Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury zakończony. Siedziba zmieniła się nie do poznania. Zobacz zdjęcia!

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
Do tej pory Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu działała w różnych częściach miasta – nie tylko przy ul. Prusa, gdzie znajduje się główny budynek biblioteki, ale również przy innych – Drzymały, Mickiewicza i Kramarskiej. Teraz biblioteka w całości przeniosła się na Jeżyce i ma jedną siedzibę.
Do tej pory Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu działała w różnych częściach miasta – nie tylko przy ul. Prusa, gdzie znajduje się główny budynek biblioteki, ale również przy innych – Drzymały, Mickiewicza i Kramarskiej. Teraz biblioteka w całości przeniosła się na Jeżyce i ma jedną siedzibę. fot. Mateusz Kiszka
Po 21 miesiącach remont Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury dobiegł końca. Od teraz, dzięki gruntownej przebudowie obiektu, po raz pierwszy w swojej historii, wszystkie działy, pracownie, czytelnia i wypożyczalnia WBPiCAK funkcjonują pod jednym dachem.

Do tej pory Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu działała w różnych częściach miasta – nie tylko przy ul. Prusa, gdzie znajduje się główny budynek biblioteki, ale również przy innych – Drzymały, Mickiewicza i Kramarskiej. Jak przyznają przedstawiciele WBPiCAK, taka sytuacja była sporym utrudnieniem dla działalności instytucji. Kolejną trudnością był fakt, że biblioteczne centrum od dawna znajdowało się w opłakanym stanie i zupełnie nie było przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. To już jednak przeszłość – nie dość, że biblioteka w całości przeniosła się na Jeżyce i ma jedną siedzibę, to wygląda ona lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

– Zmiany, jakie zaszły po remoncie w budynku umożliwią korzystanie z naszych usług osobom niepełnosprawnym, dadzą naszym czytelnikom i użytkownikom lepsze i piękniejsze przestrzenie do korzystania z oferty biblioteki, a pracownikom poprawią komfort pracy. Mamy nadzieję, że efekt modernizacji tego trudnego w remoncie obiektu spotka się z pozytywnym odbiorem wszystkich, którzy zagoszczą w progach biblioteki – mówi Iwona Smarsz, pełniąca obowiązki dyrektora WBPiCAK.

W murach czekały niespodzianki...

Jak zauważa Małgorzata Muchyńska, kierownik działu organizacyjno-administracyjnego biblioteki, modernizowany budynek stanął na Jeżycach jeszcze w latach siedemdziesiątych, kiedy standardy budowlane były zupełnie inne. – W tych murach czekało na nas wiele niespodzianek. Jedną z nich był dla nas szyb windy osobowej, daleki od doskonałości, bardzo nierówny. Aby winda mogła bezpiecznie i sprawnie funkcjonować, jej kabina została wykonana na specjalne zamówienie – tłumaczy Muchyńska.

To jednak zaledwie początek długiej listy zmian, jakich dokonano podczas remontu budynku. Parter i dwa pierwsze pietra zostały przeznaczone do użytku publicznego, na pozostałych mieszczą się poszczególne pracownie, działy i administracja biblioteki. Wejście główne, dobrze widoczne i oznaczone tablicami informacyjnymi, zostało przeniesione na front budynku. Ponadto zostało oświetlone stylowym neonem, nawiązującym choćby do tego, który wisi nad pobliskim Kinem Rialto.

Nowoczesność i wygoda dla czytelników

Na parterze ściany wewnętrzne zostały wyburzone, dzięki czemu powstał przestronny, przeszklony hol, który będzie wykorzystywany jako przestrzeń wystawiennicza. Jego przedłużeniem jest nowa, w pełni sala audiowizualna. Przeszklona została również antresola znajdująca się na półpiętrze, która będzie miejscem spotkań dla twórców. Na pierwszym piętrze małe pokoiki przekształcono w jedną, dużą czytelnię, gdzie każdy miłośnik literatury będzie mógł usiąść w miękkim fotelu i zagłębić się w lekturze lub skorzystać z pobliskich stanowisk komputerowych.

– Powiększona i unowocześniona została także wypożyczalnia książek. Nowością jest też umieszczona przed budynkiem biblioteki wrzutnia na książki, gdzie można oddawać wypożyczone książki 24 godziny na dobę – czytamy w materiale dotyczącym przeprowadzonych prac. Dodatkowo, na wyższych piętrach kamienicy znajdują się dodatkowe sale konferencyjne i wykładowe do szkoleń i warsztatów. Łączny koszt całej inwestycji wyniósł ponad 14 milionów złotych.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto