Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co warto studiować? Po tych kierunkach możesz być spokojny o pracę w 2022 roku. Oto lista, którą warto poznać

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Absolwenci tych studiów nie będą szukać pracy. To praca, będzie poszukiwała ich! Inżynierowi o specjalizacji. Inżynierowie będą mogli m.in. projektować, eksploatować oraz uruchamiać systemy automatyki, a także instalować i serwisować zautomatyzowane stanowiska w branżach takich jak lotnictwo, elektronika, produkcja maszyn czy przemysł samochodowy. Znajda zatrudnienie w placówkach badawczych i ośrodkach rozwoju technologicznego na całym świecie.
Absolwenci tych studiów nie będą szukać pracy. To praca, będzie poszukiwała ich! Inżynierowi o specjalizacji. Inżynierowie będą mogli m.in. projektować, eksploatować oraz uruchamiać systemy automatyki, a także instalować i serwisować zautomatyzowane stanowiska w branżach takich jak lotnictwo, elektronika, produkcja maszyn czy przemysł samochodowy. Znajda zatrudnienie w placówkach badawczych i ośrodkach rozwoju technologicznego na całym świecie. 123rf.com
Wiemy, po jakich studiach znajdziesz pracę w 2022 roku i nie będziesz mieć problemu z zatrudnieniem. Sugerując się prognozami Światowego Forum Ekonomicznego oraz raportem Manpower Group, to specjaliści IT, nowych technologii, inżynierii, nowoczesnej komunikacji i mediów, a także inżynierowie zarządzania będą najbardziej pożądani na rynku pracy. Poznaj dane z raportu oraz wypowiedzi ekspertki z SWPS w Warszawie, zobacz listę kierunków i sprawdź, w jakich branżach pracodawcy czekają z otwartymi drzwiami. Te informacje są na wagę złota dla tegorocznych absolwentów.

Również bankowcy i finansiści nie będą narzekać na brak perspektyw: społeczeństwo coraz bardziej świadomie chce zarządzać swoimi pieniędzmi, zabezpieczać swoje rodziny, mądrze inwestować. Czy będzie praca dla humanistów? Niestety, nie dla wszystkich kierunków. Natomiast globalne przemiany stylu życia spowodowane pandemią Covid-19, sprawiły, że jest większy popyt na usługi szeroko rozumianego wsparcia: psychologowie, psychoterapeuci, coachowie.

Praca w 2022. Absolwenci tych kierunków mogą być o nią spokojni

Według pracodawców w okresie od stycznia do marca 2022 roku, aż 43% firm w Polsce chce zatrudniać nowych pracowników. Natomiast na świecie, po raz pierwszy od wybuchu pandemii COVID-19, na wszystkich 40 rynkach przeanalizowanych w ramach badania zanotowano pozytywną prognozę zatrudnienia – czytamy w raporcie Manpower Group

Chociaż prognozy zatrudnienia w 2022 roku oraz latach najbliższych wskazują na specjalistów po konkretnych kierunkach studiów (zobacz je wszystkie w galerii), według ekspertki ds. rynku pracy Patrycji Załuskiej, dopasowanie kierunku studiów, który odpowiadałby 1:1 rosnącej dynamice zmian, które obserwujemy od kilku dekad na rynku pracy, jest praktycznie niemożliwe.

Postęp technologiczny, robotyzacja oraz ogromna ilość informacji, które przetwarzamy każdego dnia powodują, że fundamentem rynku pracy stały się kompetencje, które nazywamy kompetencjami przyszłości (należą do nich m.in. myślenie krytyczne, przywództwo, komunikacja, empatia, myślenie projektowe, kompetencje cyfrowe).

Bardziej adekwatnym jest określenie z ang. power skills, gdyż tak naprawdę już dzisiaj pracodawcy potrzebują umiejętności związanych z myśleniem krytycznym, przywództwem, komunikacją i empatią, myśleniem projektowym i oczywiście kompetencjami cyfrowymi. Umiejętności te są wynikiem nie tylko wiedzy, lecz doświadczenia nabywanego w różnych kontekstach edukacyjno – zawodowych. Warto wybierać kierunki, które wiążą się z kompetencjami przyszłości, są dobrze zaprojektowane merytorycznie i prowadzone w sposób mocno praktyczny – podkreśla Patrycja Załuska.

Kierunki studiów, po których jest praca – jak dobrze wybrać?

Dobrze, jest wybierać studia, które stawiają na realną i praktyczną pracę w zespołach projektowych. Warto poznać opinie studentów, porozmawiać z wykładowcami podczas dni otwartych nt. organizacji zajęć, wsparcia w stażach, praktykach. Dzisiaj można podjąć nawet kierunki artystyczne z programem obejmującym projektowanie, kompetencje cyfrowe czy zarządzanie swoją ścieżką kariery – zaznacza ekspertka i nawiązując do potrzeb pracodawców w najbliższych miesiącach i latach, kontynuuje:

Niewątpliwie tym czego nie warto unikać to rozwoju kompetencji cyfrowych. Warto zrozumieć, że umiejętności te to nie tylko programowanie czy „nadążanie” za nowinkami technologicznymi. Kompetencje cyfrowe oznaczają umiejętność współpracy z technologią, analizę danych, świadomość obecności technologii w życiu codziennym i potencjału z tego wynikającego. Stąd wszelkie kierunki związane z IT, AI (sztuczną inteligencją), inżynierią, przetwarzaniem danych ale też marketingiem osadzonym w digitalu są warte uwagi.

Okazuje się, że wychodząc na przeciw wszechstronnym potrzebom rynku, część uczelni oferuje warte uwagi kierunki, osadzone w kompetencjach przyszłości tj. np. „Psychologia sztucznej inteligencji” na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, ale też te dot. e-commerce, automatyki i robotyki, biogospodarki, biotechnologii, inżynierii i analizy danych.

Oprócz kompetencji poszukiwanych przez rynek pracy, warto wziąć pod uwagę wyzwania współczesnego świata jakim są zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne, środowisko, starzejące się społeczeństwa, stąd zaprojektowanie takich rozwiązań, które wyjdą tym wyzwaniom naprzeciw pozwoli realizować i rozwijać ścieżki zawodowe w kolejnych dziesięcioleciach – zaznacza ekspertka Patrycja Załuska z SWPS i właścicielka Re:start kariery.

Praca dla absolwentów w 2022 – te branże będą rekrutować

Barometr Manpower Perspektywy zatrudnienia w I kwartale 2022 roku to raport, który powstał w oparciu o deklaracje ponad pół tysiąca polskich przedsiębiorców. Badanie wyraźnie podkreśla zapotrzebowanie na pracowników w dużych firmach, powyżej 250 osób oraz w następujących sektorach:

  • Budownictwo,
  • produkcja przemysłowa,
  • IT.

Tuż za podium znajdują się branże:

  • Bankowość, ubezpieczenia, nieruchomości,
  • produkcja podstawowa tj. kopalnie/przemysł wydobywczy, energetyka/gazownictwo/wodociągi i rolnictwo/leśnictwo/rybołówstwo.

Najmniejsze zainteresowanie rekrutacją będziemy obserwować w:

  • Administracji państwowej,
  • służbie zdrowia,
  • handlu detalicznym,
  • dziedzinie badań i nauki,
  • administracji i wsparcia biznesu,
  • pozostałych działalności usługowych.

W ujęciu globalnym największe zapotrzebowanie na pracowników odczuwalne jest w niemal tych samych sektorach, jak w Polsce. Będzie to: IT, następnie bankowość i nieruchomości oraz budownictwo.

Sprawdź, czy jesteś absolwentem najbardziej pożądanych kierunków na rynku pracy w 2022 roku

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co warto studiować? Po tych kierunkach możesz być spokojny o pracę w 2022 roku. Oto lista, którą warto poznać - Strefa Biznesu

Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto