Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Ziemiaństwa zaprasza na wystawę ,,W kręgu dawnych właścicieli Dobrzycy''

Irena Kuczyńska
Muzeum Ziemiaństwa - W kręgu dawnych właścicieli Dobrzycy
Muzeum Ziemiaństwa - W kręgu dawnych właścicieli Dobrzycy Irena Kuczyńska
Muzeum Ziemiaństwa zaprasza na wystawę poświęconą dawnym właścicielom Dobrzycy. Jeszcze tylko kilka dni można oglądać najstarsze dobrzyckie dokumenty m.in. ten z roku 1790, w którym Augustyn Gorzeński potwierdza prawa miejskie Dobrzycy

WYSTAWA O DAWNYCH WŁAŚCICIELACH DOBRZYCY WCIĄZ DO OBEJRZENIA!
Wystawa stanowi próbę skrótowego ukazania znaczenia pięciu rodów zwiazanych z Dobrzycą - Dobrzyckich, Gorzeńskich, Turnów, Bandelowów oraz Czarneckich, z których żaden nie doczekał się jeszcze swojej monografii.

Szczególnie wiele miejsca poświęcono wybitnym przedstawicielom rodów związanych niegdyś z dobrzyckim pałacem - generałowi Augustynowi Gorzeńskiemu, ale także jego następcy generałowi Kazimierzowi Turno, jego bratu Adamowi Turno - autorowi nieocenionego dla badań życia codziennego I poł. XIX w. dziennika, czy zasłużonemu dla kultury polskiej bibliofilowi hr. Zygmuntowi Czarneckiemu.

Z uwagi na rozproszenie obiektów związanych z dawnymi właścicielami Dobrzycy, konieczna była szeroka kwerenda w archiwach, muzeach, bibliotekach i zbiorach prywatnych. Eksponowane na wystawie obiekty, prócz zbiorów własnych Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, pochodzą z zasobów Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, Archiwum Państwowego w Poznaniu, Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, Biblioteki Kórnickiej PAN, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu oraz prywatnych zbiorów potomków rodziny Czarneckich. podkreśla dyrektor Wiesław Kaczmarek.

Dzięki uprzejmości wspomnianych instytucji możliwe było wypożyczenie nie tylko szeregu portretów dawnych właścicieli pałacu, z wiszącym niegdyś w Dobrzycy portretem Augustyna Gorzeńskiego pędzla Kazimierza Wojniakowskiego na czele, ale i niezwykle ważnych dla ukazania dziejów majątku dokumentów i archiwaliów, spośród których wspomnieć warto zwłaszcza pierwszy wzmiankujący Dobrzycę dokument pergaminowy z 1327 r., i pierwszy zachowany w kaliskich ksiegach grodzkich opis Dobrzycy z 1667 r., liczne papiery rodzinne i majątkowe, listy gen. Jana Henryka Dabrowskiego do Kazimierza Turno, jeden z tomów dziennika Adama Turno czy materiały związane z działalnością publiczną gen. Augustyna Gorzeńskiego.

Z innych ciekawych obiektów na wystawie obejrzeć można m.in. szesnastowieczne kafle - jedyny zachowany element wystroju pierwotnej siedziby Dobrzyckich oraz liczne fotografie ostatnich właścicieli pałacu rodziny Czarneckich.

Wystawa będzie czynna do końca listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto