Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po uchwale Sądu Najwyższego nowi sędziowie z Piły i Trzcianki nie powinni orzekać. Decyzja należy wyłącznie do nich

Agnieszka Świderska
Zgodnie z uchwał SN, sędziowie mianowani przy udziale nowej KRS nie powinni orzekać
Zgodnie z uchwał SN, sędziowie mianowani przy udziale nowej KRS nie powinni orzekać Fot. naszemiasto.pl
Sędziowie wybrani przez nową KRS nie powinni orzekać z uwagi na ryzyko wadliwej obsady sądu - stwierdził w czwartek Sąd Najwyższy w uchwale trzech Izb: Izby Karnej, Cywilnej i Pracy. W przypadku Sądu Rejonowego w Pile dotyczy to dwóch sędziów - Beaty Ksiądz i Kajetana Tworka, w przypadku Sądu Rejonowego w Trzciance - sędziego Łukasza Słomczyńskiego. Cała trójka została mianowana przy udziale upolitycznionej KRS. Nie mieli wyboru. Innej KRS, która mogłaby ich mianować, w tym czasie nie było.

Beata Ksiądz, rocznik 1983, absolwentka prawa na Uniwersytecie Gdańskim, egzamin sędziowski zdała w 2010 roku. Już wtedy była związana z Sądem Rejonowym w Pile, w którym rozpoczęła pracę w 2007 roku jako referent stażysta. Od 2010 roku była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego, a następnie starszego asystenta sędziego w wydziałach: karnym, gospodarczym, rodzinnym i nieletnich oraz cywilnym. We wrześniu została mianowana asesorem w Prokuraturze Rejonowej w Wałczu. W 2018 roku zgłosiła się do konkursu na wolne stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Pile. KRS nominował ją w lipcu 2018 roku. Kilka miesięcy później, w listopadzie 2018 roku prezydent Andrzej Duda wręczył jej nominację na urząd sędziego.

Pochodzący z Poznania sędzia Łukasz Słomczyński, rocznik 1983, absolwent prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, zdał egzamin sędziowski w 2010 roku. Na stanowisku asystenta sędziego pracował najpierw w Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto, później w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Jego ostatnie stanowisko to starszy asystent sędziego w II Wydziale Cywilnym SO w Poznaniu. Warto wspomnieć, że zdobył nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za najlepszą pracę magisterską z zakresu prawa własności intelektualnej. Był również finalistą ogólnopolskiego konkursu ECJ Moot Court Competention, prestiżowego międzynarodowego konkursu prawa europejskiego oraz współorganizatorem w 2007 roku w Poznaniu Konferencji Central and Eastern European Seminar on IP and Competention. Był jednym z dwóch kandydatów na wakat w Sądzie Rejonowym w Trzciance. Rada rekomendowała właśnie jego. W listopadzie 2018 roku odebrał nominację z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

Sędzia Kajetan Tworek został powołany na stanowisko sędzięgo Sądu Rejonowego w Pile w październiku 2019 r. Poznaniak, rocznik 1983, absolwent prawa na UAM. Egzamin sędziowski zdał w 2010 roku. W tym samym roku został zatrudniony w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, od grudnia 2015 roku na stanowisko starszego asystenta sędziego w XV Wydziale Cywilnym Odwoławczym SO w Poznaniu. Jest wykładowcą prawa na SWPS Uniwersytecie Humanistyczospołecznym. W przeszłości współpracował z Fundacją Familijny Poznań jako doradca prawny w Biurze Porad Prawnych i Informacji Obywatelskiej w Poznaniu. Autor dwóch publikacji.

Każdy z z tej trójki musi sam zdecydować co zrobić z czwartkową uchwałą Sądu Najwyższego, która de facto pozbawia ich prawa do orzekania.

- Decyzja o tym, czy będą orzekać, należy tylko i wyłącznie do nich. Prezes sądu nie może zabronić sędziemu orzekać - mówi sędzia Aleksander Brzozowski, rzecznik Sądu Okręgowy w Poznaniu.

Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Co jednak stanie się ze sprawami, które teraz są w toku, a w których sędziowie powstrzymają się od orzekania?

- Prezes sądu może przydzielić je innym sędziom. To tylko jedna z możliwości - mówi sędzia Aleksander Brzozowski.

Druga to przeczekanie sądowej wojny na górze na półce w dekanacie. Trzeciego wyjścia na razie nie ma.

W skali całego kraju uchwała Sądu Najwyższego dotyczy ponad 500 sędziów.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto