Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew - miasto kompaktowe. Pleszew jak Paryż i Sztokholm. Jest nowa wizja Miasta i Gminy Pleszew!

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Pleszew staje się miastem kompaktowym, czyli: spójnym, optymalnym. Łatwo przemieścisz się z urzędu do biblioteki, ze sklepu do przychodni, ze szkoły na pizzę, z pracy do domu. Pleszew ma się stać miejscem, gdzie dobrze się mieszka, jest czysto i co najważniejsze ekologicznie. Miasto ruszyło właśnie z nową kampanią promującą: "Kompaktowy Pleszew"

Kompaktowy Pleszew - miasto rusza z nową kampanią promocyjną

Kompaktowy Pleszew – pod tą nazwą będzie się promować Pleszew nie tylko wśród mieszkańców, ale również w całej Polsce. W czwartek zainagurowana została nowa kampania promocyjna miasta: "Kompaktowy Pleszew", czyli koncepcję miasta 15-minutowego. Pleszew ma być więc miastem dobrze funkcjonującym, rozwijającym się w harmonijny i zrównoważony sposób, aby stało dobrym miejscem do życia.

- Zmieniamy się! Pleszew jest kompaktowy! Bo mamy tu wszystko, czego potrzebujemy do życia na wyciągnięcie ręki - żłobek, przedszkole, szkołę, pracę, instytucje publiczne, opiekę zdrowotną, a wreszcie także i sport, rekreację i różnorodną ofertę kulturalną. Wszystko to dostępne w ciągu 15 minut - pieszo, rowerem czy samochodem lub komunikacją miejską. Jesteśmy kompaktowi, bo to nie tylko miasto. To także wsie, z którymi tworzy jedną, spójną i niepowtarzalną całość - podkreśla burmistrz Arkadiusz Ptak.

Kompaktowy Pleszew jak Paryż albo Sztokholm

Teoria miast kompaktowych dotyczy głównie dużych miast. Mówi się o 15-minutowym Paryżu albo Sztokholmie, natomiast my tę ideę chcielibyśmy zaadaptować do małego miasta na południu Wielkopolski - mówi Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa.

Idea miasta kompaktowego (compact city) to współczesny cel, do którego dąży urbanistyka Europy Zachodniej i Unia Europejska. To miasto, w którym odległości między miejscami mieszkania, pracy, nauki, usług i wypoczynku są niewielkie, a dużą część podróży można odbyć pieszo czy na rowerze, umożliwia zmniejszenie terenu zajmowanego przez infrastrukturę drogową, której wymaga nadmiernie rozbudowane miasto. Duże odległości powodują też konieczność doprowadzenia dodatkowej infrastruktury, co powoduje koszty dla wszystkich obywateli.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Pleszew. Piotr Hasiński z tytułem "Zasłużony dla rozwoju Mia...

Takich dożynek jeszcze nie było. Macew, Kabaret Malina i Par...

Gmina Gołuchów. "Leśne smaki dziedzictwa" w Ośrodku Kultury ...

Gmina Gołuchów. Zakończenie żeglarskiego sezonu nad gołuchow...

Gmina Gołuchów. Kino plenerowe po raz kolejny w Grodzie Żubr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto