Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Opowiemy Wam o Czerwcu 1956": Wspomnienia osób, które przeżyły Poznański Czerwiec na własnej skórze

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
"Opowiemy Wam o Czerwcu '56" to inicjatywa zainagurowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956. Dzięki niej usłyszymy relację świadków tego krwawego wydarzenia.
"Opowiemy Wam o Czerwcu '56" to inicjatywa zainagurowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956. Dzięki niej usłyszymy relację świadków tego krwawego wydarzenia. fot. Robert Woźniak/Polska Press
Każdego roku przed rocznicą Poznańskiego Czerwca 1956 organizowano spotkania młodzieży szkolnej z uczestnikami tych wydarzeń. Wspomnieniami dzieliły się osoby, które brały udział w robotniczym proteście. Z powodu pandemii tradycja zostanie podtrzymana za pomocą nagrań online.

Opowiemy Wam o Czerwcu 1956: Bezcenne świadectwo uczestników Poznańskiego Czerwca

Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 zainicjowało akcję „Opowiemy Wam o Czerwcu 1956”, w ramach której uczestnicy dramatycznych wydarzeń sprzed lat, podzielą się swoimi wspomnieniami. W tym roku ze względu na pandemie spotkania odbywały się w formie wirtualnej, a ich efektem są filmowe wywiady z Aleksandrą Banasiak, Andrzejem Spornym oraz Mirosławem Jakubowskim.

Opowiedzą oni swoją historię, na której piętno odcisnęły wydarzenia z Czerwca '56. Możliwość spojrzenia na te wydarzenia z ich perspektywy to bezcenne świadectwo ludzi, będących w wirze dramatycznych wydarzeń.

Co więcej, tym razem nie trzeba być fizycznie, w konkretnym miejscu, o określonej godzinie, tylko wystarczy włączyć opowieści opublikowane na oficjalnej stronie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości na YouTube lub profilu Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 na Facebooku. Filmy zatem mogą obejrzeć nie tylko osoby młodsze w ramach edukacyjnych, ale każda osoba zainteresowana polską historią.

Opowiemy Wam o Czerwcu 1956: Historia Poznania

Za niespełna trzy tygodnie Poznań po raz kolejny upamiętni wydarzenie, które odcisnęło ogromne piętno na losach Poznania i jego mieszkańców. To właśnie wtedy Poznaniacy i Poznanianki przeciwstawili się komunistycznej opresji. Protest robotników przeszedł do historii polskiej, jako Poznański Czerwiec. Była to pierwsza po II wojnie światowej, tak wielka manifestacja przeciwko ówczesnej władzy w Polsce. Pokojowe manifesty przerodziły się w krwawe starcie, a manifestantów spacyfikowało wojsko. W tych dramatycznych wydarzeniach brali udział ludzie, którzy swoimi historiami dzielą się między innymi dzisiaj w ramach akcji „Opowiemy Wam o Czerwcu 1956”.

W filmowej serii wzięła udział Aleksandra Banasik, pielęgniarka, która w czasie trwającej strzelaniny, jako pierwsza wyszła na ulicę, by udzielić pomocy rannym manifestantom, Andrzej Sporny, kombatant i przewodniczący Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 „Niepokonani” oraz Mirosław Jakubowski, nauczyciel i wieloletni wychowawca niepełnosprawnej młodzieży, który czynnie uczestniczył w wydarzeniach w 1956 roku.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto