Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań płakał po Stalinie

Krzysztof Smura
archiwum
Wódz ludzkości - Józef Stalin zmarł 5 marca 1953 roku. Poznańskie gazety o śmierci Stalina poinformowały dwa dni później. W całym mieście dominującym kolorem była czerń. Trzy lata później o Stalinie mówiono już nie w kategoriach żalu...

Nieustające pochody i akademie. Zobowiązania ponad normę. Żałoba w mieście. Tak było po śmierci Stalina. Pierwsze zwiastuny złego samopoczucia Generallismusa poznaniacy odebrali w większości jako tragiczną wiadomość

Ukazujące się wówczas gazety pełne były komunikatów o stanie zdrowia Wodza Ludzkości. Tak zwane Biuletyny zdominowały pierwsze strony. Przygotowywano się na najgorsze. A najgorsze nastąpiło 5 marca wieczorem. Zmarł Stalin.

Mroczny Poznań - czytaj więcej artykułów dotyczących historii Poznania

Poznańskie gazety poinformowały o tym dopiero w sobotę, 7 marca. ,,Przestało bić serce Józefa Stalina’’ informował Express na pierwszej stronie. Całe - wówczas czterostronicowe wydanie gazety było poświęcone jednemu tematowi.

Padł Maszynista

Pędzi pociąg historii

Błyska stulecie – semafor

Rewolucji nie trzeba glorii

Nie trzeba szumnych metafor

Potrzebny jest Maszynista

Którym jest On

Towarzysz wódz komunista

Stalin – słowo jak dzwon

Dzwon padł, maszynista odszedł, a rewolucja kulała jak zawsze. Władysław Broniewski, autor owego wiersza był najczęściej cytowanym autorem na poznańskich łamach. Rodzimi notable zyskali wstęp na łamy dopiero w wydaniu niedzielno-poniedziałkowym. Poinformowano wówczas, że Miejska Rada Narodowa wystosowała list kondolencyjny do ambasadora ZSRR.

Polub Mroczny Poznań na Facebooku

W zakładach pracy odbywały się tzw. masówki. Największa w ZISPO (obecnie HCP) ,,Wszystkie hale fabryczne przybrały żałobny wygląd. W głębokiej ciszy wysłuchano komunikatu o śmierci Stalina. Załoga odśpiewała hymn proletariatu, a następnie robotnicy przystąpili do układania telegramów kondolencyjnych.’’ Helena Jarocka – brygadzistka działu malarni zapewniała ,,Wszystkie kobiety z ZISPO będą wychowywały swe dzieci w duchu Lenina i Stalina’’, zaś Franciszek Musiał, kierownik agitatorów ZISPO zapewniał, że będzie dążył, by osiągnąć pełne zwycięstwo socjalizmu w kraju. Jeszcze w sobotę na murach pojawiły się plakaty informujące o wiecach i akademiach.

Do największych miało dojść w Auli Uniwersyteckiej. Tu zwołano mieszkańców Śródmieścia, Jeżyc oraz wschodniego Poznania. Reszta poznaniaków miała się spotkać w Domu Rzemiosła. Z tej okazji fronton Auli ozdobiono girlandami kwiatów. Wśród nich wisiał przybrany krepą portret Stalina. Obok napis ,,Nieśmiertelne imię Wielkiego Stalina zawsze żyć będzie w sercach narodu polskiego i całej postępowej ludzkości. I sekretarz KW PZPR Leon Stasiak zapewniał – Jeszcze silniej będziemy umacniać potęgę naszej ojczyzny, jeszcze silniej będziemy nienawidzić jej wrogów.

Kuriozalne było wydanie poniedziałkowe poznańskiego Expressu Sportowego - w całości poświęcone Stalinowi, przy czym o sporcie nie było ani słowa. Były informacje o pogrzebie, o delegacji poznaniaków, o sekcji zwłok, o tym, że najofiarniejsi (słowo dość przypadkowe) synowie ojczyzny zasilają szeregi PZPR i takie tam. Słowem - w sportowym rytmie.

Ba. Żałobna akademia w Auli (jedna z wielu) to wydarzenie, w którym zapewniano, że jeszcze mocniej, jeszcze ofiarniej, jeszcze staranniej dla ludowej ojczyzny – dla Stalina. Jak koń z Folwarku Zwierzęcego. Poznanianki z okazji Dnia Kobiet też popadły w amok i dalejże zapewniać, że jeszcze lepiej i wydajniej. Tak trzymać.

Przez kilka dni do 12 marca nie było w gazetach nic innego. Był wódz i basta. Potem były trzy dni oddechu i co... Zmarł towarzysz Klement Gottwald – prezydent Czechosłowacji. Koło zaczęło się kręcić w podobnym rytmie, ale na mniejszym obszarze gazety. Fajny był ten marzec 1953 roku. Ci, którzy nie lubili komunistów, zacierali ręce i kupowali gazety – a nuż znowu ktoś odejdzie. Jakiś wódz czy co...

Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na Facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto