Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto najlepsze szkoły wyższe w Polsce! Zobacz ranking Perspektyw 2021. Jak poradziły sobie poznańskie uczelnie?

Alicja Durka
Alicja Durka
Perspektywy po raz 22 opublikowali ranking najlepszych szkół wyższych. Zobacz, które uczelnie akademickie w Polsce zajęły czołowe miejsca w 2021 roku. Sprawdź w galerii, które uczelnie są najlepsze!
Perspektywy po raz 22 opublikowali ranking najlepszych szkół wyższych. Zobacz, które uczelnie akademickie w Polsce zajęły czołowe miejsca w 2021 roku. Sprawdź w galerii, które uczelnie są najlepsze! Łukasz Kaczanowski
Perspektywy po raz 22 opublikowały ranking najlepszych szkół wyższych. Zobacz, które uczelnie akademickie w Polsce zajęły czołowe miejsca w 2021 roku.

UAM wśród najlepszych uczelni w kraju

Najlepszą uczelnią akademicką w Polsce okazał się Uniwersytet Jagielloński, który wyprzedził Uniwersytet Warszawski. Na trzecim miejscu uplasowała się Politechnika Warszawska, a tuż pod podium Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. To oznacza, że UAM podskoczył o jedną pozycję w stosunku do ubiegłego roku, gdy zajął piąte miejsce. Wśród uniwersytetów, jak w zeszłym roku UAM znalazł się na trzeciej pozycji.

- Bardzo się cieszymy, że wracamy na 4 pozycję wśród wszystkich uczelni wyższych w kraju. To potwierdzenie, że jako uczelnia badawcza i udziałowiec konsorcjum EPICUR, wciąż staramy się o wysoką jakość badań i dydaktyki

- mówi JM Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska.

- Przez minione lata intensywnie na taki awans pracowaliśmy

- dodaje prorektor ds. kadr i rozwoju, prof. dr hab. Tadeusz Wallas.

Najlepsze kierunki w Poznaniu w skali kraju

UAM ma kilka najlepszych kierunków w kraju, wśród wyróżnionych znalazła się filologia angielska, filologie obce i lingwistykę, geografię, gospodarkę przestrzenną, pedagogikę specjalną, turystykę i rekreację, a także ochronę środowiska. Wśród najlepszych kierunków znalazła się również zootechnika na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Wpływ na dostanie się na wymarzony kierunek ma nie tylko dobry wynik z matury, ale także popularność danego kierunku. Gdzie możemy spodziewać się największej konkurencji na studiach w Poznaniu? Sprawdziliśmy wyniki ubiegłorocznej rekrutacji na poznańskich uczelniach: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Przyrodniczym, Uniwersytecie Ekonomicznym, Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego, Akademii Wychowania Fizycznego i Politechnice Poznańskiej.

Zobacz najbardziej popularne kierunki na poznańskich uczelniach, poruszając się po galerii za pomocą strzałek, myszki lub gestów na smartfonie.

Na Wartostradzie padły w niedzielę nowe rekordy pomiarów ruchu rowerowego w Poznaniu

Oto najbardziej oblegane kierunki studiów w Poznaniu. Tutaj ...

- Wiemy, że nasza oferta jest bardzo dobra, ale młodzi ludzie wybierając uczelnię szukają wskazówek, wszelkie rankingi, czy tego chcemy, czy nie, są właśnie taką wskazówką

- podsumowuje prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska.

Ranking najlepszych uczelni w kraju

Na trzecim miejscu na podium uczelni ekonomicznych w kraju uplasował się Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, a wśród uczelni rolniczych, również na trzecim miejscu umieszczono poznański Uniwersytet Przyrodniczy, choć w ogólnym rankingu spadł z 28 na 31 miejsce. Wśród Akademii Wychowania Fizycznego, Poznań zajął szóste miejsce. Z uczelni technicznych Politechnika Poznańska zajęła siódme w Polsce i 19 wśród wszystkich uczelni, co jest spadkiem o 5 pozycji w stosunku do poprzedniego rankingu. W Rankingu Uczelni Akademickich poznański Uniwersytet Medyczny uplasował się na siedemnastym miejscu w kraju. W porównaniu do 2020 roku to awans o 4 pozycje.

Według rankingu uczelni niepublicznych najlepsza okazała się warszawska Akademia Leona Koźmińskiego, Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu znalazła się na 10 miejscu, Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu na 21, a Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu na 40.

Co robić, żeby świetnie zarabiać? Zobacz listę zawodów

od 16 lat

Ranking Uczelni Akademickich

W Rankingu Uczelni Akademickich brano pod uwagę o 27 kryteriów, w tym m.in.: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność i umiędzynarodowienie.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021 to cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:

  • Ranking Uczelni Akademickich - obejmujący prawie 100 szkół wyższych (z wyjątkiem uczelni artystycznych) posiadających uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;
  • Ranking Uczelni Niepublicznych - obejmujący prawie 50 niepublicznych szkół wyższych posiadających uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra;
  • Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych - obejmujący 20 publicznych uczelni specjalizujących się w kształceniu na poziomie praktycznym;
  • Ranking Kierunków Studiów - obejmujący 71 kierunków studiów, w tym wydzielony Ranking Studiów Medycznych oraz Ranking Studiów Inżynierskich.
  • Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 27 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Potencjał naukowy, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości "IREG Approved". Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto