Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja książki Anny Tabaki o prezydencie Bujnickim

Elżbieta Bielewicz
Ignacy Bujnicki był ostatnim przedwojennym prezydentem Kalisza
Ignacy Bujnicki był ostatnim przedwojennym prezydentem Kalisza archiwum zk
Dziś, 16 lutego, o godz. 17.00 w Sali Recepcyjnej kaliskiego ratusza odbędzie się promocja książki Anny Tabaki, historyka sztuki i regionalistki - „Ignacy Adama Nieściuszko-Bujnicki (1891-1939). Prezydent Kalisza, budowniczy elektrowni kaliskiej”. Na spotkanie z autorką zaprasza Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Wstęp wolny.

Książka Anny Tabaki będzie już trzynastą pozycją serii „Kaliszanie” , w której ukazywane są sylwetki osób związanych z grodem nad Prosną. Tym razem przeczytamy o dziejach ostatniego przedwojennego prezydenta Kalisza, prawdopodobnie rozstrzelanego przez Niemców w listopadzie 1939 r. Co ciekawe autorka zamieściła w swej publikacji także wiele nieznanych dotąd zdjęć (pochodzących głównie ze zbiorów rodziny Milewskich).

Gdy Ignacy Bujnicki miał kilkanaście lat, jego rodzina, wywodząca się z zubożałej szlachty, przeniosła się do Kalisza, stolicy guberni kaliskiej. Został przyjęty do kaliskiej Szkoły Realnej (w jej budynku mieści się obecnie III LO im. M. Kopernika), jednak za udział w strajku szkolnym w 1905 został z niej usunięty, a naukę kontynuował w Szkole Handlowej w Kaliszu, gdzie w 1910 otrzymał świadectwo dojrzałości.

Studiował na Wydziale Budowy Maszyn w Szkole Politechnicznej we Lwowie, potem na Wydziale Elektromechanicznym Instytutu Politechnicznego w Sankt Petersburgu, który ukończył w 1917 otrzymawszy dyplom inżyniera mechanika. Podczas studiów we Lwowie działał w Związku Strzeleckim, gdzie skończył szkołę podoficerską.

Do połowy 1919 pracował w rosyjskim Carycynie, a następnie został zatrudniony w polskiej misji repatriacyjnej działającej w rumuńskim Gałaczu. Po powrocie do wolnej Polski wziął udział, jako saper, w wojnie polsko-bolszewickiej.

Po wojnie, w 1922 sprowadził się na stałe do Kalisza. W tymże roku objął stanowisko dyrektora elektrowni miejskiej. Po przewrocie majowym w 1926 roku dał się poznać jako działacz polityczny związany z sanacyjnym Bezpartyjnym Blokiem Współpracy z Rządem, a przede wszystkim jako specjalista od spraw elektryfikacji. Dzięki jego staraniom została wybudowana elektrownia w Piwonicach (dzielnica Kalisza), która stała się Okręgowym Zakładem Elektrycznym Miasta Kalisza „OZEMKA”, której Bujnicki został dyrektorem. Bardzo aktywnie działał również na polu społecznym, m.in. w Polskim Czerwonym Krzyżu, kaliskim Towarzystwie Miłośników Sceny[2]. Jednocześnie, w latach 1933-1935, pełnił funkcję tymczasowego prezydenta miasta Piotrkowa.

W październiku 1937 został wybrany na stanowisko Prezydenta Miasta Kalisza.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto