Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie rocznicowe na Okręgliku w Budzyniu

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
Tradycyjnie w ostatnią niedzielę czerwca w Budzyniu na Okręgliku już po raz 42 odprawiono mszę św.

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę czerwca w Budzyniu na Okręgliku już po raz 42 odprawiono mszę św. na pamiątkę nawiedzenia kopii Cudownego Obrazu MB Częstochowskiej.

W tym roku przypadła setna rocznica zdobycia wozu pancernego i z tej okazji tuż przed mszą św. odbyła się dodatkowa uroczystość. Punktualnie o godzinie 15.00 prezes chodzieskiego koła Towarzystwa Pamięci Wielkopolskiego Marek Fifer powitał wszystkich zebranych między innymi: starostę Mirosława Juraszka, wójta Marcina Sokołowskiego, burmistrza Jacka Gursza, generała Jana Podhorskiego, sierżanta Janusza Bożka, prezesa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Zdzisława Kościańskiego i kibiców Lecha Poznań z Michałem Grillem, którzy trzymali olbrzymi baner z napisem Budzyń. .
Po tym głos zabrał starosta Mirosław Juraszek, który wyraził swoje zadowolenie z mnogości inicjatyw podejmowanych z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego na terenie powiatu. Po tym wystąpieniu zebrani odśpiewali kolędę o pancerniku ułożoną 100 lat temu przez budzyńskich powstańców.

Następnie wszyscy powstali, a członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Erhardt M17 w towarzystwie „ marszałka Piłsudskiego” i „ generała Muśnickiego” wprowadzili sztandar Budzynia. Odśpiewano hymn państwowy, następnie Zdzisław Kościański i Roman Grewling z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego odznaczyli sztandar medalem „ Wierni pamięci” .
Po tej części odprawiono mszę świętą w intencji Piwowarów, Matek Różańcowych i Turków, której przewodniczył dziekan dekanatu chodzieskiego ks. Ireneusz Szypura, koncelebrowali o. Eustachy Rakoczy kapelan Powstańców Wielkopolskich i inicjator tych spotkań na Okręgliku, światowej sławy biblista ks. prof. Jan Kanty Pytel, proboszcz ks. Marek Piosik i ks. Hubert Staszak. W homilii ojciec Eustachy dziękował wszystkim, którzy walczyli o wolność ojczyzny i tym, którzy pielęgnowali pamięć o tych wydarzeniach. Po mszy św. zasadzono dąb pamięci na Okręgliku. Na zakończenie wójt Marcin Sokołowski podziękował wszystkim, którzy uczestniczyli w obchodach setnych rocznic w roku 2018 i w roku 2019.

Na uroczystość przybyły sztandary: Straży Pożarnej z Budzynia, Bractwa Kurkowego, Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich, a Stanisław Ornoch i Andrzej Dastych wjechali na Okręglik wozem pancernym Erhardt M17.
Dodatkowe podziękowania dla kustosza Okręglika Antoniego Nowaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto