Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Wydarzenia z poznańskiego czerwca '56 na wystawie w Muzeum Regionalnym w Pleszewie

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Muzeum Regionalne w Pleszewie
Muzeum Regionalne w Pleszewie zaprasza w do wizyty i zapoznania się z dwoma wystawami dotyczącymi wydarzeń z czerwca 1956 roku w Poznaniu. W murach muzeum prezentowane są dwie wystawy: „ Wolności ! Chleba ! Poznański Czerwiec 1956 w fotografii” oraz wystawę historyczną „Poznański Czerwiec 1956”

Poznański czerwiec '56 na wystawie

Powojenne realia życia w Polsce nie były usłane różami. Zaplanowany i realizowany plan sześcioletni to forsowna industrializacja przemysłu ciężkiego, podwyższanie norm pracy oraz zamrożenie płac. Stan taki nie mógł trwać w nieskończoność w zniszczonym przez wojnę kraju. Sytuację pogarszał fakt, że lepiej rozwinięte regiony Polski wspomagały te biedniejsze własnym kosztem. Z drugiej zaś strony sytuację pogarszała prowadzona kolektywizacji polskiej wsi co powodowało spadek produkcji rolnej. Robotnicy gorzej wynagradzani niż w innych regionach kraju, braki mieszkaniowe oraz ogólna postawa władz wobec poznańskich robotników bardzo zaważyła na wydarzeniach czerwcowych.

- Głównym powodem wystąpień robotniczych w czerwcu 1956 r. był trwający od dłuższego czasu konflikt załogi z dyrekcją w Zakładach im. Stalina (wcześniej Zakłady Hipolita Cegielskiego), gdzie robotnicy domagali się zwrotu niewłaściwie naliczanych podatków od premii, obniżenia wyjątkowo wysokich norm produkcyjnych, poprawy warunków pracy oraz lepszej organizacji, która zlikwidowałaby wielogodzinne przestoje. Robotnicy żądali też podwyżek płac i obniżenia cen - podkreśla Witold Hajdasz, kurator wystawy w pleszewskim muzeum.

Rozmowy w Ministerstwie nie dały oczekiwań efektów w związku z czym o godz. 6.30 28 czerwca 1956 roku nad Zakładami im. Stalina zabrzmiała syrena. Robotnicy "Cegielskiego" ogłosili strajk i w pochodzie ruszyli w kierunku siedziby Miejskiej Rady Narodowej, która mieściła się przy placu Stalina ( obecnie Mickiewicza) .
O przebiegu i dalszych losach robotniczego protestu mogą się Państwo dowiedzieć z udostępnionych w muzeum wystawach o wydarzeniach w Poznaniu w czerwcu 1956 roku.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Pleszew. Legenda polskiego hip-hopu wystąpiła w Pleszewie. E...

Pleszew. Sinior Family 17th Anniversary. Hip-hopowe święto w...

Gmina Pleszew. Otwarcie boiska w Sowinie Błotnej

Pleszew. Depreszyn Seszyn 2021. Deskorolkowe szaleństwo w skateparku

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto