Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla Zespołu Regionalnego „Sami Swoi" z Przytkowic [ZDJĘCIA]

Monika Pawłowska
UM Kalwaria Zebrzydowska
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński nadał Zespołowi Regionalnemu „Sami Swoi” z Przytkowic, odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Medal w imieniu ministra podczas grudniowej sesji wręczyli zespołowi burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty oraz przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Janusiewiz.

Rok 2019 był dla zespołu „Sami Swoi” rokiem świętowania, bowiem obchodził 35 lat działalności. „Sami Swoi” od dziesiątków lat kultywują rdzenne zwyczaje i obyczaje, promując rodzimy folklor nie tylko w Małopolsce. Z wielkim pietyzmem dbają i przywołują dawne zwyczaje ludowe, w szczególności przypominają je młodemu pokoleniu.

- W imieniu mieszkańców gminy Kalwaria Zebrzydowska, pragniemy złożyć najszczersze gratulacje w związku z obchodzoną przez zespół 35. rocznicą założenia

- podkreślają w liście gratulacyjnym burmistrz i przewodniczący Rady Miejskiej. - W czasie owych dekad waszej działalności powstało wiele pięknych inicjatyw, dzięki którym kultura ludowa w naszej gminie odżyła i obecnie stoi na wysokim poziomie. Dziękujemy, że od 35 lat kultywujecie rdzenne zwyczaje i obyczaje, promując małopolski folklor, nie tylko w Polsce. Ubogacacie nasze lokalne wydarzenia, powiatowe i wojewódzkie. Jesteście też dla naszej gminy ostoją ludowości i piewcami zapominanych obrzędów. Przyjmijcie najszczersze gratulacje i życzenia kolejnych, wspaniałych lat pracy dla polskiej i kalwaryjskiej kultury - dodają.

Wnioskodawcą przyznania medalu był dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej Andrzej Burdek. Zespół działa pod patronatem tego właśnie przybytku kultury.

„Sami Swoi” powstali w 1984 r., choć nieoficjalnie działalność rozpoczęli cztery lata wcześniej, na bazie ówczesnego Koła Gospodyń Wiejskich, które istniało od lat 60. Z pomysłem wyszły panie Zofia Kawaler, która pełniła w tym czasie rolę gospodarza Klubu Rolnika oraz Anna Czaicka i Józefa Sikora.

Początkowo zespół występował na wiejskich dożynkach, festynach i biesiadach. Z czasem wypłynął na szersze wody, biorąc udział w różnego rodzaju konkursy i przeglądy. Prostotę tekstów i autentyczność doceniało jury na wielu festiwalach zespołów ludowych. Wydobywanie z zakamarków pamięci zwyczajów i obyczajów dawno zapomnianych, stało się niejako pasją członków zespołu. Dzięki temu wiemy, co to „skubanka” (zwyczaj „darcia” pierza), jak wyglądały wiejskie wesela czy też obrzęd kiszenia kapusty.

Ważną zasługą „Samych Swoich” dla regionu Kalwarii Zebrzydowskiej jest również promocja ogórka kalwaryjskiego, który być może stanie się kiedyś produktem regionalnym. Sprzedawało się go głównie podczas wielkich uroczystości kalwaryjskich: Misterium Męki Pańskiej oraz Święta Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na jednym z Festiwali Smaku w Oświęcimiu ogórek kalwaryjski zdobył pierwsze miejsce. Zespół promuje także wodziankę, tradycyjną zupę na bazie wody z dodatkiem chleba i czosnku, która jest charakterystyczna dla Śląska i Małopolski zachodniej.

Szczególnie istotna, jest jego działalność od 1994 r. w Stowarzyszeniu Teatr Regionalny w Krakowie, które zostało założone w 1968 r. i w tej chwili skupia 35 zespołów i kół gospodyń wiejskich. Jego głównym celem jest przede wszystkim promowanie i przekazywanie folkloru. Przytkowski zespół corocznie uczestniczy w Korowodzie Bożonarodzeniowym, który wiedzie od Bramy Floriańskiej na krakowski Rynek, gdzie odbywa się wspólne kolędowanie. Z kolei w Niedzielę Palmową prowadzi orszak od Bramy Floriańskiej pod kościółek św. Wojciecha na Rynku.

„Sami Swoi” bywają gośćmi Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej, Stowarzyszenia „Trzy Wionki”w Jastrzębi koło Lanckorony. Są to spotkania patriotyczne organizowane 3 maja i 11 listopada. Współpracują także z parafią Przenajświętszej Trójcy w Przytkowicach, można ich wtedy zobaczyć w orszaku Trzech Króli czy podczas bożonarodzeniowego spotkania z seniorami.

We współpracy ze szkołą im. Tadeusza Kościuszki w Przytkowicach, pod kierunkiem Jarosława Szweca z Teatru Ludowego w Krakowie, przygotowali wraz z rodzicami, gronem pedagogicznym i istniejącym w szkole zespołem teatralnym „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Przytkowscy „Sami Swoi” propagowali również polski folklor poza granicami kraju. Tak było w 2005 r. w Hämeln na Dniach Kultury, a w 2009 i 2010 Lewoczy podczas Dni Majstra Pavla.

Obecnie Zespół Regionalny „Sami Swoi” z Przytkowic wraz z kapelą liczy 20 osób.

WIDEO: Trzy Szybkie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto