Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezes Kasprzak: Lech Poznań poważany w Europie

Hubert Maćkowiak
Arkadiusz Kasprzak
Arkadiusz Kasprzak
Mimo że Lech Poznań nie prezentuje się w meczach Ligi Europejskiej, to na Starym Kontynencie wciąż jest rozpoznawany i szanowany. Wiceprezes Arkadiusz Kasprzak wziął udział w spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia Klubów w Barcelonie. - W Europie wszyscy znają Lecha, nie mamy żadnych kompleksów - mówi wiceprezes.

Spotkanie ECA (European Clubs Association) odbyło się 14 listopada na stadionie Camp Nou, miejscu szczególnym dla futbolu. W skład Stowarzyszenia wchodzi aż 157 klubów z różnych części kontynentu, ale tylko nieliczni mieli okazję być zaproszonym przez organizatorów. Wśród przedstawicieli klubów był Arkadiusz Kasprzak z Lecha. Spotkanie dotyczyło przede wszystkim kształtowania relacji klubu z kibicami, komunikacji, rozpowszechniania informacji o klubie w dobie Internetu, ale także bezpieczeństwa na trybunach.

Zobacz także: Jose Bakero na Śniadaniu w Dwójce [ZDJĘCIA, WIDEO]

Przedstawiciel Kolejorza znalazł się w roboczej grupie, która zajmowała się marketingiem. Pracował razem z wysłannikami Celticu Glasgow, Barcelony i Borussii Dortmund.

- W moim wystąpieniu przede wszystkim wspomniałem o kształtowaniu pozytywnych wzorców komunikowania się z kibicami. Prowadzimy dialog z naszymi sympatykami, mamy bazę kibiców, ludzie chętnie zwiedzają stadion - zaznacza wiceprezes Kasprzak i zwraca uwagę na kolejne działania, którymi Lech mógł się chętnie pochwalić. - Powodem do satysfakcji jest turniej Lech Cup, a także blisko pięćdziesiąt fanklubów w całej Wielkopolsce - stwierdził nasz rozmówca.

Kwestia komunikowania się kibiców, także w dobie Internetu, kiedy wiele osób odwiedza strony internetowe i ogląda telewizje klubowe to jedno, a bezpieczeństwo na stadionach to drugie. Tym tematem także zajęli się przedstawiciele Celticu, Borussi, Barcelony i Lecha. Jak się okazuje, nie tylko w Polsce są problemy z niesfornymi kibicami. Austria, Szwajcaria, Niemcy, Francja - te kraje także doskonale wiedzą, co to zamieszki na stadionie i bójki.

Potwierdzają to statystyki w latach 2008 - 2011 we Francji dwie osoby zginęły, kiedy biły się przy okazji meczów piłkarskich. Liczba zatrzymanych przez policję francuską w 2008 roku wynosiła 523, natomiast trzy lata później aresztowano już 859 kibiców, którzy odpowiadają za burdy. - Chcemy też propagować pozytywne wzorce kibicowania - dodaje Kasprzak.

Wiceprezes Kasprzak w poniedziałek przebywał w Katalonii, a we wtorek poleciał do niemieckiej Kolonii. Tam przebywał na Międzynarodowym Szczycie Futbolowym. W Niemczech przedstawiciele znanych klubów europejskich rozmawiali o najciekawszych i najnowszych trendach w piłkarstwie. Po pierwsze, futbol staje się coraz bardziej powszechny i obejmuje wszystkich. O ile w Polsce na meczach kobiety stanowią 15% publiczności, to na przykład we Włoszech, czy Hiszpanii ten wskaźnik jest o wiele wyższy i wynosi odpowiednio: 39 i 37%.

Czytaj także: Ronaldo i Irina Shayk w Opalenicy?

Drugim ważnym trendem w europejskiej piłce i biznesie wokół niej należy nazwać istnienie wielkich firm i koncernów, które sponsorują drużyny. LG, Fuji i inne wykładają sporo gotówki.

Po trzecie, zainteresowanie piłką przenosi się do świata wirtualnego, następuje proces cyfryzacji. - Poznajemy najnowsze trendy w dziedzinie futbolu, biznesu, nawiązujemy nowe kontakty w tym gronie. Ta wiedza jest bardzo cenna i wartościowa - zapewnia Arkadiusz Kasprzak.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto