Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Miejsce w centrum miasta zmieniło się nie do poznania. To nowa wizytówka Pleszewa

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Tereny pokolejowe w Pleszewie przez ostatnie lata przeszły ogromną metamorfozę. To miejsce na mapie Pleszewa zmieniło się nie do poznania. Zachwyca nie tylko mieszkańców, ale również gości. Zobaczcie sami, jak przez ostatnie lata zmieniło się to miejsce

Rewitalizacja terenów pokolejowych w Pleszewie

Nieczynna od wielu lat parowozownia w centrum Pleszewa wyłoniła się z gruzów, jako nowa siedziba domu kultury – i to nie byle, jakiego! Zachowując pamięć miejsca, udało się stworzyć przestrzeń do działań artystycznych. Jest tu sala koncertowa, do nauki tańca, muzyczna, sale warsztatowe. Wszystko w kolejowym klimacie, np. pod podłogą widać szyny z przełomu XIX i XX wieku.

To już drugi budynek stacji Pleszew Miasto, który po rewitalizacji służy lokalnej kulturze. Wcześniej stojący obok, główny gmach dworcowy został zamieniony na siedzibę biblioteki publicznej - oprócz księgozbiorów i czytelni jest nawet mała sala widowiskowa.

Rewitalizacja terenów pokolejowych z prestiżową nagrodą

Taki rozwiązania zostały docenione w kraju. Pleszew zdobył tytuł najlepiej zagospodarowanej przestrzeni publicznej w kraju. Za taką Towarzystwo Urbanistów Polskich uznało rewitalizację terenów pokolejowych przy stacji Pleszew Miasto.

- Kapituła Konkursu doceniła pomysłowość rozwiązań przestrzennych, precyzję w zachowaniu wartości historycznych oraz jakość społeczną wprowadzonych zmian w procesie rewitalizacji – napisano w uzasadnieniu werdyktu jury, w skład którego wchodzą wybitni i doświadczeni polscy architekci.

Projekt wygrał rywalizację z osiemnastoma konkurentami z całej Polski. „Zajezdni Kultury” pewnie by nie było, gdyby nie wsparcie Unii Europejskiej. Dofinansowanie z funduszy unijnych (z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020) wyniosło łącznie prawie 10 milionów złotych.

Goście są pod wrażeniem

Pod wrażeniem rewitalizacji terenów pokolejowych w Pleszewie są nie tylko mieszkańcy Pleszewa, ale również przyjezdni oraz goście Zajezdni Kultury i Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pleszew. Do tego grona w ostatnim czasie dołączył m.in. autor bestsellerowych książek Piotr Milewski.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Gmina Dobrzyca. Remont zakończony, biblioteka już otwarta

Pleszew. Auto na parkingu stanęło w płomieniach

Pleszew. I Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica zagrało dla Basi

Pałac na sprzedaż. Możesz zamieszkać w pałacu w Bugaju za "j...

Pleszew. Liryczna, zdystansowana, przejmująca kawiarenka lit...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto