MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Remont drogi z Pleszewa do Kowalewa za dwa lata

Irena Kuczyńska
Remont drogi - Pleszew Kowalew - Halina Meller - dyr. ZDP
Remont drogi - Pleszew Kowalew - Halina Meller - dyr. ZDP Irena Kuczyńska
Remont drogi powiatowej z Pleszewa do Kowalewa razem z budową ronda ,,na Maliniu'' dopiero za dwa lata. Powiat musi pozyskać grunty na poszerzenie jezdni i ścieżkę rowerową

Remont drogi powiatowej z Pleszewa do Kowalewa

Oczekiwany przez wszystkich remont drogi z Pleszewa do Kowalewa przesuwa się. Przy opracowywaniu wniosku o dotację z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej okazało się, że pas drogowy należący do powiatu jest za wąski. Miejscami liczy tylko 5 metrów.
Tymczasem droga, na której modernizację chce się pozyskać środki zewnętrzne, musi mieć jezdnię o szerokości 6 metrów, czyli każdy pas ruchu 3 - metrowy. Musi mieć też 2,5 -metrowy pas na pieszo - jezdnię, czyli ścieżkę rowerową.

W tej sytuacji Zarząd Dróg Powiatowych musi podjąć starania o pozyskanie gruntów, które znajdują się poza krawędzią drogi, a należą do miasta oraz do prywatnych użytkowników.
Z Haliną Meller - dyrektorką ZDP stoimy na drodze łączącej Pleszew z Kowalewem. Przez cały czas mijają nas samochody pleszewian jadących na stację w Kowalewie, klientów hurtowni i firm, które mają siedziby przy drodze, wreszcie działkowiczów. Wszak główne wejście do ROD ,,Nad Nerem’’ tu się znajduje. Pod wieczór na drodze pojawiają się rowerzyści i miłośnicy marszów z kijkami. Kierowcy omijają dziury, a piesi schodzą na pobocze. Nie wiedzą, bo i po co im ta wiedza, że pobocze do zarządcy drogi, czyli powiatu, nie należy.
Jadąc, czy idąc, od strony Pleszewa, z prawej strony przy torach kolejki mamy grunty pokolejowe przejęte przez miasto Pleszew.

Z lewej strony, do samej krawędzi jezdni, dochodzą grunty właścicieli prywatnych. - Trzeba uregulować stan prawny gruntów przylegających do drogi powiatowej tak, aby było miejsce na szeroką jezdnię, na ścieżkę rowerową z lewej strony (jadąc od Pleszewa) oraz pobocza i rowy z prawej strony - tłumaczy ,,Gazecie Pleszewskiej’’ Halina Meller - dyrektorka Zarządu Dróg Powiatowych, która musi przygotować projekt na dotację do modernizacji drogi z Plesze-wa do Kowalewa.

Na szczęście powiat nie będzie musiał płacić odszkodowań właścicielom gruntów niezbędnych do modernizacji drogi zgodnej z najnowszą ustawą. Przejęcie gruntów można uzyskać w trybie decyzji wojewody. - Wszystkie grunty, które 1 stycznia 1999 roku stanowiły drogę : pas jezdni, pobocze, rowy, z mocy ustawy stają się drogą powiatową, ale prawo własności do nich musi potwierdzić wojewoda - tłumaczy Halina Meller. Powiat poniesie koszty podziałów geodezyjnych. Może to być nawet 20 tys. zł.

W tej sytuacji, wniosek o dotację na remont drogi oraz budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Lipowej, Malińskiej, Armii Krajowej i 70 Pułku Piechoty, która w granicach Kowalewa staje się ulicą 23 lutego, będzie złożyć dopiero w przyszłym roku. Znaczy to, że w optymistycznym wariancie droga będzie gotowa za dwa lata.
Remont drogi, która ma 2200 metrów szerokości, którą codziennie przemierzają pleszewianie śpieszący na pociąg do stacji w Kowalewie, to nie tylko budowa 6 - metrowej jezdni, 2,5 - metrowej pieszo jezdni, regulacja rowu ale też budowa ronda z by-passem, umożliwiającym skręt z 70 Pułku Piechoty w Armii Krajowej. Pod budowę ronda trzeba będzie wykupić działki od RKS Nowy Świat, który jest właścicielem nieruchomości ,,Baks’’ oraz od właścicieli stacji paliw.

Budowa ronda z infrastrukturą, bo tam przechodzi m.in. sieć gazowa, telekomunikacyjna, może kosztować do 1,5 mln. zł. Koszt całej inwestycji czyli modernizacji drogi z budową ronda może wynieść nawet 6 mln zł.Przypomnijmy, że modernizacja drogi, która łączy miasto Pleszew ze stacją kolejową w Kowalewie, od kilku lat powraca na zebraniach osiedli i sołectw. Już dwa lata temu opracowywano wstępną dokumentację. Okazało się wtedy, że droga jest za wąska i aby ją remontować, trzeba pozyskać grunty, które przylegają do pasa jezdni, ale do powiatu nie należą, mimo iż od lat były, jako droga użytkowane. Na ostatniej sesji Rady Powiatu radny z Kowalewa Maciej Ładziń-ski temat drogi wywołał.
Starosta Maciej Wasielewski tłumaczył, dlaczego remont drogi z Pleszewa do Kowalewa przesunie się w czasie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto