Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Tabletki z jodkiem potasu trafiły do pleszewskich strażaków. To na wypadek wybuchu w elektrowni atomowej na Ukrainie

Pleszew. Tabletki z jodkiem potasu trafiły do pleszewskich strażaków. To na wypadek wybuchu w elektrowni atomowej na Ukrainie
Pleszew. Tabletki z jodkiem potasu trafiły do pleszewskich strażaków. To na wypadek wybuchu w elektrowni atomowej na Ukrainie Pixabay/arch. NM Pleszew
Rząd przekazał tabletki z jodkiem potasu do komend Państwowej Straży Pożarnej w całej Polsce, w tym do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. - To standardowa procedura, stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Straż pożarna w Pleszewie otrzymała jodek potasu!

Jak donosi MSWiA, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych straży pożarnej w całym kraju zostały dostarczone tabletki zawierające jodek potasu. Tabletki z jodkiem potasu mają trafić do "każdego obywatela Polski” w razie wybuchu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie, gdzie toczą się walki. Elektrownia została kilkakrotnie ostrzelana, obecnie jest okupowana przez Rosjan.

- Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego – czytamy w komunikacie MSWiA.

Ministerstwo informuje, że obecnie nie ma żadnego zagrożenia związanego z promieniowaniem, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.

- Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski – zapewnia MSWiA w komunikacie.

O tym, że zagrożenia nie ma poinformowała natomiast sama Polska Agencja Atomistyki, która nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.

Jodek potasu – do czego służy?

Obok pozamedycznych zastosowań, jodek potasu jest składnikiem płynu Lugola. Doskonale pamiętają go osoby, które w 1986 roku śledziły doniesienia prasowe na temat wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu, w dawnym ZSRR. Płyn podawany był, by zapobiec wchłanianiu radioaktywnego izotopu jodu z opadów promieniotwórczych po wybuchu. Nadwyżki jodu przyjmowane z płynem Lugola miały powstrzymać wbudowywanie radioaktywnych izotopów w hormony tarczycowe. Brak tych działań mógł doprowadzić do nowotworów tarczycy. Jak się później okazało, przyjmowanie płyny Lugola w 1986 nie było konieczne. Działanie podjęto wówczas profilaktycznie, brakowało wtedy rzetelnych informacji na temat katastrofy, jej przebiegu i skali skażenia.

MSWiA przypomina, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Pleszew. Konferencja "Poza Metropolią" w ramach Światowego Forum Miejskiego. Pleszew przykładem dla innych miast!

Pleszew. Konferencja "Poza Metropolią" w ramach Światowego F...

12. Bieg Przemysława w Pleszewie. Ponad 300 zawodników na ul...

12. Bieg Przemysława w Pleszewie. Oto zwycięzcy! Najszybsi b...

Bieg Przemusia 2022 w Pleszewie przyciągnął setki dzieci. Có...

Pleszew. Sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął, a już straż pożarna ma ręce pełne pracy. Pożar w domu jednorodzinnym w Pleszewie

Pleszew. Sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął, a już str...

Dla Mateusza. Festyn charytatywny w Choczu

Gmina Gizałki. Defilada, odznaczenia, podziękowania i biesia...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto