Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat pleszewski z nowymi władzami i prezydium rady!

PF
Powiat pleszewski - pierwsza sesja rady nowej kadencji
Powiat pleszewski - pierwsza sesja rady nowej kadencji Piotr Fehler
Poznaliśmy skład zarządu powiatu pleszewskiego oraz prezydium Rady Powiatu. Mirosław Kuberka objął ponownie władzę w Radzie Powiatu. Przegłosowano kandydatury Macieja Wasielewskiego i Eugeniusza Małeckiego na starostę i wicestarostę powiatu pleszewskiego. Członkami zarządu zostali: Michał Kaczmarek, Zbigniew Serbiak oraz Radomir Zdunek

Powiat Pleszewski z nowymi władzami

Za nami pierwsza w tej kadencji sesja Rady Powiatu. Radni, w pełnym 19-osobowym składzie, złożyli 1 grudnia ślubowanie, wybrali swojego przewodniczącego i zadecydowali o wyborze starosty pleszewskiego Został nim Maciej Wasielewski, który zastąpił po 12 latach na tym stanowisku Michała Karalusa.

Obrady prowadził radny senior - Waldemar Maciaszek. Sesja rozpoczęła się od uroczystego ślubowania radnych słowami: „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”. Ślubowanie złożyli wszyscy obecni na sali radni.

Do rywalizacji o fotel przewodniczącego Rady Powiatu stanął tylko jeden kandydat zgłoszony przez Zenona Lisiaka. - Rozwaga, spokój, ład organizacyjny, umiejętność opanowywania emocji kolegów - to jedne z wielu cech, które wymienił Lisiak komplementując Mirosława Kuberkę. Ostatecznie w tajnym głosowaniu jego kandydaturę poparło 17 radnych. – Dziękuję tym, którzy oddali na mnie głos. Jest to wyraz ogromnego zaufania – powiedział po ogłoszeniu wyniku nowy - stary przewodniczący, który podziękował za wsparcie również swojej rodzinie i córce Małgorzacie, która była szefem jego sztabu wyborczego.

Po zatwierdzeniu wyniku głosowania przez komisję skrutacyjną Waldemar Maciaszek przekazał insygnia władzy przewodniczącego: łańcuch, mosiężny dzwoneczek i sześciokątny młotek nowo wybranemu przewodniczącemu.

Na funkcję wiceprzewodniczącego Wojciech Barszczewski z PSL-u zgłosił Marię Górczyńską, którą w głosowaniu poparło 18 radnych, a przeciw był jeden. Drugiego wiceprzewodniczącego zarekomendował Andrzej Jędruszek. Był nim Andrzej Madaliński. W tajnym głosowaniu podobnie jak Marię Górczyńską poparło go 18 radnych, a jeden był przeciw.

W powiecie pleszewskim zaszły wielkie, choć spodziewane zmiany. Podział stanowisk wynikał z umowy, którą wkrótce po wyborach zawarli przedstawiciele partii oraz ugrupowań, które wprowadziły do Rady Powiatu swoich przedstawicieli.

Najwięcej, bo dziewięć mandatów, zdobyło Polskie Stronnictwo Ludowe i to prezes powiatowych struktur PSL-u Sławomir Spychaj rozdawał karty w nowo powstającej koalicji. W tych rozmowach nie był brany pod uwagę dotychczasowy starosta Michał Karalus, który po 12 latach w roli starosty pożegnał się ze stanowiskiem. - Powiatowi pleszewskiemu oddałem 16 lat życia. Nie oszczędzałem się kosztem zdrowia i rodziny. Pracowałem z pasją i z całym oddaniem. Miałem odwagę podejmować trudne, ale konieczne decyzje. Wspierała mnie w tym zawsze Rada Powiatu oraz zarządy - podsumował starosta Michał Karalus. W ciągu tych lat spędzonych w starostwie współpracował z trzema przewodniczącymi rady, 13 wójtami, z różnymi składami politycznymi i osobowymi rady i sołtysami.

- W ciągu tych 16 lat były dla mnie momenty trudne i bardzo trudne. Dziękuję tym, którzy byli ze mną! Nie wspominam tych, którzy odwrócili się, ujawniając swoje oblicze - mówił w swoim pożegnaniu Michał Karalus, który w poniedziałek przekazał insygnia władzy z dumą i przekonaniem, że uczynił wszystko, co należy by powiat pleszewski wykorzystał swoją szansę na rozwój. Michał Karalus dziękował tym, którzy wspierali go w decyzjach i tym, którzy mieli inne zdanie. - Wszyscy pracowaliśmy dla powiatu! - zaznaczył i dodał, aby nadal kontynuować rozmowę z Niemcami w ramach partnerstwa gmin i powiatu i nie zapominać o Ukrainie.

Nowym radnym były już starosta życzył, aby wszyscy pracowali zgodnie i dla dobra powiat i jego rozwoju. -Życzę Wam wszystkiego dobrego i tego samego czego mi życzycie - zaznaczył na koniec i wyraźnie wzruszony podszedł ucałować sztandar, który sam rozwijał i złożył insygnia na stole tuż obok przewodniczącego i usiadł wśród szeregowych radnych.

Za lata poświęcone powiatowi w imieniu gmin podziękował mu Sławomir Spychaj. - Takie jest nasze życie w samorządzie, że w pewnym momencie oddajemy się całkowicie i poświęcamy czas maksymalnie. Za te 16 lat dziękuje. Życzę jednocześnie realizacji kolejnych celów, bo każdy przed sobą startując w nowy próg życia stawia przed sobą określone wymagania i dąży do ich realizacji. Żadna praca nigdy nie kończy pewnego rodzaju życia i oby to życie jak najlepiej i jak najdalej się toczyło - mówił Sławomir Spychaj, wójt gminy Czermin w imieniu wszystkich włodarzy gmin ziemi pleszewskiej.

Podziękowań nie było jednak końca. Dziękował Mirosław Kuberka za współpracę ze starostą pleszewskim oraz nieobecnej Dorocie Czaplickiej za to, że dosłownie i w przenośni oddała serce powiatowi. Kwiaty wręczono również byłemu członkowi zarządu Marianowi Walczakowi.

A powstała w powiecie koalicja składająca się z PSL-u, Towarzystwa Miłośników Pleszewa, Razem dla Ziemi Pleszewskiej, Forum Samorządowego Ziemi Pleszewskiej, Stowarzyszenia „Wspólna Przyszłość” postawiła w roli starosty na 40-letniego magistra administracji, zastępcę naczelnika wydziału oświaty w starostwie Macieja Wasielewskiego. W czasie głosowania dobrzyczanina poprało 18 radnych, a jeden wstrzymał się od głosu.

Na funkcję wicestarosty nowo wybrany starosta zaproponował Eugeniusza Małeckiego. Jego kandydatura wzbudziła zwłaszcza wśród Waldemara Maciaszka najwięcej negatywnych emocji, którym dał wyraz w swoim przemówieniu. - Zwracam się do radnych, żeby zerwali w końcu kajdany. Obecny tutaj pan Małecki został wojewodą w walizeczce. W moich odczuciach obejmował pan kolejne funkcje w kontaktach nieczystych- mówił zwracając się bezpośrednio do kandydata Waldemar Maciaszek

W głosowaniu tajnym Eugeniusz Małeckim otrzymał zaledwie 12 głosów poparcia. Czterech radnych było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. Były prezes Spółki Sport Pleszew obok członka zarządu Michała Kaczmarka uzyskał najmniejsze poparcie wśród powiatowych rajców.

Do zarządu wybrani zostali:
- Radomir Zdunek (PSL), który który uzyskał 14 głosów poparcia, 2 radnych było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu
- Zbigniew Serbiak (PSL), który uzyskał 14 głosów poparcia, 2 radnych było przecie, 3 wstrzymało się od głosu
- Michał Kaczmarek (Wspólna Przyszłość), który uzyskał 10 głosów poparcia, 3 radnych było przeciw, wstrzymało się 5

Co Waldemar Maciaszek zarzucił Eugeniuszowi Małeckiemu i jak na te oskarżenia zareagował sam zainteresowany przeczytasz w najbliższym numerze "Gazety Pleszewskiej"

Więcej informacji wkrótce [/a]Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto