„Otwórz się na pomoc: Uzależnienie od alkoholu” - co zrobić, by pokonać nałóg?

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Udostępnij:
Choć niekiedy uważa się, że wypicie alkoholu w bardzo niewielkiej ilości nie jest problemem, to trzeba traktować tę kwestię ostrożnie: pojedyncze toasty mogą szybko doprowadzić do nałogu alkoholowego, uzależnienia, które dotyka nie tylko dorosłych, ale także młodzież i dzieci. Szczególnym problemem jest fakt obniżania się granicy inicjacji alkoholowej: ten „pierwszy raz” coraz częściej staje się udziałem dwunasto- i trzynastolatków, a nawet już – dziesięciolatków! Trzeba temu zapobiegać, a profilaktyka uzależnień musi dostać społeczne zielone światło!

Lekarze ostrzegają, że rodzice nie mogą lekceważyć młodego wieku swoich dzieci i uznawać, że są za młodzi, by wpaść w nałóg. Badania dowodzą, że dzieci, które zaczęły sięgać po kieliszek przed 15. rokiem życia, cztery razy częściej uzależniają się od alkoholu niż ci, którzy zaczęli pić go po przekroczeniu dwudziestego roku życia. Co więcej – zaledwie półtora roku, dwa lata regularnego picia alkoholu przez dziecko, czy nastolatka, prowadzi do uzależnienia. A dzieci poznają smak alkoholu niejednokrotnie przy aprobacie właśnie rodziców, którzy akceptują „tylko spróbowanie” w czasie imprezy rodzinnej, a później już nie zdają sobie sprawy, że dumna z siebie pociecha może przez to czuć się bardziej dorosła i zacząć pić – już w towarzystwie rówieśników, czy starszych kolegów.

O tym wszystkim ostrzega i informuje kampania „Otwórz się na pomoc”. Należący do niej projekt „Otwórz się na pomoc: Uzależnienie od alkoholu” wykorzystuje koncepcję interaktywnego filmu poświęconego profilaktyce uzależnień. Jego scenariusz jest realizowany we współpracy z Mają Pisarek, terapeutką i psychologiem.

Oglądając kilkuminutowy film, musimy pomóc podjąć decyzje nastolatkowi, wkraczającemu w pełnoletność. Kierujemy losami chłopaka, który mierzy się z własnymi słabościami, okresem buntu, wpływem rówieśników oraz rodzinnym problemem alkoholowym, tak, by nasze decyzje nie skierowały go na drogę nałogu. Z jednej strony to tylko film – ale z drugiej - dający wiele do myślenia!

Warto zatrzymać się też przy drugiej części projektu, która daje dużą dawkę wiedzy, udostępnianej przez rodziców nastolatków, mających problem z uzależnieniem od alkoholu. Znaczenie autentycznych opowiadań z serii „Posłuchaj historii” wzmacniają komentarze i rozwinięcia przygotowane przez terapeutkę Maję Pisarek.

Kolejnym atutem projektu „Otwórz się na pomoc: Uzależnienie od alkoholu” jest poradnik prasowy, zatytułowany dobitnie: „Alkoholizm. Młoda Polska w alkoholowych oparach”. Znajdziemy w nim ważne dane statystyczne dotyczące problemu alkoholowego u młodych ludzi, informacje pozwalające na ocenę i rozpoznanie momentu uzależnienia (nie oszukujmy się: młodzież uznając, że dobrze się bawi i w pełni kontroluje swoje możliwości, może nie zauważyć, kiedy „zabawa” przerodzi się w niebezpieczną chorobę), czy dotyczące roli alkoholu w popkulturze. Artykuły tego poradnika przynoszą też zaskakujące doniesienia na temat społecznego przyzwolenia na nadużywanie alkoholu i nieznane szerzej kwestie syndromu Dorosłych Dzieci Alkoholików. Skradzione dzieciństwo to niestety także bolesny efekt uzależnienia alkoholowego w rodzinie i jego wpływ na dzieci i młodzież…

O tym, że nie wolno się poddawać, a warto pomagać dzieciom i nastolatkom, którzy są zagrożeni chorobą alkoholową, mówi rozmowa z psychologiem, dostępna wśród materiałów poradnika. Jak nie bagatelizować, nie odrzucać, a za to jak mądrze pomagać – naprawdę warto poznać porady specjalisty.

Partnerem akcji jest między innymi Miasto i Gmina Żerków

- Osoby uzależnione od alkoholu oraz członkowie ich rodzin mogą liczyć na różne formy wsparcia ze strony Gminy Żerków. W gminie został powołany Pełnomocnik Burmistrza ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, który jest odpowiedzialny za koordynację gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Na terenie Gminy działa również Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która w swojej pracy skupia się przede wszystkim na zadaniach wynikających z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii jak również na zadaniach wynikających z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz przeciwdziałania narkomanii. W 2020 r. członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeprowadzili rozmowy z 12 osobami uzależnionymi od alkoholu wobec, których podjęto czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec nich obowiązku poddania się leczeniu w placówce leczenia uzależnienia od alkoholu - podkreśla sekretarz Miasta i Gminy Żerków Bartłomiej Nowicki

- Na terenie Gminy Żerków działa punkt konsultacyjny ds. uzależnień czynny raz w miesiącu, w którym osoby uzależnione od alkoholu lub członkowie ich rodzin mogą skorzystać z pomocy oraz fachowego poradnictwa. Celem punktu jest zdiagnozowanie problemów w zakresie uzależnień oraz zaplanowanie pomocy osobom uzależnionym oraz udzielenie wsparcia członkom rodzin. Udzielane są również informacje dotyczą przede wszystkim dostępnych form leczenia oraz kierowania osób uzależnionych do właściwych placówek. Konsultant punktu ściśle współpracuje z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Żerkowie i Pełnomocnikiem ds. rozwiązywania problemów alkoholowych. W Szkołach Podstawowych na terenie Gminy Żerków działają świetlice socjoterapeutyczne. Z zajęć prowadzonych przez nauczycieli szkół posiadających uprawnienia do prowadzenia zajęć socjoterapeutycznych regularnie korzysta ok. 50 uczniów z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym. W świetlicach prowadzona jest działalność opiekuńczo – wychowawcza i terapeutyczna, celem której jest łagodzenie niedostatków wychowawczych, poprawa społecznego funkcjonowania dzieci i młodzieży, zapobieganie zachowaniom nieakceptowalnym społecznie, a przede wszystkim zaspokajanie potrzeb emocjonalnych takich jak poczucie akceptacji i bezpieczeństwa - dodaje sekretarz.

- Główne działania w tym zakresie jakie podejmowała Gmina Żerków w 2020 i 2021 roku to warsztaty profilaktyczne dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Warsztaty profilaktyczne odbywają się cyklicznie, łącznie 6 spotkań dla uczniów po 90 min każde oraz 1 spotkanie z radą pedagogiczną i 1 spotkanie z rodzicami. W roku szkolnym 2019/2020 w warsztatach uczestniczyło 386 dzieci szkół z Żerkowa, Chrzana, Komorza Przybysławskiego, Dobieszczyzny, Lubinii Małej i Ludwinowa. Warsztaty odbywały się raz w miesiącu dla danej klasy i zawierały zestaw najczęstszych obszarów problemowych, z którymi borykają się uczniowie. Uczyli się przede wszystkim jak radzić sobie w sytuacjach trudnych, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko uzależnienia, przemocy i ich konsekwencji. W roku szkolnym 2020/2021 ruszyła trzecia edycja warsztatów profilaktycznych dla uczniów szkół w Żerkowie, Chrzanie, Komorzu Przybysławskim, Dobieszczyźnie, Stowarzyszenia „Wiejska Szkoła” w Lubini Małej oraz „Wesoła Szkoła” w Ludwinowie. Trzecia edycja to kontynuacja warsztatów, rozszerzona o problemy związane z Covid-19, czas spędzany przed komputerem, telefonem i laptopem, który znacznie się wydłużył w związku z tzw. „koronawakacjami”. Warsztaty prowadzi Wielkopolskie Centrum Profilaktyki Uzależnień i Przemocy Poznań. Ogólnie z warsztatów do tej pory skorzystało ok. 600 uczniów - tłumaczy Bartłomiej Nowicki.

Gmina Żerków w ramach profilaktyki działań związanych z zapobieganiem spożywania alkoholu w miejscach publicznych prowadzi monitoring wizyjny tych miejsc poprzez rozbudowę systemu sieci monitoringu miejskiego.

Katalog zadań profilaktycznych został rozszerzony o projekt „Otwórz się na pomoc. Uzależnienie od alkoholu” do którego Gmina Żerków przystąpiła w 2021 roku. Film w formie interaktywnej gry jest innowacyjnym rozwiązaniem, które w obecnych czasach dostępu do multimediów może się cieszyć dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży, a tym samym mieć pozytywny wpływ na ich zdrowie, bezpieczeństwo i przyszłość.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie