MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

SŁOWIAŃSKI MIT - Interaktywne wędrowanie, czyli edukacja w XXI wieku

Agnieszka Gonczar
Wędrujący Słowianie to element ekspozycji z serii "Bój", nazwaną także "sferą męstwa i wojny"
Wędrujący Słowianie to element ekspozycji z serii "Bój", nazwaną także "sferą męstwa i wojny" Archiwum wystawy
Animacje 3D, wizualne labirynty i kawał dobrej historii. O tym, dlaczego warto wybrać się na spacer po placu Wolności, pisze Agnieszka Gonczar.

Na początku istniało tylko światło, bezkresne morze i krążący pod postacią łabędzia nad przepastną otchłanią bóg Świętowid... tak rozpoczyna się najstarsze podanie według Słowian mówiące o stworzeniu świata, nazywane także "Słowiańskim mitem". Identyczny tytuł będzie nosiła multimedialna wystawa prezentowana na placu Wolności. W olbrzymiej kopule (10 metrów wysokości i 20 metrów średnicy) będziemy mieli okazję zapoznać się z kulturą słowiańszczyzny wczesnośredniowiecznej (między VIII a IX wiekiem), czyli z legendarnymi początkami państwa polskiego, jego miejscem w świecie Słowian i relacjami z innymi państwami ówczesnej Europy.

- Projekt jest niezwykle drobiazgowy, jeśli chodzi o zgodność z realiami historycznymi. Składa się z dwóch części: pokaz kultury słowiańszczyzny zachodniej, tej przed czasami Mieszka I oraz sama forma prezentacji tych treści, czyli multimedialny pokaz wzbogacony specjalną scenografią wykonaną przez studentów Katedry Scenografii poznańskiej ASP - zachęca Karol Pituła, współorganizator projektu. Wystawę kierujemy do każdego, niezależnie od wieku, kto jest ciekawy świata i chciałby poznać źródła naszej kultury - dodaje.

Z pewnością atrakcji nie zabraknie dla nikogo, bowiem zaraz po wejściu zostaniemy porwani przez interaktywny labirynt, który dzięki animacjom 3D, grze światła i dźwięku zabierze nas w świat sprzed kilkunastu wieków. Całość ekspozycji dzieli się na cztery sfery: pierwszą będzie "Bój", czyli oręż i sposoby walki ówczesnych Słowian, drugą "Część", czyli obrzędy i wierzenia, trzecią "Trud", czyli życie codzienne rodziny wczesnosłowiańskiej, a ostatnią sferą będzie "Koniec", czyli obrzędy pogrzebowe i wyobrażenia Słowian na temat życia pośmiertnego.

Obok przedmiotów codziennego użytku, narzędzi, broni, strojów czy biżuterii, centralnym punktem wystawy będzie naturalnej wielkości replika Światowida ze Zbrucza. Jest to słowiański posąg z IX wieku, który w połowie XIX wieku został wydobyty z rzeki Zbrucz w zachodniej Ukrainie.
Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych zwiedzających, będzie fakt, że większość eksponatów dostępnych na wystawie będzie można dotknąć, dzięki czemu zapoznamy się z ich fakturą i działaniem.

Słowiański mit
Plac Wolności, koło Empik Megastore
wystawa czynna od 10 marca do 20 maja,od godz. 9-18 (weekend 11-20)
bilety: 15-18 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto