MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Ziemiaństwa zaprasza na wystawę o Konstytucji 3 Maja

Irena Kuczyńska
Muzeum Ziemiaństwa wydało katalog o wystawie Konstytucja 3 Maja
Muzeum Ziemiaństwa wydało katalog o wystawie Konstytucja 3 Maja Muzeum Ziemianstwa w Dobrzycy
Muzeum Ziemiaństwa wydało katalog wystawy o Konstytucji 3 Maja. Wystawę można oglądać w salach dobrzyckiego pałacu. Jednym z ,,białych kruków'' jest jedno z pierwszych wydań Ustawy Rządowej z 1791 roku. Jest też portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy wydało Katalog wystawy o Konstytucji 3 Maja
Miło nam poinformować, że właśnie ukazał się katalog eksponowanej w naszym pałacu wystawy „W 225 rocznicę Konstytucji 3 Maja”.
Otwierają go przybliżające charakter i znaczenie Konstytucji 3 Maja, a także historię jej pierwodruków i kolejnych edycji obszerne komentarze historyczne autorstwa znawcy dziejów osiemnastowiecznego parlamentaryzmu, prof. Michała Zwierzykowskiego oraz warszawskiego bibliofila p. Wojciecha Kochlewskiego, właściciela większości prezentowanych na wystawie druków i wieloletnego propagatora wiedzy o majowej Ustawie Rządowej.

Kolejne części katalogu to opisy i wizerunki wszystkich eksponowanych na wystawie obiektów, podzielonych na poszczególne działy tematyczne (druki; malarstwo i grafika; monety, medale, odznaki, militaria; filatelistyka). Można tu podziwiać nie tylko wizerunki i szczegółowe opisy obu pierwodruków Ustawy Rządowej oraz pierwszych jej wydań z końca XVIII w., ale także licznych związanych z Konstytucją druków wydanych w ciągu następnych dwóch stuleci – aż po podziemne edycje „Solidarności”.

Warto zapoznać się również z częścią poświęconą malarstwu i grafice – zdjęciom eksponowanych na wystawie grafik i obrazów, w tym słynnego obrazu Kazimierza Wojniakowskiego czy porteru króla Stanisława Augusta Poniatowskiego pędzla Marcello Bacciarellego, towarzyszą wyczerpujące opisy opracowane przez opiekujących się nimi na co dzień pracowników naukowych polskich muzeów. Całość uzupełniają opisy związanych z Konstytucją medali, odznak, numizmatów czy szczególnie interesujących znaczków kwestarskich z okresu II wojny światowej i lat osiemdziesiątych XX w.

Mamy nadzieje, że katalog będzie stanowił dla czytelników nie tylko przewodnik po eksponowanych na wystawie obiektach, ale i ciekawe kompendium wiedzy o czasach Sejmu Czteroletniego, pomagające ukazać znaczenie i wielkość Konstytucji uchwalonej historycznego dnia 3 Maja 1791 r.
Zachęcamy do nabycia katalogu, a przede wszystkim odwiedzenia wciąż eksponowanej w naszym pałacu wystawy.
piszą autorzy katalogu.

Muzeum Ziemiaństwa poleca również stronę Pana Wojciecha Kochlewskiego,
właściciela większości eksponowanych na wystawie druków i niestrudzonego popularyzatora wiedzy o trzeciomajowej Konstytucji.
www.konstytucja3maja.info

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto