Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się poznański Festiwal Fabuły 2020. Z uwagi na obostrzenia tym razem impreza CK Zamek odbędzie się online. Co w programie?

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
Poznański Festiwal Fabuły prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnej polskiej prozie. Przedstawia niebanalne powieści, ale i opowiadania, biografie czy eseje. Głównym celem imprezy jest zwrócenie uwagi czytelników na najważniejsze książkowe nowości, ale również zaproszenie do spotkania z ich autorami.
Poznański Festiwal Fabuły prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnej polskiej prozie. Przedstawia niebanalne powieści, ale i opowiadania, biografie czy eseje. Głównym celem imprezy jest zwrócenie uwagi czytelników na najważniejsze książkowe nowości, ale również zaproszenie do spotkania z ich autorami. materiały prasowe Festiwalu Fabuły
„Konieczność fikcji” – pod takim hasłem przebiegnie czwarta edycja Festiwalu Fabuły, która w wyniku na obostrzenia związane z pandemią odbędzie się wyłącznie online. W ramach imprezy organizowanej przez Centrum Kultury Zamek odbędzie się wiele spotkań autorskich, których nie powinien przegapić żaden miłośnik dobrej literatury! Nie zabraknie też specjalnej debaty czy wykładów z cyklu „Kanon od nowa” z udziałem naukowców, którzy zinterpretują lektury ze szkolnego kanonu.

Poznański Festiwal Fabuły prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnej polskiej prozie. Przedstawia niebanalne powieści, ale i opowiadania, biografie czy eseje. Głównym celem imprezy jest zwrócenie uwagi czytelników na najważniejsze książkowe nowości, ale również zaproszenie do spotkania z ich autorami. Głównym tematem tej edycji festiwalu jest pojęcie „konieczności fikcji”. – Szukamy ważnych, nowych opowieści, bohaterek i bohaterów oraz języków, które poszerzają wyobraźnię i pozwalają lepiej się komunikować. Chcemy animować wielogłosową, pogłębioną dyskusję wokół literatury – podkreślają organizatorzy festiwalu.

Festiwal rozpocznie się od debaty „To wróci. Przeszłość i przyszłość pandemii” z udziałem Joanny Krakowskiej, Beaty Siemieniako i Tomasza Markiewki. Kolejnymi interesującymi pozycjami w programie jest wykład prof. Przemysława Czaplińskiego o „Trylogii husyckiej” Andrzeja Sapkowskiego i wykład prof. Ingi Iwasiów o „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Nie zabraknie też wielu spotkań autorskich – m.in. z Dominiką Słowik, Mikołajem Łozińskim, Izabelą Morską, Joanną Rudniańską, Sergiejem Lebiediewem, Moniką Glosowitz czy Joanną Żabnicką.

Początkowo festiwal miał odbyć się w sposób tradycyjny, jednak w wyniku obostrzeń, organizatorzy podjęli decyzję o przeniesieniu imprezy do sieci, a dokładnie na Facebooka. – Pandemia narzuciła szereg dokuczliwych, trudnych do zaakceptowania, ale koniecznych do przyjęcia ograniczeń. Nie chcemy jednak rezygnować z festiwalu. Ciągłość i konsekwencja w życiu kulturalnym są ważne także dlatego, że podtrzymują wzajemne zaufanie wszystkich osób oraz instytucji w niego zaangażowanych – tłumaczy Marcin Jaworski, kurator festiwalu.

Wszystkie wydarzenia transmitowane będą na Facebooku na dwóch profilach: Zamek Czyta – kliknij tutaj oraz Centrum Kultury Zamek – kliknij tutaj

FESTIWAL FABUŁY 2020 – SPRAWDŹ PROGRAM!

17.11.2020 / wtorek

g. 17
„TO WRÓCI. PRZESZŁOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ PANDEMII”
Debata II: Demokracja i państwo w czasie pandemii. Paneliści: Joanna
Krakowska, Beata Siemieniako, Tomasz Markiewka
Prowadzenie: Joanna B. Bednarek, Przemysław Czapliński
Organizatorzy: Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, Centrum
Humanistyki Otwartej UAM, CK ZAMEK

g. 19
SPOTKANIE Z DOMINIKĄ SŁOWIK
prowadzenie: Marcin Jaworski

18.11.2020 / środa

g. 13
KANON OD NOWA
WYKŁAD PROF. PRZEMYSŁAWA CZAPLIŃSKIEGO O „TRYLOGII
HUSYCKIEJ” ANDRZEJA SAPKOWSKIEGO

g. 17
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM ŁOZIŃSKIM
prowadzenie: Katarzyna Kuczyńska-Koschany

g. 19
SPOTKANIE Z IZABELĄ MORSKĄ
prowadzenie: Piotr Śliwiński

19.11.2020 / czwartek

g. 17
DEBIUT!
SPOTKANIE Z MARIĄ KARPIŃSKĄ, BARBARĄ SADURSKĄ I
BOLESŁAWEM CHROMRYM
prowadzenie: Filip Modrzejewski

g. 19
SPOTKANIE Z JOANNĄ RUDNIAŃSKĄ
prowadzenie: Bogumiła Kaniewska

20.11.2020 / piątek

g. 13
KANON OD NOWA
WYKŁAD PROF. SZYMONA WRÓBLA O „FERDYDURKE” WITOLDA
GOMBROWICZA

g. 17
SPOTKANIE Z SERGIEJEM LEBIEDIEWEM (ROSJA)
prowadzenie: Piotr Oleksy, tłumaczenie: Agnieszka Smólczyńska
Wiechetek

g. 19
OGŁOSZENIE LAUREATEK POZNAŃSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ

21.11.2020 / sobota

g. 13
KANON OD NOWA
WYKŁAD PROF. INGI IWASIÓW O „MORALNOŚCI PANI DULSKIEJ”
GABRIELI ZAPOLSKIEJ

g. 16
SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ PAJĄCZKOWSKĄ
prowadzenie: Inga Iwasiów

g. 17.30
SPOTKANIE Z MONIKĄ GLOSOWITZ I JOANNĄ ŻABNICKĄ
prowadzenie: Krzysztof Hoffmann

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto