Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park gołuchowski w kręgu zainteresowań archeologów

Irena Kuczyńska
Archeolodzy zbadają, jakie tajemnice kryje gołuchowski park. Skorzystają z wyników nieinwazyjnych badań geofizycznych przeprowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu

Precyzyjne urządzenia nawigacji satelitarnej, drony, instrumenty do pomiaru pola magnetycznego Ziemi, czy oporności prądowej gruntu używane w czasie badań, pozwoliły zebrać materiał, który oddano w ręce archeologów i geofizyków.
Wykorzystując dostępne archiwa, pracownicy Muzeum Regionalnego w Poznaniu, sprawdzać będą m.in. pozostałości jakich XVII i XVIII - wiecznych budynków kryje ziemia, na której utworzono park, a które nie zachowały się we współczesnym krajobrazie rezydencji.

Mogą też wskazać obiekty archeologiczne nieznane z opisów historycznych, m.in. początki osadnictwa ludzkiego w Gołuchowie. Badania pozwoliły na lepsze rozpoznanie terenu, dzięki temu łatwiejsza będzie ochrona miejsca związanego z królewskim rodem Leszczyńskich oraz książęcym rodem Czartoryskich.

Zamek w Gołuchowie to przykład XIX–wiecznej rezydencji arystokratycznej, która stanowi zupełnie oryginalne i wyjątkowe rozwiązanie architektoniczne. Koncepcja założenia pałacowo – zamkowego łączy w sobie nurt historyczny z nowatorskim podejściem właścicielki Gołuchowa hrabiny Izabeli Działyńskiej z Czartoryskich.

W koncepcji zamku widoczny jest zarówno nurt historyczny podkreślający związki miejsca z rodem Leszczyńskich, jak i rozwiązania podyktowane koniecznością dostosowania obiektu do potrzeb rezydencji mieszkalnej, muzeum i biblioteki.

W Gołuchowie nie brak również pewniej nutki romantyzmu w postaci nawiązań do architektury zamków francuskich XVI wieku. Dopełnieniem tej widowiskowej konstrukcji są rozległe ogrody i park, stanowiące doskonałe tło podkreślające walory i elegancję zamku.

Rezydencja swój współczesny wygląd zawdzięcza poczynaniom Izabeli Czartoryskiej, jednak historia Gołuchowa sięga XIII wieku, a pierwszy zamek, wiązany z rodem Leszczyńskich, wzniesiony został w XVI wieku. W XVIII i pierwszej połowie XIX wieku posiadłość miała kilku właścicieli, ostatecznie zamek został zakupiony 23 czerwca 1854 roku dla Jana Działyńskiego przez jego ojca Tytusa.

Tereny zamku w Gołuchowie oraz otaczający go obszar ogrodowo – parkowy nie były jak dotąd przedmiotem archeologiczno – architektonicznych badań interdyscyplinarnych. Wiosną i jesienią tego roku pracownicy Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzili na terenie parku w Gołuchowie nieinwazyjne badania archeologiczne.

Pomiary geofizyczne były prowadzone w ramach projektu pt.: Krajobraz archeologiczny wokół zamku w Gołuchowie, nieinwazyjne badania i stworzenie bazy danych GIS, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i współfinansowanego przez Muzeum Narodowe w Poznaniu.
Badania geofizyczne wokół zamku w Gołuchowie pozwoliły na lepsze rozpoznanie terenu, a dzięki temu łatwiejsza będzie ochrona i zabezpieczenie tego wyjątkowego miejsca na mapie zabytków polskich.
mówi Inga Głusz - koordynatorka projektu.

Atak zimy w zachodniej Małopolsce. Tysiące osób bez prądu

Źródło: gazetakrakowska.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto