Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przekazała do Muzeum Regionalnego w Pleszewie meble wyprodukowane w pleszewskiej fabryce! To dopiero niespodzianka

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Przekazała do Muzeum Regionalnego w Pleszewie meble wyprodukowane w pleszewskiej fabryce! To dopiero niespodzianka
Przekazała do Muzeum Regionalnego w Pleszewie meble wyprodukowane w pleszewskiej fabryce! To dopiero niespodzianka Muzeum Pleszew
Muzeum Regionalne w Pleszewie wzbogaciło się ostatnio o niesamowite eksponaty - kolekcję mebli wyprodukowanych w pleszewskiej Fabryce Mebli Stylowych Mikołaja Misiaka. Ten niezwykły dar dla muzeum przekazała pleszewianka z urodzenia pani Izabela Świejkowska-Knyż

Nowe eksponaty w Muzeum Regionalnym w Pleszewie

Zbiory Muzeum Regionalnego w Pleszewie w ostatnim czasie wzbogaciły się wyjątkowe eksponaty - kolekcję mebli wyprodukowanych w pleszewskiej Fabryce Mebli Stylowych Mikołaja Misiaka. Ten niezwykły dar dla muzeum w Pleszewie przekazała pleszewianka z urodzenia pani Izabela Świejkowska-Knyż.

- Przekazała ona do muzeum okrągły, rozkładany stół, 6 krzeseł, witrynę, bufet, stojący zegar Beckera, 4 fotele, stolik, szafę z nadstawką oraz żyrandole i kinkiety - wyliczają przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

Uroczyste przekazanie mebli odbyło się w miniony piątek w Warszawie w obecności właścicielki i dyrektora Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adama Staszaka.

Fabryka Mebli Stylowych Mikołaja Misiaka w Pleszewie

W Pleszewie przez 70 lat produkowano meble. Na początku biznes meblowy przy Wrocławskiej 20, prowadzili dwaj bracia Misiakowie: Wawrzyniec i Mikołaj.

- Meble “od Misiaka” cieszyły się popularnością. W latach 20. i 30. XX wieku, posiadanie w salonie, w sypialni, kuchni czy gabinecie kompletu mebli “od Misiaka”, należało do dobrego tonu. Właściciel zatrudniał coraz więcej osób a w 1925 roku zaczął budować piętrową halę produkcyjną, która gotowa była w 1926 roku - relacjonuje na swoim blogu Irena Kuczyńska.

Pierwszy raz firmę odebrali Mikołajowi Misiakowi Niemcy w 1939 roku. Po wojnie Misiakowie odzyskali stolarnię. I praca zaczęła się od nowa. Później przyszedł kolejny cios. W listopadzie 1951 roku poszło do Mikołaja Misiaka 5 osób z załogi i powiedzieli mu, że „od dzisiaj już nie jest właścicielem, bo oni przejmują zakład, który będzie upaństwowiony”. W „Roczniku Pleszewskim 2013” Stanisław Szurek pisze, że „Zarządzeniem Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu z dnia 27 listopada 1951 roku, po upaństwowieniu istniejącej Fabryki Mebli Stylowych, utworzono Jarocińskie Zakłady Przemysłu Drzewnego z siedzibą w Pleszewie. Administracja i główna produkcja mieściły się w Pleszewie przy ul. Sienkiewicza 20”.

W roku 1993, kiedy Minister Przemysłu i Handlu unieważni decyzję Ministra Przemysłu Lekkiego z 7 sierpnia 1951 roku o przejęciu Fabryki Mebli Stylowych przez Skarb Państwa i Spadkobiercy Mikołaja Misiaka zgłoszą roszczenia reprywatyzacyjne – pisze Stanisław Szurek w artykule “Kaliskie Przedsiębiorstwo Produkcji Leśnej “LAS” w Pleszewie w “Roczniku Pleszewskim 2013”.

Rok wcześniej, 29.09.1992 zapadła decyzja o postawieniu Przedsiębiorstwa „Las” w stan likwidacji. Rok później ogłoszono upadłość. Zakończenie postępowania upadłościowego nastąpiło 17 listopada 1999 roku.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Gmina Chocz świętowała dożynki. W sobotę, 26 sierpnia 2023 roku, mieszkańcy i rolnicy podziękowali za tegoroczny zbiory

Dożynki Gminno-Parafialne w Choczu. Świętowali na ludowo i sportowo

Kobieca i dwie męskie drużyny z OSP Kwileń, dwie ekipy z OSP Kuźnia-Piła i po jednej z OSP Józefów oraz OSP Niniew - to lista uczestników Miejsko-Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych w Choczu. Każdy zespół musiał sprawdzić swoje umiejętności w dwóch konkurencjach: sztafecie 7 x 50 m z przeszkodami i ćwiczeniu bojowym

Miejsko-Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze w Choczu. Kto najl...

Rodzinny rajd rowerowy stanowił finał „Akcji lato”. W sobotę, 26 sierpnia 2023 roku, 10-kilometrową trasę prowadzącą z Szymanowic do wsi Wierzchy na jednośladach pokonała około 60-osobowa grupa

Rodzinny rajd rowerowy na finał „Akcji lato” w gminie Gizałki

Powódź w Pleszewie w 1985 roku. Po trzech dniach ulewnych deszczów, Ner opuścił rury. Woda wdarła się do miasta

Powódź w Pleszewie w 1985 roku. Po trzech dniach ulewnych de...

Mroczna historia pięknej kaplicy w Taczanowie Drugim. Jej wnętrze zachwyca, ale tuż obok wydarzyła się tragedia. Morderstwo w Taczanowie

Mroczna historia pięknej kaplicy. Jej wnętrze zachwyca, ale ...

Nowa kaplica w Domu Chłopaków w Broniszewicach już prawie gotowa. Poświęci ją sam Prymas Polski abp Wojciech Polak. To będzie wydarzenie!

Nowa kaplica w Domu Chłopaków w Broniszewicach już prawie go...

Sala wiejska w Rudzie Wieczyńskiej przejdzie gruntowaną modernizację. Gmina Gizałki pozyskała ponad 200 tys. zł dotacji z Urzędu Marszałkowskiego

Sala wiejska w Rudzie Wieczyńskiej przejdzie gruntowną moder...

Motopompa trafiła do jednostki OSP Gizałki

Przekazanie sprzętu strażackiego w Gizałkach. Nowe motopompy...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto