w 2011 roku

Kognitywistyka (czyli nauka z pogranicza psychologii, filozofii i lingwistyki), filologia fińska czy sinologia (studia w zakresie kultury i języka chińskiego) cieszą się dużą popularnością. - Warto zaryzykować i realizować swoje pasje. Specjalistów od protetyki słuchu, oceanografii czy kultury chińskiej jest garstka. Po co więc stać się jednym z tysiąca prawników, psychologów i informatyków? - pyta Monika Kruściel, specjalista ds. rynku pracy z Warszawy.

Janusz Dziewit, dyrektor wrocławskiego oddziału firmy doradztwa zawodowego Advisory Group "TEST" Human Resources, zapewnia, że pracodawcy zawsze będą szanować pasjonatów. - Często w rozmowach z pracodawcami słyszę: "Proszę nam zrekrutować kogoś, kto ma jakąś pasję". Szkoda, że ciężko jest znaleźć takie osoby- mówi Dziewit.

Zobacz także: Lista płac - zobacz ile zarabia się w Wielkopolsce [ZESTAWIENIE]

W cenie będą też absolwenci kierunków finansowych i lingwiści, szczególnie ci, którzy posiadają znajomość języków rzadziej spotykanych - holenderskiego, portugalskiego, szwedzkiego.- Pamiętajmy, że dobra znajomość języka angielskiego to dla niektórych pracodawców wymóg równie podstawowy jak wyższe wykształcenie - dodaje Kaja Smółka.

A pracodawcy są coraz bardziej wymagający. Przy naborze przede wszystkim zwracają uwagę na doświadczenie i dodatkowe kwalifikacje kandydata. Nie wystarczy już sam dyplom. - Uczestnictwo w kursach i szkoleniach oznacza, że osoba ma świadomość swojej niewiedzy i próbuje to zmienić. Niezależnie od tego, czy jest się bezrobotnym, stolarzem, informatykiem czy magistrem farmacji, potrzeba doszkalania się powinna nam przez cały czas towarzyszyć - dodaje Janusz Dziewit.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto