Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont Starego Rynku: Co restauratorom zaoferowało im miasto? Pl. Wolności z domkami w stylu Betlejem Poznańskiego

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Poznańscy restauratorzy ze Starego Rynku otrzymali pierwsze, poważne propozycje od miasta, ale czekają, aż dostaną je na piśmie.
Poznańscy restauratorzy ze Starego Rynku otrzymali pierwsze, poważne propozycje od miasta, ale czekają, aż dostaną je na piśmie. Robert Woźniak
W poniedziałek odbyło się spotkanie władz miasta z restauratorami ze Starego Miasta, podczas którego padły pierwsze poważne propozycje. Przypominamy: ze względu na remont płyty Starego Rynku, właściciele lokali będą pozbawieni dwóch sezonów ogródkowych. Od miasta oczekują pomocy, aby przetrwać. Jednym z przedstawionych pomysłów na poprawę ich sytuacji jest "letnie Betlejem Poznańskie".

Brak ogródków gastronomicznych w 2022 r.

Estrada Poznańska chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom poznańskich restauratorów ze Starego Rynku, zaproponowała, żeby ci od 15 marca do 15 maja wystawili stoiska „promocyjne”, czyli stoliki i krzesła bezpośrednio na chodniku przy elewacji budynku z zachowaniem min. 1,5 m przejścia na chodniku. To gastronomików nie satysfakcjonuje.

Właściciele restauracji zmagali się przez dwa lata z pandemią. Ogródek gastronomiczny od maja do września zapewnia największe źródło dochodu. Z informacji przekazanych nam przez Marcina Mikołajczaka, zastępcę dyrektora ds. administracyjnych w Estradzie Poznańskiej, nie ma możliwości postawienia ogródków gastronomicznych, gdyż te wymagają zbudowania drewnianych podestów, a na to nie ma miejsca (płyta Rynku przez remont zajęta jest w ponad 70 proc.).

Pierwsze poważne propozycje miasta dla gastronomików

W poniedziałek odbyło się spotkanie władz miasta z restauratorami. W rozmowie z „Głosem Wielkopolskim”, dyrektor z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, Katarzyna Parysek-Kasprzyk informuje o propozycjach, jakie przedstawiono restauratorom; główną ofertą jest udostępnienie płyty na pl. Wolności, którą można wykorzystać w dwóch wariantach albo poprzez realizację kilku kontenerów, albo poprzez aranżację kilkudziesięciu miejsc dla drewnianych domków na wzór Betlejem Poznańskiego.

Przedstawiono też oferty dodatkowe, czyli możliwość skorzystania z przestrzeni: podwórza zlokalizowanego na tyłach południowej pierzei Starego Rynku, kamienic między numerami 55 a 60, powierzchni pl. Bernardyńskiego, a także terenu przy pl. Wielkopolskim od strony ul. Solnej.

Czytaj też:

Restauratorzy na chwilę obecną nie komentują ofert miasta, ponieważ czekają na propozycje w formie pisemnej. Te mają otrzymać we wtorek.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto