Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi Powstańcy: Józef Kostka z Benic [ZDJĘCIA]

Redakcja
arch. ze zbiorów RK i ZG
Przedstawiamy Józefa Kostkę (1890-1965). Informacje o nim przekazała nam Bogusława Niklewicz, wnuczka jego brata Antoniego. Z kolei materiały zebrał prawnuk naszego bohatera, Rafał Kostka.

Józef Kostka urodził się 2 lipca 1890 r. w Be-nicach, jako syn rolnika Franciszka Kostki i Marianny z Kulińskich. Początkowo uczył się w szkole powszechnej w Benicach i w Krotoszynie, a potem pracował w rodzinnym gospodarstwie. Później przez dwa lata pracował jako górnik w Niemczech. 16 października 1912 r. został powołany do służby w 12 kompanii 174 Pułku Piechoty w Srasburgu. W jego szeregach walczył w czasie I wojny światowej. Był dwukrotnie ranny w 1916 r. i w 1918 r. Służbę w wojsku niemieckim zakończył w stopniu gefreitera. 26 grudnia 1918 r. zgłosił się do werbunku w Poznaniu, jednak nie otrzymawszy wieści, dołączył do powstania 1 stycznia 1919 r. razem z kolegami z Benic, Ustkowa i Raciborowa. Wszedł w skład 1 kompanii krotoszyńskiej.

Walczył m.in. pod Zdunami i Chachalnią, a także pod Kobylą Górą, Ligotą, Parzynowem i Zmyśloną Ligocką. 2 lutego 1919 r. został mianowany na stopień sierżanta. Jego jednostka została włączona do 12 Pułku Strzelców Wielkopolskich, który następnie przemianowano na 70 Pułk Piechoty Wielkopolskiej. Po zakończeniu Powstania Wielkopolskiego Józef Kostka wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Aż do 31 marca 1938 r. był podoficerem zawodowym. Do 1928 r. dowodził kompanią w tymże pułku, a potem był podoficerem kwatermistrzostwa w sto-pniu chorążego. Jego jednostka w okresie międzywojennym przebywała w Pleszewie. Po zakończeniu służby zawodowej Józef Kostka został kierownikiem Spółdzielni Wojskowej „Wiarus” w Pleszewie. Po wybuchu II wojny światowej wziął udział w walkach w szeregach 70 pp.

Po kampanii wrócił w rodzinne strony. W tym czasie jego rodzina została wywłaszczona. W czasie okupacji niemieckiej Józef Kostka pracował przymusowo przy kolei powiatowej w Pleszewie. Rodzinne przekazy mówią o działalności w Armii Krajowej, jednak mało na ten temat informacji. Po wojnie Kostka pracował krótko w kolei, a 8 lipca 1946 r. został przeniesiony do 12 Pułku Piechoty w Pleszewie. Później był kierownikiem sklepu Spółdzielni Wojskowej (Państwowej Centrali Handlowej), a od 1954 r. przebywał na rencie.

Józef Kostka zawarł 7 listopada 1920 r. ślub z Marianną Czub (25 listopada 1897 r. - 18 września 1970 r.), z którą miał czwórkę dzieci: Bolesława, Wandę, Jolantę i Witolda.

Józef Kostka działał w Związku Powstańców Wielkopolskich 1918-1919, Związku Zawodowym Pracowników Spółdzielczych RP, Związku Zawodowym Pracowników Handlowych i Biurowych RP, Wielkopolskim Związku Hodowców i Producentów Drobiu w Poznaniu, czy Polskim Związku Łowieckim.

Józef Kostka był odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari V kl., Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921, Medalem X-lecia Odzyskania Niepodległości, Medalem Niepodległości, czy Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto