Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznych - kim są i czym się zajmują?

Sandra Perlińska
Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej
Michał Snella z Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych opowiadakim są członkowie Grupy i czym się zajmują. Zdradza także, jakie plany ma Grupa na najbliższe miesiące

O Ostrowskiej Grupie Rekonstrukcji Historycznej słów kilka
Początki Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej sięgają 1998 roku, ale oficjalnie istnieje ona od 2002 roku i działa jako koło przy Automobilklubie Ostrowskim w Ostrowie Wielkopolskim Od początku aż do dziś grupą przewodzi prezes Bartosz Lisiak - kolekcjoner, pasjonat, człowiek o szerokiej wiedzy i doświadczeniu. Obecnie grupa liczy 16 aktywnych członków, w tym połowę z nich śmiało można nazwać młodzieżą, ponieważ stanowią ją studenci.

Czym zajmuje się Grupa i jaka jest jej idea?
Przede wszystkim Grupa zajmuje się odtwórstwem 155. regimentu armii pruskiej, co wiąże się z rekonstrukcjami bitew z okresu I wojny światowej i powstania wielkopolskiego. Nie rezygnujemy też z wcielania się w sylwetki z innych armii - Armii Carska - czy z innych okresów takich jak - II wojna światowa: Armia Czerwona, II Armia Wojska Polskiego, Platerówki; - PRL: Milicja Obywatelska, LWP, SZPRL.
Ideą naszej grupy jest propagowanie historii regionalnej i powszechnej. Chcemy także pokazać, że wojna nie tylko dzieli, ale także łączy ludzi - ich przeżycia, emocje, tragedie. Członkami naszej grupy są głównie pasjonaci historii, motoryzacji, poszukiwacze wrażeń. Łączy nas wspólny interes - odkrywanie historii, pokazywanie jej w jak najprawdziwszy sposób, wczucie się w nią. Członkiem naszej grupy jest chociażby nauczycielka historii z gimnazjum.

Czy Ostrowska Grupa może pochwalić się wyjątkowymi pamiątkami historycznymi?
Jako grupa dysponujemy ogromną ilością mundurów i sprzętu, co sprawia, że jesteśmy bardziej elastyczni, nieprzywiązani tylko do jednej formacji wojskowej. Przodownikiem w tej dziedzinie jest oczywiście Bartosz Lisiak. Możemy się pochwalić takimi eksponatami jak zabytkowe karabiny i pistolety maszynowe; oryginalne, 100-letnie bagnety, lornetki, szable oraz niemiecki motocykl z okresu I wojny światowej.

W jakie akcje włącza się nasza lokalna Grupa Rekonstrukcji Historycznej?
Jesteśmy organizatorami, współorganizatorami oraz uczestnikami wielu wydarzeń w ciągu roku, na przykład rekonstrukcja Bitwy pod Wiatrakami w Osiecznej odbywająca się co roku 26 grudnia, Rajd Pojazdów Historycznych Łużyce 1945, Willys Military Meeting i wiele innych. Współpracujemy z muzeami, bierzemy udział wystawach, festynach i koncertach (np. Skamieniały Las - KG Band) Działamy wraz z naszą partnerską grupą pasjonatów i rekonstruktorów - Towarzystwem Miłośników Miasta Lubonia. Niedawno można było nas spotkać na takich wydarzeniach jak Noc Muzeów w Lubinie czy Strefa Militarna na Zamku Czocha. Przez kilka ostatnich lat bywaliśmy także na największej rekonstrukcji tego typu - Festiwal Pole Boya w Rosji pod Moskwą. Jest to niesamowita przygoda i cenne doświadczenie.

Jakie plany ma Grupa na najbliższe miesiące?
W najbliższym czasie będziemy współpracować przy produkcji filmów dokumentalnych. W sierpniu tego roku wybieramy się do Verdun we Francji na obchody 100-lecia zawieszenia broni. Przygotowujemy się już także na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecie wybuchu powstania wielkopolskiego. Będziemy w centrum wydarzeń. Przed nami dużo pracy, na którą mamy nadzieję, że będzie owocna.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto