Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puste lokale zmieniają się w... galerie sztuki. Nietypowa wystawa poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego i ZKZL-u

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
Puste lokale zostały udostępnione artystom związanym z Uniwersytetem Artystycznym nieodpłatnie i tymczasowo przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Ich prace będą wystawiane w różnych miejscach, które mają zmieniać się co dwa, trzy tygodnie. Jak na razie można je oglądać w pięciu lokalach.
Puste lokale zostały udostępnione artystom związanym z Uniwersytetem Artystycznym nieodpłatnie i tymczasowo przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Ich prace będą wystawiane w różnych miejscach, które mają zmieniać się co dwa, trzy tygodnie. Jak na razie można je oglądać w pięciu lokalach. materiały Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych właśnie rozpoczęły wspólny projekt „Galeria w Witrynach”, mający na celu prezentowanie sztuki w różnych miejscach Poznania, które dotąd nie kojarzyły się z kulturą – choćby w sklepach, punktach usługowych czy gastronomicznych. Dzieła poznańskich artystów można oglądać przez witrynę, bezpośrednio z ulicy.

Jak podkreślają twórcy projektu, „Galeria w Witrynach” to seria tymczasowych ekspozycji w wybranych, niegaleryjnych i niezwiązanych z kulturą miejscach w Poznaniu, takich jak restauracje czy sklepy. Prace wystawiane są w ich witrynach, by można było oglądać je bezpośrednio z ulicy, z zachowaniem reżimu sanitarnego wymaganego w czasie obostrzeń związanych z pandemią.

Puste lokale zostały udostępnione artystom związanym z Uniwersytetem Artystycznym nieodpłatnie i tymczasowo przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Ich prace będą wystawiane w różnych miejscach, które mają zmieniać się co dwa, trzy tygodnie. Jak na razie można je oglądać w pięciu lokalach.

Sztuka to wspólnota

Pomysłodawcy projektu podkreślają, że celem „Galerii w Witrynach” nie jest rewitalizacja miejsc wspomagająca rynek nieruchomości, ale prezentacja „alternatywnych, oryginalnych myśli i kulturowych odniesień”. – Sztuka w witrynach niewątpliwie pełni rolę odwróconego procesu gentryfikacji i służy polityce wspólnotowej – twierdzi prof. Maciej Kurak, kurator wystawy i prorektor poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego.

W pierwszej odsłonie projektu prezentowana jest twórczość artystów plakatowych. – Po pierwsze, witryny prezentują plakat Jana Jerzmańskiego, który otrzymał Grand Prix w konkursie „Poznań na plakacie”. Po drugie, prezentowane są dwa plakaty autorstwa Yossi Lemela z jego projektu poświęconego epidemii „Podróż do pandemii”. Ten izraelski artysta jest laureatem Nagrody im. Jana Lenicy przyznawanej przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po trzecie, prezentowany jest wybór plakatów Grzegorza Marszałka, nestora poznańskiego plakatu, profesora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu – wylicza Artur Adamczak, przedstawiciel UAP.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie – KLIKNIJ TUTAJ!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto