Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Zespołu Placówek Specjalnych tym razem odwiedziła przyjaciół z Turcji

Sandra Perlińska
ZPS w Pleszewie
Młodzież z Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie tym razem, w ramach programu Erasmus +, trafiła do Riwiery Tureckiej!

Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie w latach 2016-2018 bierze udział w europejskim projekcie Erasmus+, w ramach akcji „Partnerstwa strategiczne”. Wspólnie z pleszewskim ZPS współpracują szkoły z Niemiec, Czech i Turcji. Inicjatorką i koordynatorką całości jest nauczycielka języka niemieckiego Izabela Ciszewska.

W ciągu ostatnich 14 miesięcy, zgodnie z harmonogramem i wytycznymi, polska delegacja, złożona z czterech nauczycieli i czterech uczniów, odwiedziła już wszystkich partnerów. Ostatnia podróż odbyła się w dniach 21-28 października 2017 roku do przyjaciół ze szkoły İnönü İlkokulu, znajdującej się w słonecznej Alanyi, czyli popularnym regionie turystycznym na Riwierze Tureckiej.

Gospodarze przyjęli polską, czeską i niemiecką delegację niezwykle ciepło i zorganizowali im bardzo ciekawy, napięty i pełen wrażeń program. Partnerzy mogli, między innymi, poznać metody nauczania oraz realia, panujące w kilku tamtejszych szkołach podstawowych, jak również pooglądać liczne pracownie w szkole specjalnej. Odwiedzili także burmistrza Alanyi oraz koordynatora Oświaty i liczną kadrę nauczycielską. Na każdym kroku wszyscy częstowani byli, bardzo popularną w Turcji, czarną herbatą i świeżymi owocami. Gospodarze zadbali również o najmłodszych gości, organizując im: rejs statkiem, zwiedzanie jaskini i zamku na skale, przejażdżkę jeepami po górach czy pokaz delfinów. Nie mogło również zabraknąć kąpieli w ciepłym morzu podczas odpoczynku na najpiękniejszej tureckiej „Plaży Kleopatry”.

Bardzo istotnymi punktami programu, były elementy związane z poznaniem obcej kultury od środka. Uczniowie wieczory i noce spędzali więc u tureckich rodzin, poznając dokładnie rytm dnia i obyczaje panujące w tamtejszych gospodarstwach domowych. Nawet bariera językowa nie stanowiła dla dzielnych dzieci problemu, bowiem z pomocą przychodziła technika w postaci google translator, tudzież mimika, gesty, kredki i papier. Nauczyciele natomiast zaproszeni zostali do prywatnego domu wicedyrektora na kolację, by zobaczyć co i jak się tam jada, pojechali do meczetu, chodzili po bazarach i mogli swobodnie porozmawiać podczas wieczorów integracyjnych o różnicach kulturowo-obyczajowych. Wszystkie dyskusje odbywały się w przyjaznej atmosferze, i każdy mógł bez przeszkód wyrażać własne poglądy i podejście do życia.

- Po niezwykle pasjonującym, obfitującym w niezapomniane przeżycia tygodniu, trzeba było, z bólem serca i wzruszeniem, wrócić do ojczyzny, do naszych codziennych obowiązków. Z pewnością ten wyjazd pozostanie na długo w sercach wszystkich delegacji. Nasza tęsknota nie potrwa jednak długo, bo już za kilka miesięcy, spotkamy się wszyscy razem w Pleszewie, gdzie podczas ostatniego etapu projektu Erasmus+ to my będziemy gospodarzami - podkreśla Izabela Ciszewska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto