Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania tanieją, ale spada zdolność kredytowa Polaków

Monika Kaczyńska
Polskapresse
W bankach nieco łatwiej o pieniądze, ale mieszkania ciągle za drogie. Spadek cen jest wciąż za mały, by zrekompensować niższe kredyty.

Choć w ubiegłym roku na sytuację na rynku narzekali zarówno deweloperzy, ich klienci, jak i bankowcy, to w sumie sytuacja w styczniu 2013 roku jest lepsza niż 12 miesięcy wcześniej.

Czytaj także: Kredyty będą coraz tańsze

Obniżki stóp procentowych sprawiły, że raty kredytowe są niższe, wzrosła więc nieco zdolność kredytowa Polaków. Jednocześnie - jak wynika z raportu Szybko.pl i Expandera - po raz pierwszy od roku banki podnoszą marże. Oznacza to, że nie obawiają się, że ich większy zysk sprawi, iż stracą potencjalnych klientów. Nic dziwnego - oprocentowanie kredytów i tak jest niższe niż przed rokiem. To jednak ciągle za mało, by mówić o wyraźnym ożywieniu na rynku.

Koszt kredytu hipotecznego zależy zarówno od stawki WIBOR (w przypadku kredytów udzielanych w złotych polskich), jak i - w przypadku kredytów walutowych - od stawki LIBOR bądź EURIBOR oraz marży banku. Ta ostatnia na początku 2013 roku wynosi przeciętnie 1,49 proc. To o 0,29 proc. więcej niż rok temu. Ale bywało już znacznie drożej. W 2009 roku banki przeciętnie doliczały z tytułu marży 2,85 proc. Do zeszłego roku marże systematycznie spadały. Obecny wzrost jest pierwszy od trzech lat.

Mimo to kredytobiorcy płacą mniej. Stało się tak dzięki temu, że obniżone zostały stopy procentowe w Polsce. W rezultacie spadła stawka WIBOR. Ponieważ jej spadek był silniejszy niż wzrost marż, to oprocentowanie kredytów spadło. Rok temu wynosiło 6,24 proc., a obecnie już tylko 5,56 proc. W przypadku kredytów w euro spadki marż zakończyły się już pod koniec 2011 roku, a przez większość minionego roku marże rosły.

W styczniu 2012 r. przeciętna marża nowo udzielanych kredytów w euro wynosiła 3,25 proc. Po upływie 12 miesięcy wzrosła do 4 proc. Jednak i w tym przypadku wpływ wyższych marż na koszt kredytu został ograniczony przez spadki stóp procentowych. Podobnie jak w przypadku kredytów w złotych - mimo wyższych marż oprocentowanie kredytów w euro w 2012 r. spadło - z 4,71 proc. do 4,24 proc.

Czytaj też: Ranking kredytów mieszkaniowych

Osobom już spłacającym kredyty hipoteczne rok 2012 przyniósł same dobre wiadomości. Spadły bowiem raty zarówno kredytów w złotych, jak i w euro czy we frankach. W przypadku kredytów w polskiej walucie przyczynił się do tego przede wszystkim spadek oprocentowania. W przypadku kredytów walutowych decydujące było umocnienie się złotego. Dwie kolejne obniżki stóp procentowych, w końcówce 2012 roku i w początkach 2013 - tak dobrych wieści życzymy sobie częściej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto