Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na koniec roku w Zapomnianych Historiach "Błysk". Kto nie widział pleszewian w akcji, dziś ma okazję

PS
Zapomniane historie
Zapomniane historie Dorota Cieślak
"Zapomniane historie" to cykl filmów dokumentalnych, które możemy oglądać na kanale TVP 3 Poznań. W jednym z nich zagrali pleszewianie. Tomasz Wojtala dowódca Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie zagrał główną postać - Jana "Błyska" Kempińskiego. Kto jeszcze nie widział, dziś ma okazję - powtórka programu już o 19:05 na TVP3.

Zapomniane historie - Film z cyklu "Zapomniane historie", tym razem dotyczył Jana Kempińskiego, który przybrał pseudonim "Błysk". Zagrali w nim pleszewianie. Można go zobaczyć dziś na TVP3 Poznań o 19:05

Zapomnianie historie

Film od telewizyjnej premiery w listopadzie wciąż jest dostępny w wersji online. Kliknijcie w powyższy link i sami zobaczcie jak spisali się pleszewianie w roli aktorów.

Jan Kempiński napadał na posterunki MO i UB w okolicach Ostrowa. Zasłynął spektakularnymi akcjami. Był dowódcą operującego w rejonie Ostrowa Wlkp. najaktywniejszego, zmotoryzowanego oddziału partyzanckiego związanego z Wielkopolską Samodzielną Grupą Ochotniczą "Warta". Został skazany na śmierć i rozstrzelany.

Już dziś film można obejrzeć ponownie w TVP 3. A w styczniu pleszewian z Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty zobaczymy w kolejnym filmie z cyklu Zapomniane historie. Tym razem wzięli udział w dokumencie dotyczącym "Bory". Zobaczymy go już w styczniu.

Historia oddziału podziemia antykomunistycznego ppor. Zygmunta Borostowskiego ps. „Bora”, była kolejną, którą przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Poznaniu postanowił przybliżyć widzom Telewizji Polskiej Zbysław Kaczmarek, dokumentalista i producent filmowy, reżyser cyklu „Zapomniane historie” , emitowanego od października w TVP 3 Poznań. Oddział ppor. Borostowskiego, był największym oddziałem antykomunistycznej partyzantki działającym w latach 1945–1946 na terenie powiatu krotoszyńskiego. 26 maja 1946 r. żołnierze „Bory” stoczyli kilkugodzinną potyczkę z grupami operacyjnymi UB–WP. Walki toczyły się na terenie wsi Benice oraz w okolicach Staregrogrodu nad rzeką Orlą. Zabudowania Staregogrodu, w szczególności okolice zabytkowego, drewnianego kościółka, posłużyły ekipie filmowej TVP oraz rekonstruktorom z Drużyny Tradycji 70. Pułku Piechoty z Pleszewa do odtworzenia jednej na największych bitew antykomunistycznego podziemia na terenie Wielkopolski – bitwy pod Benicami. Na planie zdjęciowym poznański Oddział IPN reprezentował Tomasz Cieślak. Zanim jednak ekipa udała się do Staregogrodu, zarejestrowała kamerą wypowiedzi historyków oraz świadka wydarzeń Stanisława Szczepaniaka, brata ostatniego dowódcy oddziału sierż. Kazimierza Szczepaniaka „Borysa”. 4 grudnia br. ekipa filmowa gościła również na terenie byłego więzienia sądowego w Krotoszynie, gdzie przetrzymywani byli pojmani podczas walki nad Orlą partyzanci „Bory”. Zostali oni skazani na karę śmierci i rozstrzelani na tamtejszym dziedzińcu 7 czerwca 1946 r. Zdjęcia zakończyła rekonstrukcja nocnego ataku oddziału „Bory” na PUBP w Krotoszynie, z sierpnia 1945 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto