Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa. Kaliszanie oddali hołd poległym ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa w Kaliszu. Kaliszanie oddali hołd poległym
Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa w Kaliszu. Kaliszanie oddali hołd poległym Bartłomiej Hypki
8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. Upamiętnia on zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami. Z tej okazji władze samorządowe, mundurowi oraz przedstawiciele organizacji i szkół założyli kwiaty i znicze przy Pomniku Nieznanego Żołnierza na cmentarzu tynieckim przy ul. Łódzkiej.

Uroczystość przy Pomniku Nieznanego Żołnierza rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego. Wartę honorową wystawiła Straż Miejska. Swoje poczty sztandarowe wystawiły również kaliskie szkoły oraz policja. Następnie przedstawiciele samorządu, parlamentu, organizacji i szkół złożyli kwiaty i znicze.

- Druga wojna światowa to czas niezwykle trudny dla ludzkości. Miliony ludzi straciły życie, a jeszcze więcej doświadczyło bólu, cierpienia i traumy - zabrał głos Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza. - Pamiętamy o historii, o tragicznej lekcji, ale pamiętamy także o zwykłych Polakach, których wojna zmieniła w przedsionek piekła. Naszą siłą był duch umiłowania wolności i wiara w bezcenną wartość - niepoległego państwa. Chylimy nisko głowy, aby oddać hołd poległym podczas wojny, ale także patrzymy w przyszłość z nadzieją, determinacją i wiarę w lepsze jutro.

Narodowy Dzień Zwycięstwa

Od zakończenia wojny do 2014 r. było obchodzone 9 maja, oficjalnie jako Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, a w latach 1945-1950 był to także dzień wolny od pracy. Ustawa z 2015 r. zniosła dekret Krajowej Rady Narodowej z 8 maja 1945 roku, który podpisał Bolesław Bierut o ustanowieniu Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności przypadającego na dzień 9 maja.

Różnica w datach wynika z faktu, że alianci zachodni i przedstawiciele pokonanej hitlerowskiej III Rzeszy podpisali porozumienie o bezwarunkowej kapitulacji Niemiec wcześniej od sowietów. Uczynili to w Reims, 7 maja 1945 r. o godzinie 2.41 nad ranem. Przewidywało ono przerwanie walk 8 maja o godzinie 23.01. Następnie ten sam dokument przekazano przedstawicielom Związku Radzieckiego. Podpisy pod nim złożyli 8 maja o godzinie 22.30 w Berlinie. Jednak w Moskwie, ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, był już wówczas 9 maja i dlatego ten właśnie dzień w ZSRR i krajach mu podporządkowanych obchodzono jako Dzień Zwycięstwa.

Zobacz także:

Dzień Bibliotekarza i Tydzień Bibliotek. Bibliotekarza u stóp swojego patrona rozpoczęli świętowanie

Dzień Bibliotekarza i Tydzień Bibliotek. Bibliotekarza u stó...

Kaliskie Spotkania Teatralne. Za nami inauguracja 63. Festiwalu Sztuki Aktorskiej

Kaliskie Spotkania Teatralne. Za nami inauguracja Festiwalu ...

Sprzątali rzekę Prosnę. Deszczowa pogoda im nie przeszkodziła

Sprzątali rzekę Prosnę. Deszczowa pogoda im nie przeszkodziła ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto