Plebiscyt - Znów wybieramy najlepszych sportowców!

Grzegorz Szkiłądź
Laureaci poprzedniej edycji naszego plebiscytu: Anita Włodarczyk (1. miejsce), Marcin Witkowski (Najlepszy Trener), Julia Michalska (2.), Paweł Ziółkowski (odebrał nagrodę w imieniu Szymona Ziółkowskiego – 3.), Małgorzata Chojnacka (4.), Sławomir Kryjom (odebrał nagrodę w imieniu Jarosława Hampela – 5.), Magdalena Kemnitz (6.), Dawid Przysiek (7.), Henryk Synoracki (8.), Krzysztof Ludwiczak (9.), Damian Lisiecki (10.)
Laureaci poprzedniej edycji naszego plebiscytu: Anita Włodarczyk (1. miejsce), Marcin Witkowski (Najlepszy Trener), Julia Michalska (2.), Paweł Ziółkowski (odebrał nagrodę w imieniu Szymona Ziółkowskiego – 3.), Małgorzata Chojnacka (4.), Sławomir Kryjom (odebrał nagrodę w imieniu Jarosława Hampela – 5.), Magdalena Kemnitz (6.), Dawid Przysiek (7.), Henryk Synoracki (8.), Krzysztof Ludwiczak (9.), Damian Lisiecki (10.) Waldemar Wylegalski
Na naszych łamach rozpoczynamy 53. Plebiscyt na Najlepszych Sportowców i Trenera Wielkopolski. Kto zasłużył na miano najwybitniejszego sportsmena regionu? Który szkoleniowiec poprowadził podopiecznych do największych sukcesów? Od dzisiaj Czytelnicy mogą głosować na swoich faworytów mijającego roku.

Na starcie naszej zabawy przedstawiamy typy żurnalistów. Dziennikarska ściąga ma pomóc w dokonaniu własnego wyboru i przypomnieć, kto w ostatnich dwunastu miesiącach odnosił największe sukcesy.

Od kilku lat narzekaliśmy na medalową posuchę naszych drużyn. Wyjątkiem był ligowy triumf żużlowców Unii Leszno przed trzema laty. Tym razem wielkopolskie zespoły brylowały na krajowych arenach.

- Po 17 latach przerwy mistrzostwo Polski w piłce nożnej wróciło do Poznania. Tytuł wywalczyła także drużyna futsalu Akademia FC Pniewy. Na mistrzowskim tronie ponownie zasiadły Byki z Leszna. Naprawdę tym razem nie mamy prawa być rozczarowani - uważa Zenon Milczewski z TVP Poznań.

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że wizytówką czarnego sportu w Wielkopolsce jest Unia Leszno. - Byki szarżowały przez cały rok, wygrywając nie tylko ligę, ale również indywidualne mistrzostwa Polski, w których Janusz Kołodziej stanął na najwyższym stopniu podium. Z kolei na arenie międzynarodowej błyszczał Jarosław Hampel, zdobywając tytuł wicemistrza świata. "Mały" i Kołodziej zgarnęli również złote medale Drużynowego Pucharu Świata. Ponadto obaj znakomicie prezentowali się w lidze. W Polsce doprowadzili Unię do mistrzostwa, a w Szwecji razem z ekipą Elit Vetlanda sięgnęli po złoto Elitserien - przypomina liczne sukcesy naszych jeźdźców Mariusz Cwojda z "Panoramy Leszczyńskiej".

Osiągnięcia Byków i Kolejorza zrobiły także wrażenie na dziennikarzach "Radia Merkury". - Trzeba przyznać, że już dawno nie zdarzył się taki rok, w którym naszą dziesiątkę wybraliśmy bez zażartych dyskusji. Dominacja rycerzy żużlowego toru z Unii Leszno jest poza konkurencją, a z ciekawostek postanowiliśmy umieścić na wysokim, drugim miejscu Roberta Lewandowskiego. Obecnie gra już w Borussii Dortmund, ale w mistrzowskiej ekipie piłkarzy Lecha Poznań był postacią najbardziej wyrazistą, co podkreślił zdobyciem korony króla strzelców - zaznaczają koledzy z "Radia Merkury".

Poznańska Lokomotywa w rundzie wiosennej sezonu 2009/10 nabrała ekspresowego tempa. Nie zwolniła go również jesienią w rozgrywkach Ligi Europejskiej. - To był niewątpliwie rok Lecha Poznań. W końcu Kolejorz zrealizował cel, jaki już niemal trzy lata temu postawili włodarze klubu. Po "majstrze" przyszły sukcesy w Lidze Europejskiej, choć można trochę żałować, że nie udało się wejść na te prawdziwe europejskie salony, jakimi są spotkania w Lidze Mistrzów. Wspaniałe mecze przy ponad 40-tysięcznej widowni z Juventusem Turyn czy Manchesterem City oraz awans do kolejnej rundy z niesamowicie silnej grupy pozostaną na długo w pamięci kibiców. Stawiam na Bartosza Bosackiego, kapitana drużyny, jednego z najrówniej grających piłkarzy mistrzowskiej jedenastki - typuje Marcin Pawlicki z Polskiej Agencji Prasowej.

Kto może być "czarnym koniem" plebiscytu? - Obecność w naszej dziesiątce zapaśnika to na pewno niespodzianka. Trzeba jednak pamiętać, że Adam Sobieraj to polska nadzieja na igrzyska w Londynie - uważa Radosław Nawrot z "Gazety Wyborczej". - Wielkopolska niby stoi sportami wodnymi, takimi jak wioślarstwo czy kajakarstwo, ale złotych medali w tych dyscyplinach akurat zabrakło. W porównaniu z 2009 r. można mówić może i o rozczarowaniu. Trzeba jednak pamiętać, że nasi przedstawiciele startowali na tegorocznych imprezach albo po urlopach, albo po kontuzjach - wyjaśnia Radosław Nawrot.

- Tym razem mniej było sukcesów w sportach indywidualnych, choć warto zauważyć, że Wielkopolska nieco odżyła w sportach walki. Medale na międzynarodowych imprezach zapaśnika Adama Sobieraja i bokserki Karoliny Graczyk zasługują na słowa uznania - zaznacza Maciej Henszel z "Przeglądu Sportowego".

Swoich cichych bohaterów mijającego roku miał także Wojciech Miller z dziennika "Fakt". - Marcin Mucha to godny następca Lechosława Rybarczyka. Utalentowany motorowodniak zdobył niespodziewanie tytuł mistrza świata w sensacyjnych okolicznościach. Bartosz Banach to z kolei triumfator Pucharu Polski w kolarstwie górskim, natomiast przedstawiciel sportów walki Radosław Demczur robi niesamowite postępy i już niedługo może ostro namieszać na zawodowym ringu - twierdzi Wojciech Miller.

Nie tylko na lokalnych arenach wyróżniali się hokeiści. - Tomasz Dutkiewicz po raz kolejny zdobył ze swoim klubem tytuł mistrza Polski, ale także jako jedyny z zawodników drużyn biorących we wszystkich kolejnych edycjach Ligi Mistrzów zdobywał bramki - zauważa Andrzej Kuczyński ze "Sportu".

Kto odbierze nagrodę dla najlepszego trenera? Żurnaliści mają dwóch faworytów do końcowego triumfu. To Jacek Zieliński i Roman Jankowski. - Zieliński nigdy nie był trenerem specjalnie cenionym w Poznaniu, ani przez kibiców, ani przez dziennikarzy, a ostatecznie także przez właścicieli Lecha Poznań, którzy go zwolnili. Fakty pozostają jednak faktami: Zieliński został mistrzem Polski i wszedł do fazy grupowej Ligi Europejskiej. To z pewnością zasługuje na uznanie - uważa Radosław Nawrot z "Gazety Wyborczej".

- Zdecydowanie stawiamy na Romana Jankowskiego za stworzenie z indywidualności znakomitego zespołu, który nie miał sobie równych na torach Ekstraligi - argumentuje zespół "Radia Merkury".
Wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane 4 lutego 2011 roku w poznańskim hotelu Andersia podczas Wielkiego Balu Sportowca. Na tej imprezie nie zabraknie atrakcji, a uczestników balu na pewno rozgrzeje występ muzycznej gwiazdy.

A więc Drodzy Czytelnicy: wycinajcie kupony i typujcie swoich bohaterów!

Dotychczasowi zwycięzcy

1958 - Zbigniew Orywał (lekka atletyka)
1959 - Orywał
1960 - Wiesław Gąsiorek (tenis)
1961 - Gąsiorek
1962 - Gąsiorek
1963 - Eugeniusz Kubiak (wioślarstwo)
1964 - Marian Dudziak (lekka atletyka)
1965 - Dudziak
1966 - Dudziak
1967 - Daniela Jaworska (lekka atletyka)
1968 - Marian Kegel (kolarstwo)
1969 - Gąsiorek
1970 - Zenon Czechowski (kolarstwo)
1971 - Czechowski
1972 - Rafał Piszcz (kajakarstwo)
1973 - Wojciech Szymańczyk (łucznictwo)
1974 - Ryszard Oborski (kajakarstwo)
1975 - Adela Dankowska (szybownictwo)
1976 - Wojciech Fibak (tenis)
1977 - Ryszard Oborski (kajakarstwo)
1978 - Bogdan Kramer (żeglarstwo)
1979 - Fibak
1980 - Władysław Stecyk (zapasy)
1981 - Kramer
1982 - Henryk Blaszka (żeglarstwo)
1983 - Zdzisław Kwaśny (lekka atletyka)
1984 - Eugeniusz Kijewski 

(koszykówka)
1985 - Ryszard Ostrowski

(lekka atletyka)
1986 - Marek Łbik

(kajakarstwo)
1987 - Łbik
1988 - Artur Wojdat

(pływanie)
1989 - Wojdat
1990 - Wojdat
1991 - Janusz Centka

(szybownictwo)
1992 - Rafał Szukała

(pływanie)
1993 - Szukała
1994 - Szukała
1995 - Robert Ciba (boks)
1996 - Szukała
1997 - Izabela Dylewska-Światowiak /Elżbieta Urbańczyk (kajakarstwo)
1998 - Elżbieta Kuncewicz /Ilona Mokronowska (wioślarstwo)
1999 - Grzegorz Kotowicz
(kajakarstwo)
2000 - Szymon Ziółkowski
(lekka atletyka)
2001 - Ziółkowski
2002 - Aneta Konieczna

(kajakarstwo)
2003 - Katarzyna Skowrońska

(siatkówka)
2004 - Aneta Konieczna
2005 - Izabela Bełcik

(siatkówka)
2006 - Rafał Wieruszewski

(lekka atletyka)
2007 - Krzysztof Kasprzak

(żużel)
2008 - Aneta Konieczna

(kajakarstwo)
2009 - Anita Włodarczyk (lekka atletyka)

TVP Poznań

1. Jarosław Hampel (żużel, Unia Leszno)
2. J. Michalska/M. Fularczyk (wioślarstwo, Tryton Poznań)
3. Sławomir Peszko (piłka nożna, Lech Poznań)
4. M. Walczykiewicz/E. Wojnarowska (kajaki,Posnania/Warta)
5. Janusz Kołodziej (żużel, Unia Leszno)
6. Bartosz Łeszyk (futsal, Akademia FC Pniewy)
7. Anna Jagaciak (lekkoatletyka, Juvenia Puszczykowo)
8. Dawid Przysiek (piłka ręczna, Nielba Wągrowiec)
9. Mściwoj Kiecoń (jeździectwo, KJ Agro-Handel Śrem)
10. Magdalena Linette (tenis, Grunwald Poznań)
Trener: Jacek Zieliński (piłka nożna, Lech Poznań)

Przegląd Sportowy

1. Jarosław Hampel (żużel, Unia Leszno)
2. Bartosz Bosacki (piłka nożna, Lech Poznań)
3. Robert Lewandowski (piłka nożna, Lech Poznań)
4. Janusz Kołodziej (żużel, Unia Leszno)
5. J. Michalska/M. Fularczyk (wioślarstwo, Tryton Poznań)
6. Adam Sobieraj (zapasy, Grunwald Poznań)
7. Karolina Graczyk (boks, Zagłębie Konin)
8. Aneta Konieczna (kajakarstwo, Posnania)
9. Bartosz Łeszyk (futsal, Akademia FC Pniewy)
10. Marta Walczykiewicz (kajakarstwo, Posnania)
Trener: Roman Jankowski (żużel, Unia Leszno)

Radio Merkury Poznań

1. Jarosław Hampel (żużel, Unia Leszno)
2. Robert Lewandowski (piłka nożna, Lech Poznań)
3. Janusz Kołodziej (żużel, Unia Leszno)
4. J. Michalska/M. Fularczyk (wioślarstwo, Tryton Poznań)
5. Aneta Konieczna (kajakarstwo, Posnania)
6. Karolina Graczyk (boks, Zagłębie Konin)
7. Bartosz Łeszyk (futsal, Akademia FC Pniewy)
8. Adam Sobieraj (zapasy, Grunwald Poznań)
9. Marta Walczykiewicz (kajakarstwo, Posnania)
10. Anna Jagaciak (lekkoatletyka, Juvenia Puszczykowo)
Trener: Roman Jankowski (żużel, Unia Leszno)

Polska Agencja Prasowa

1. Jarosław Hampel (żużel, Unia Leszno)
2. Bartosz Bosacki (piłka nożna, Lech Poznań)
3. J. Michalska/M. Fularczyk (wioślarstwo, Tryton Poznań)
4. Janusz Kołodziej (żużel, Unia Leszno)
5. Paweł Baraszkiewicz (kajakarstwo, Posnania)
6. Marcin Mucha (sport motorowodny, Posnania)
7. Magdalena Kemnitz (wioślarstwo, Posnania)
8. Marta Walczykiewicz (kajakarstwo, Posnania)
9. Dariusz Pieczyński (futsal, Akademia FC Pniewy)
10. Bartosz Banach (kolarstwo górskie, Mróz-ActiveJet Borek)
Trener: Roman Jankowski (żużel, Unia Leszno)

Telewizja WTK

1. J. Michalska/M. Fularczyk (wioślarstwo, Tryton Poznań)
2. Robert Lewandowski (piłka nożna, Lech Poznań)
3. Marta Walczykiewicz (kajakarstwo, Posnania)
4. Paweł Baraszkiewicz (kajakarstwo, Posnania)
5. Jarosław Hampel (żużel, Unia Leszno)
6. Janusz Kołodziej (żużel, Unia Leszno)
7. Krzysztof Kotorowski (piłka nożna, Lech Poznań)
8. Adam Sobieraj (zapasy, Grunwald Poznań)
9. Marcin Strykowski (hokej na trawie, Grunwald Poznań)
10. Szymon Ziółkowski (lekkoatletyka, AZS Poznań)
Trener: Jacek Zieliński (piłka nożna, Lech Poznań)

Sport

1. Sławomir Peszko (piłka nożna, Lech Poznań)
2. Jarosław Hampel (żużel, Unia Leszno)
3. M. Walczykiewicz/E. Wojnarowska (kajaki,Posnania/Warta)
4. Bartosz Bosacki (piłka nożna, Lech Poznań)
5. Aneta Konieczna (kajakarstwo, Posnania)
6. J. Michalska/ M. Fularczyk (wioślarstwo, Tryton Poznań)
7. Tomasz Dutkiewicz (hokej na trawie, Grunwald Poznań)
8. P. Baraszkiewicz/M. Kruk (kajakarstwo, Posnania)
9. Magdalena Linette (tenis, Grunwald Poznań)
10. Anna Jagaciak (lekkoatletyka, Juvenia Puszczykowo)
Trener: Jacek Zieliński (piłka nożna, Lech Poznań).

Gazeta Wyborcza

1. Jarosław Hampel (żużel, Unia Leszno)
2. Robert Lewandowski (piłka nożna, Lech Poznań)
3. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka, niezrzeszona)
4. J. Michalska/M. Fularczyk (wioślarstwo, Tryton Poznań)
5. Aneta Konieczna (kajakarstwo, Posnania)
6. Janusz Kołodziej (żużel, Unia Leszno)
7. M. Walczykiewicz/E. Wojnarowska (kajaki,Posnania/Warta)
8. Adam Sobieraj (zapasy, Grunwald Poznań)
9. Sławomir Peszko (piłka nożna, Lech Poznań)
10. Paulina Maj (siatkówka, PTPS Piła)
Trener: Jacek Zieliński (piłka nożna, Lech Poznań)

Panorama Leszczyńska

1. Jarosław Hampel (żużel, Unia Leszno)
2. J. Michalska/M. Fularczyk (wioślarstwo, Tryton Poznań)
3. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka, niezrzeszona)
3. Sławomir Peszko (piłka nożna, Lech Poznań)
5. Janusz Kołodziej (żużel, Unia Leszno)
6. Paweł Baraszkiewicz (kajakarstwo, Posnania)
7. Bartosz Bosacki (piłka nożna, Lech Poznań)
8. Radosław Demczur (sporty walki, Samolewski Team P-ń)
9. Agnieszka Jerzyk (triathlon, Real 64-sto Leszno)
10. Mściwoj Kiecoń (jeździectwo, KJ Agro-Handel Śrem)
Trener: Roman Jankowski (żużel, Unia Leszno)

Fakt

1. Jarosław Hampel (żużel, Unia Leszno)
2. J. Michalska/M. Fularczyk (wioślarstwo, Tryton Poznań)
3. Marta Walczykiewicz (kajakarstwo, Posnania)
4. Bartosz Bosacki (piłka nożna, Lech Poznań)
5. Marcin Mucha (sport motorowodny, Posnania)
6. Paweł Baraszkiewicz (kajakarstwo, Posnania)
7. Bartosz Banach (kolarstwo górskie, Mróz-ActiveJet Borek)
8. Dariusz Pieczyński (futsal, Akademia FC Pniewy)
9. Radosław Demczur (sporty walki, Samolewski Team P-ń)
10. Mściwoj Kiecoń (jeździectwo, KJ Agro-Handel Śrem)
Trener: Roman Jankowski (żużel, Unia Leszno)

Gladiatorzy na Narodowym, relacja z gali XTB KSW Colloseum 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie