Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie jednak referndum w sprawie zmian w planie przestrznenym w Gorzyniu? Wojewoda unieważnił uchwałę Rady Miejskiej w tej sprawie

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Wojewoda wielkopolski unieważnił uchwałę Rady Miejskiej w Międzychodu w tej sprawie.
Wojewoda wielkopolski unieważnił uchwałę Rady Miejskiej w Międzychodu w tej sprawie. Krzysztof Sobkowski
7 marca mieszkańcy gminy Międzychód mają wziąć udział w referendum w sprawie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w Gorzyniu, by mogła tam powstać nowa fabryka firmy Polipol. Uchwałę Rady Miejskiej Międzychodu o referendum w środę 10 lutego unieważnił jednak wojewoda wielkopolski, gdyż jego zdaniem rażąco narusza ona prawo.

7 marca mieszkańcy gminy Międzychód mają wziąć udział w referendum i wypowiedzieć się na temat tego, czy Rada Miejska Międzychodu powinna uchwalić proponowane przez Burmistrza Gminy Międzychód Krzysztofa Wolnego zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w Gorzyniu pod Międzychodem. Na tym terenie Grupa Polipol chce wybudować meblarnię, filcownię i piankownię, gdzie pracę ma znaleźć ok. 400 osób. Ten ostatni element wymaga jednak zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o zgodę na lokalizację w tym miejscu „zakładów o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnych awarii”. Tak zwana „uchwała gorzyńska” była już przedmiotem obrad radnych w grudniu 2020 roku i styczniu 2021 roku. Radni dzielili się zawsze 7:7. Zarządzono więc przygotowanie referendum gminnego w tej sprawie. Równolegle przez ten czas gmina Międzychód za ok. 6 mln zł przygotowała drogi dojazdowe do zakładu, a sama inwestycja budziła szereg protestów i sprzeciwów. Jej przeciwnicy podkreślają, że chcą, by w gminie powstały nowe miejsca pracy, ale nie kosztem degradacji środowiska.

Wśród najczęściej pojawiających się argumentów przeciw fabryce jest to, że do produkcji pianki poliuretanowej będą wykorzystywane szkodliwe dla środowiska, kumulujące się w atmosferze, środki chemiczne o nazwach TDI oraz chlorek metylenu. Tego pierwszego według pierwotnych założeń miałoby powstawać 200 kg w skali roku, tego drugiego zaś 800 kg na rok. W ubiegłym tygodniu firma poinformowała, że dokonała zmian w planowanym procesie technologicznym, dzięki czemu uda się całkowicie wyeliminować z produkcji chlorek metylenu i do 20-30 kg ograniczyć emisję TDI.

Przyczyną tragedii była najprawdopodobniej awaria systemu ogrzewania (9.02.2021)

Pożar w Międzychodzie przy ul. Strzeleckiej. Nie żyją trzy o...

Wojewoda unieważnił uchwałę Rady Miejskiej

Referendum w tej sprawie ma się odbyć 7 marca. Mieszkańcy będą mogli wziąć w nim udział odpowiadając "TAK" lub "NIE" na pytanie: "Czy Rada Miejska Międzychodu powinna uchwalić zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Międzychód - obręb Gorzyń (część strefy przemysłowej, dz. nr 24/12), w wersji będącej przedmiotem obrad Rady na sesji 3 grudnia 2020 r.?” By było skuteczne, musi w nim wziąć udział 30 proc. mieszkańców. Jeśli tak się stanie i ponad połowa oddanych w referendum głosów będzie na „tak”, rada będzie musiała zagłosować za zmianami w planie. Jeśli ponad połowa głosów będzie na „nie”, będzie musiała zmiany odrzucić. Organizacja referendum w gminie to koszt ok. 30-40 tys. zł.

Zimowy Międzychód 2021

Zimowy Międzychód 2021 w obiektywie! Zobaczcie galerię zdjęc...

W środę 10 lutego wojewoda wielkopolski unieważnił jednak uchwałę Rady Miejskiej Międzychodu stwierdzając, że narusza ona rażąco prawo. Wojewoda wskazał, że co do zasady referenda nie mogą dotyczyć rozstrzygnięć co do planowanych zmian w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, bo już sama procedura uchwalania planu zakłada w niej udział społeczeństwa. Służby wojewody wskazały też, że w uchwale źle zaproponowano pytanie referendalne, które jest nieprecyzyjne.

Wojewoda unieważnił uchwałę Rady Miejskiej - co więc dalej z planowaną budową fabryki w Gorzyniu?

Rozstrzygnięcie wojewody wstrzymało wykonanie uchwały Rady Miejskiej Międzychodu, więc referendum nie może się odbyć. Gminie przysługuje jednak odwołanie od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zbieramy opinie w tej sprawie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto