Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PiS i SLD idą łeb w łeb, ale czeka je rola opozycji

Michał Kopiński
Niespodzianki nie będzie. Pierwsze, sondażowe wyniki wyborów do sejmiku wojewódzkiego wskazują na bezapelacyjne zwycięstwo Platformy Obywatelskiej. Według sondaży TNS OBOP dla Telewizji Polskiej, PO może liczyć na 36,7 proc. głosów. Swoich radnych do sejmiku wprowadzą jeszcze: PiS (21,1 proc.), SLD (18,7 proc.) i PSL (14,8 proc.).

- To bardzo dobry wynik - cieszy się marszałek województwa Marek Woźniak z PO. - Jeżeli te sondaże się potwierdzą i faktycznie zdobędziemy 37 procent, to odniesiemy niewątpliwy sukces. Najważniejsze jest jednak to, ile zdobędziemy mandatów.

- Liczyliśmy na 15 procent i tyle właśnie dostaliśmy. Przypominam jednak, że to wyniki sondażowe, a sondaże bywają niedokładne. Zwłaszcza w naszym przypadku, bo mamy spory elektorat na peryferiach, a tam pracownie badań społecznych często nie docierają - komentuje Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa z PSL.

Zbigniew Czerwiński z PiS nie ukrywa, że on i jego koledzy liczyli na więcej. - 21 proc. to bardzo przyzwoity rezultat, ale jednak trochę poniżej oczekiwań. Patrząc na wyniki, które Jarosław Kaczyński osiągał w niedawnych wyborach prezydenckich we wschodniej i południowej Wielkopolsce, liczyliśmy przynajmniej na 25 procent - mówi Czerwiński.

Dopóki nie poznamy oficjalnych wyników trudno spekulować, jak ugrupowania podzielą pomiędzy siebie 39 sejmikowych mandatów. Jeżeli ostateczne wyniki będą dla PO jeszcze o kilka procent korzystniejsze, to Platforma Obywatelska mogłaby liczyć nawet na zdobycie w "lokalnym parlamencie" samodzielnej większości, czyli przynajmniej 20 z 39 mandatów.

Ordynacja pomaga najsilniejszym

- W wyborach do sejmiku nie trzeba mieć 50 proc., żeby zdobyć połowę mandatów - tłumaczy dr Dorota Piontek, politolog z UAM. - Ordynacja faworyzuje zwycięskie ugrupowania, szanse na większość mandatów są już przy wyniku ok. 40-procentowym - dodaje.

W minionej kadencji w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego (2006-2010) Platforma samodzielnej większości nie miała. Jej 16 radnych weszło więc w koalicję z 5 radnymi PSL. Te dwie partie wybrały też spośród swoich polityków zarząd województwa. Czy ten scenariusz może się powtórzyć? Najpewniej tak.

- Jeżeli nie zdobędziemy większości, to z całą pewnością będziemy kontynuowali koalicję z PSL - mówi Marek Woźniak. I dodaje: - A nawet jeśli, na co się nie zapowiada, wprowadzimy do sejmiku 20 radnych, to rozmowy o koalicji i tak podejmiemy. Zwłaszcza, że PO rządzi z PSL na szczeblu krajowym.

Wicemarszałek z ramienia ludowców, Wojciech Jankowiak, jest ostrożny. - Jeżeli Platforma zdobyłaby samodzielną większość, to teoretycznie już by nas potrzebowała - mówi. - W takim przypadku rozważylibyśmy oczywiście, czy nadal ich wspierać, czy wejść w nową rolę konstruktywnej opozycji - dodaje.

Dr Dorota Piontek jest pewna, że koalicja PO-PSL przetrwa.
- Platforma stworzy koalicję z PSL, nawet gdyby dostała więcej głosów niż w sondażach i zdobyła większość w sejmiku - mówi Piontek. I tłumaczy: - Nawet, jak jest się bardzo silnym, dobrze jest mieć jakieś alibi. Łatwiej rządzić, gdy można podzielić odpowiedzialność. Nie bez znaczenia jest też fakt, że tworząc z kimś koalicję, automatycznie "wyciąga" się go z opozycji.

Wójt, rada gminy i... sejmik? A co to sejmik?

Wybory do sejmiku, podobnie jak w poprzednich latach, odbyły się w cieniu głosowań na wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz radnych gminnych i powiatowych. - Jestem pewna, że to właśnie w wyborach do sejmiku będzie najwięcej nieważnych głosów - przewiduje Dorota Piontek.
Skąd te głosy nieważne? Ano stąd, że część wyborców stawia krzyżyki przy nazwiskach kandydata na prezydenta czy wójta, kandydatów na radnych gminnych i powiatowych i... tyle. Lista z nazwiskami do sejmiku ląduje czasami w urnie niewypełniona.

- Sama widziałam wczoraj, jak ktoś tak głosował - tłumaczy Piontek. - Jestem pewna, że gdyby wybory do sejmików odbywały się osobno, to frekwencja w nich byłaby jeszcze znacznie niższa - dodaje.

Czym więc kierujemy się w wyborach do sejmiku? Według politologów, głosujemy przede wszystkim "na partie". Rzadziej szukamy na listach nazwisk, które kojarzymy. Takich - dobrze znanych wyborcom - jest zresztą w samorządzie wojewódzkim niewiele.

Spośród indywidualnych pojedynków najciekawiej zapowiadał się ten w okręgu nr 3 (powiaty: poznański - bez miasta, śremski, średzki, gnieźnieński i wrzesiński), gdzie zmierzyli się ze sobą Marek Woźniak, Wojciech Jankowiak i lider PiS w sejmiku Zbigniew Czerwiński. Kto z nich zwycięży? O tym dowiemy się najwcześniej dzisiaj.

- Tu raczej nie będzie niespodzianki, wygrają Platforma i Woźniak - prognozuje Czerwiński. - Ja liczę na drugie miejsce, tak indywidualnie, jak i dla całej listy PiS.

Nowy zarząd? Choćby za dwa tygodnie

Najpewniej w ciągu dwóch tygodni nowi radni zbiorą się na pierwszym posiedzeniu. Spośród siebie wybiorą przewodniczącego sejmiku - obecnie jest nim Lech Dymarski z PO - i, być może jeszcze na tym samym posiedzeniu, nowy zarząd województwa. Marszałkiem pozostanie najpewniej Marek Woźniak, choć politycy Platformy spekulują, że mógłby on zostać zastąpiony przez mającego lepsze układy z szefem wielkopolskiej PO Rafałem Grupińskim, obecnego wicemarszałka, Leszka Wojtasiaka.

Sejmik ma władzę i wielkie pieniądze

Samorząd województwa - z sejmikiem i marszałkiem - ma naprawdę wiele do powiedzenia. Odpowiada za transport kolejowy (zakup taboru, likwidację, ale i tworzenie połączeń) wiele instytucji kultury, wojewódzkie szpitale i specjalistyczne przychodnie.
To w Urzędzie Marszałkowskim dzielone są pieniądze z Unii Europejskiej (w unijnym budżecie 2007-13 było to ponad 15 mld euro w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto