Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Prof. Wiktor Dega był ojcem kompleksowej rehabilitacji [ZDJĘCIA]

Waldemar Kaiser
Przypominamy dziś sylwetkę prof. Wiktora Degi. W lutym przypada bowiem nie tylko rocznica uhonorowania tego wybitnego poznańskiego ortopedy Orderem Uśmiechu, o czym już pisaliśmy, ale także - jego śmierci.

Wiktor Marian Dega urodził się 7 grudnia 1896 w Poznaniu, zmarł zaś w swoim rodzinnym mieście 16 lutego 1995. Był jednym z najwybitniejszych poznaniaków.

Był lekarzem i naukowcem, profesorem Uniwersytetu Poznańskiego, a następnie Akademii Medycznej w Poznaniu. W dziejach medycyny zapisał się jako jeden ze światowych pionierów rehabilitacji, twórca pierwszej Katedry Medycyny Rehabilitacyjnej. Został też pierwszym Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Zobacz też: Poznańscy Kawalerowie Orderu Uśmiechu [ZDJĘCIA]

Wybuch I wojny światowej sprawił, że Wiktor Dega musiał przerwać naukę w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu i wdziać mundur żołnierski. W niemieckiej armii służył do końca wojny. Później walczył w powstaniu wielkopolskim, a następnie służył w Wojsku Polskim.

Jeszcze w armii zaborcy zdał maturę w Koblencji i podjął studia medyczne w Berlinie, które po przerwie kontynuował już w Warszawie. Ze stolicy wrócił do Poznania, gdzie w 1924 roku na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego uzyskał tytuł doktora. Habilitował się w 1933 roku. Profesorem został po II wojnie światowej.

Okres międzywojenny to dla młodego ambitnego lekarza i naukowca czas dalszej nauki i intensywnej pracy. Wiktor Dega specjalizował się w ortopedii i chirurgii ortopedycznej w Klinice Ortopedii Uniwersytetu Poznańskiego. Wzbogacał swoją wiedzę u prof. Nove-Josseranda w Lyonie oraz prof. Ombredanne'a w Paryżu. Jako asystent na Uniwersytecie Poznańskim, prowadził dla studentów wychowania fizycznego wykłady z gimnastyki leczniczej i masażu.

W 1928 został kierownikiem Poradni Sportowo-Lekarskiej w Poznaniu, a w 1931 - prymariuszem Poznańskiego Zakładu Ortopedycznego im. B. S. Gąsiorowskiego.

Ostatnie dwa lata przed wybuchem wojny Wiktor Dega był ordynatorem Oddziału Ortopedycznego Szpitala Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Odział ten został zresztą stworzony według planów Degi.

Po mobilizacji w 1939 kapitan Wiktor Dega znalazł się w skłąazie Armii Pomorze. Został ranny w bitwie pod Kutnem. Trafił do niewoli. W czasie okupacji kierował Oddziałem Chirurgii Dziecięcej w warszawskim Szpitalu Karola i Marii,a w podczas powstania warszawskiego był chirurgiem w punkcie opatrunkowym "Sano" przy ul. Lwowskiej.

Po wojnie, w 1945 roku Wiktor Dega został profesorem nadzwyczajnym i kierownikiem Katedry i Kliniki Ortopedycznej Uniwersytetu Poznańskiego. Pięć lat później swoją katedrę na nowo organizował w strukturach poznańskiej Akademii Medycznej, co pozwoliło mu na wdrożenie własnego programu kompleksowego leczenia chorych z upośledzoną czynnością narządu ruchu.

Od roku 1957 do 1967 prof. Dega był ekspertem WHO w zakresie readaptacji. Kierował też Akademią Medyczną w Poznaniu. Jej rektorem był w latach 1959 - 1962.

W roku 1960 prof. Dega stworzył pierwszą na świecie Katedrę Medycyny Rehabilitacyjnej. Jego zawodowe osiągnięcia sprawiły, że Ministerstwo Zdrowia w 1969 roku włączyło rehabilitację w ramy opieki zdrowotnej, a Europejskie Biuro WHO uznało program kompleksowej rehabilitacji obecnej na każdym etapie leczenia za modelowy.

W 1970 roku Europejskie Biuro WHO uznało program kompleksowej rehabilitacji obecnej na każdym etapie leczenia za modelowy.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na Facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto