Oszustwa przy zakupie używanych aut. Sprawdź, jak ich uniknąć!

Materiał powstał we współpracy z Neptis
Oszustwa przy zakupie samochodu niestety zdarzają się bardzo często. Nieuczciwi sprzedawcy zatajają faktyczny stan pojazdu oraz ukrywają usterki, które mają kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy auta. Jak nie paść ofiarą oszustwa przy zakupie samochodu? Na co uważać kupując używane auto? Skąd brać rzetelne informacje o aucie, które wpadło nam w oko w serwisie internetowym? Sprawdźcie wskazówki specjalistów z Autoplac - platformy stworzonej przez autorów Yanosika!

Wciąż chętnie kupujemy używane samochody. A obecnie do wyboru mamy wiele różnych źródeł z ofertami, które są kuszące i prezentują samochody w różnym stanie. Niektóre są powypadkowe, inne szukają drugiego właściciela.

W serwisach z ogłoszeniami możemy znaleźć upragniony samochód, bez większego problemu. I nie oznacza to, że będziemy dokonywać zakupu tylko u osoby prywatnej, ale również możemy to zrobić u autoryzowanego dealera. Jednak to nie powód, by stracić czujność - nieuczciwi sprzedawcy mogą się trafić w obu kategoriach sprzedających.

Wybieraj zaufane źródła sprzedaży!

W Internecie możesz znaleźć wiele ogłoszeń z ofertą sprzedaży używanych aut, jednak nie zawsze będą one bezpieczne, dlatego zachowaj wzmożoną czujność, jak na trasie. Szukając korzystnej oferty sprzedażowej używanego modelu samochodu, który Cię interesuje, sprawdzaj oficjalne platformy zajmujące się pośrednictwem w sprzedaży, jak np.: Autoplac.

Autoplac to platforma należąca do twórców Yanosika. Funkcjonuje w formie strony internetowej, aplikacji na smartfony z systemem Android oraz iOS, a nawet na mapach Yanosika! Mając uruchomioną aplikację Yanosika zobaczysz zaufane punkty sprzedaży używanych aut w swojej aktualnej okolicy. To bezpieczne rozwiązanie, które nie narazi Cię na żadną wpadkę, ani straty finansowe.

“Panie, Niemiec płakał, jak sprzedawał”

Uważaj na przekoloryzowane informacje od sprzedającego samochód. Często zdarza się, że najważniejsze informacje dla kupującego zostają pominięte lub zatuszowane przez słowotok, który ma za zadanie zmylić potencjalnego kupca.

Wszyscy znamy historię o Niemcu, który płakał, bo przyszło mu sprzedać doskonały samochód. Mamy nadzieję, że nie uwierzyłeś w tę historię i nie nabierzesz się na żadną podobną!

Po wybraniu interesującej Cię oferty sprzedażowej, którą wystawiła osoba prywatna, sprawdź historię auta. Możesz to zrobić m.in. w Autoplac.pl, w którym pobierzesz dane z CEPiK-u. A dodatkowo możesz również, na specjalne zamówienie, wygenerować raport, prezentujący dokładny obraz samochodu, który Cię zainteresował.

Najczęstsze oszustwa sprzedających

Oszuści najczęściej decydują się na ukrywanie usterek w sprzedawanych samochodach. I niestety nie każdą można wykryć na pierwszy rzut oka. Na spotkanie ze sprzedawcą najlepiej wybrać się ze specjalistą, który dokładnie sprawdzi samochód. Jeśli nie masz kogoś takiego w gronie swoich znajomych, zawsze możesz wybrać się na kontrolę do najbliższej stacji diagnostycznej.

Jeśli podejrzewasz, że samochód może być kradziony, sprawdź jego historię! Możesz to zrobić w zakładce auto w aplikacji Yanosik. Pamiętaj, że zakup kradzionego samochodu niesie za sobą poważne konsekwencje!

Oszustwa przy zakupie samochodu niestety wciąż się zdarzają. Apelujemy do Ciebie, abyś zawsze stosował zasadę ograniczonego zaufania i dokładnie sprawdzał sprzedawcę i opinie o nim oraz oczywiście samochód - jego historię, a także stan techniczny wraz ze specjalistą lub w stacji diagnostycznej.

Dodaj ogłoszenie