Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niechorze - tu schowała się Pola Raksa!

GOK
Muzeum Rybołówstwa Morskiego, dworzec Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, znana latarnia morska, a przede wszystkim czysta plaża z bezpośrednim zapleczem w postaci domów wczasowych i kwater prywatnych – jednym słowem – Niechorze zaprasza!

Niechorze jest nadmorską miejscowością wypoczynkową i kąpieliskiem morskim, w gminie Rewal, w powiecie gryfiskim, województwie zachodniopomorskim. Należy do promowanego turystycznie Wybrzeża Rewalskiego Mieszkańcy i goście ceniący sobie wypoczynek nad wodą mają nawet wybór – albo nadmorską plażę (letnie kąpielisko obejmuje 300 metrów linii brzegowej), albo brzegi jeziora Liwia Łuża, leżącego także blisko morza.

Właśnie dzięki bardzo dobrym warunkom wypoczynkowym, przyciągającym latem do Niechorza bardzo licznych turystów, miejscowość przekształciła się w kurort wypoczynkowy, z licznymi ośrodkami wczasowymi, pensjonatami, kempingami, czy lokalami z pokojami na wynajem. Prawdę mówiąc znana była jako świetne miejsce do nadmorskiego wypoczynku już od końca XIX wieku, tu tez wybudowano ongiś na palach na płyciźnie specjalny pawilon kąpielowy.

W Niechorzu zlokalizowane jest Muzeum Rybołówstwa Morskiego, gromadzące przedmioty związane z pracą bałtyckich rybaków i rybacką kulturą pomorską. Muzeum ulokowane jest w wilii z lat 30-tych, przy al. Bursztynowej, czyli przy głównej ulicy miejscowości. W Niechorzu w sezonie można też skorzystać z przejazdów kolejką wąskotorową – Gryficką Koleją Wąskotorową, łączącą Gryfice z nadmorskimi miejscowościami gminy Rewal, aż do Pogorzelicy, a dojeżdżającą właśnie do tutejszego dworca. Pierwszy jej odcinek został otwarty 1 lipca 1896 roku i łączył Gryfice z Niechorzem.

Innym charakterystycznym punktem Niechorza jest latarnia morska, stojąca na klifie, a wybudowana w latach 1863 - 1866. Do jej zespołu należy też dom latarników, dwa budynki gospodarcze, a także ogród z murowanym ogrodzeniem i furtami.

Zapaleni turyści mogą poznawać dwa oznakowane szlaki turystyczne – Szlak Liwiej Łuży, ze startem i metą przed stacją kolejki, i E9 Szlak Nadmorski im. dr. Czesława Piskorskiego, łączącego Świnoujście z Dziwnowem, Rewalem, Trzebiatowem, Mrzeżynem i Kołobrzegiem.

Jako ciekawostkę podajmy, że Niechorze upamiętniono na taśmie filmowej w filmie „Beata” z 1964 roku, w reżyserii Anny Sokołowskiej. Grali w nim m.in. Pola Raksa (grana przez nią bohaterka ukrywała się w latarni po ucieczce z domu), Marian Opania i Wirgiliusz Gryń.

Gdzie warto wyjechać - zobacz propozycje w naszym serwisie specjalnym

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto