MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

RELIGIE - Pieniądze z Unii Europejskiej łączą katolików z ewangelikami

Michał Nicpoń
Zespół N.O.C. muzyką łamie bariery religijne. Dzięki staraniu pastora-basisty (z prawej) Unia dofinasowuje koncerty - fot. Michał Nicpoń
Zespół N.O.C. muzyką łamie bariery religijne. Dzięki staraniu pastora-basisty (z prawej) Unia dofinasowuje koncerty - fot. Michał Nicpoń
Polak – katolik, Niemiec – ewangelik, Rosjanin – prawosławny. Walkę właśnie z takimi stereotypami rozpoczął Tomasz Wola proboszcz parafii ewangelicko- -augsburskiej w Pile.

Polak – katolik, Niemiec – ewangelik, Rosjanin – prawosławny. Walkę właśnie z takimi stereotypami rozpoczął Tomasz Wola proboszcz parafii ewangelicko- -augsburskiej w Pile. Pastor od roku stara się muzyką przełamywać bariery religijne. Skuteczność jego walki zauważyło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które zakwalifikowało małą pilską parafię, do realizację programu Unii Europejskiej. Teraz pastor wraz z grupką młodych ludzi dzięki euro może ze stereotypami walczyć skuteczniej.

Zaczęło się spontanicznie, od ogłoszenia na portalu organizacji pozarządowych. Informację ministerstwa o konkursie na realizację Europejskiego Roku Równych Szans dla Wszystkich Tomasz Wola odkrył przypadkiem.
– Najważniejszy był pomysł, który w zasadzie już mieliśmy – przyznaje Tomasz Wola.
Pomysłem tym okazała się N.O.C., czyli zespół, który od 2005 roku działa przy parafii w Pile. Już wtedy kapela tworzona przez ewangelików miała łączyć małą grupę młodzieży w niewielkiej parafii z północnej Wielkopolski. Szybko okazało się, że muzyka połączyła protestantów z katolikami, bo zespół, także przez skład, stał się ekumeniczny.
– To, po co spotykaliśmy się, grając w N.O.C.-y, idealnie wpisało się w założenia programu ministerstwa. Napisanie odpowiedniego projektu było formalnością, która nie sprawiła kłopotu – wyjaśnia proboszcz, a jednocześnie basista zespołu.
Gdy projekt był gotowy, musiał się obronić przed 400 innymi propozycjami organizacji pozarządowych. Obronił się skutecznie i znalazł się w gronie 30, którym powierzona została realizacja Europejskiego Roku Równych Szans dla Wszystkich w Polsce.
Co ciekawe, pilska parafia jest jedyną w Polsce, która na realizację projektu otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Już to ją nobilituje, ale nie tylko. Samo „grono trzydziestu” jest również godne pozazdroszczenia. Prócz pilskich ewangelików projekt realizują m.in. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, Ośrodek Praw Człowieka Uniwersytetu Jagiellońskiego, czy Uniwersytet Łódzki.

Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub [

www.prasa24.pl

](http://www.prasa24.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto