MATURA 2013. Język polski - poziom rozszerzony [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

Katarzyna Sklepik
Matura 2013: Język polski - poziom rozszerzony
Matura 2013: Język polski - poziom rozszerzony archiwum
Udostępnij:
Trwa matura 2013. Dzisiaj o godz. 14 maturzyści piszą egzamin z języka polskiego - poziom rozszerzony. W piątek, 10 maja, zamieścimy na naszej stronie arkusze pytań oraz rozwiązania testu.

Matura 2013: Język polski - poziom rozszerzony

Kliknij: ARKUSZ PYTAŃ

ODPOWIEDZI

I TEMAT I

Wstęp
Kim jest Ares? Mityczny bóg wojny (mitologia grecka, w rzymskiej – jego odpowiednikiem był Mars), który walczył dzielnie, ale nie zawsze sprawiedliwie. Mimo to był symbolem męstwa i odwagi.

Rozwinięcie
Warto zacząć od „Iliady”. Trzeba zwrócić uwagę na to, że w przedstawionym fragmencie rozmowy z Zeusem, Ares jawi nam się jako cwaniak i egoista. Jest zazdrosny, żądny krwi. „Lubi” wojnę. Z kolei w "Olimpijskim generale" Herbert opowiada o Aresie. To opis bardziej współczesny, Ares mógłby być terrorystą, gangsterem.
Na pewno trzeba zwrócić uwagę na to, że oba opisy różnią się od siebie: gatunkiem literackim i sposobem przedstawienia postaci. Herbert wykorzystuje ciekawe zabiegi językowe – „apostoł chaosu skapcaniał” – warto o nich wspomnieć.

Zakończenie
Trzeba wskazać dlaczego w taki sposób przedstawiono Aresa. Pierwszy fragment degraduje boga wojny, poprzez pokazanie jego wad. Drugi – to bardziej refleksja nad współczesnym typem Aresa.
Herbert udowadnia, że zło jest nadal obecne tak jak widmo wojny.

TEMAT II

Wstęp
Zacznijmy od definicji biblioteki. Jaka była i jak się zmienia.

Rozwinięcie:
Na początek - Umberto Eco "Imię róży". W jego opowieści, biblioteka jest czystą, cichą, uporządkowaną przestrzenia w której pracują skrybowie. To miejsce dla wybranych, skrywa w sobie tajemnice wiedzy. Trzeba podkreślić ciekawy sposób narracji. Dla Wańkowicza biblioteka to miejsce chaosu intelektualnego. Za dużo mebli, za dużo książek, za mało przestrzeni do pracy. Może tu przyjść każdy. Tu narracja jest humorystyczna, miejscami sarkastyczna.

Zakończenie
Biblioteka to więzienie dla książek i wiedzy. Eco mówi o zamknięciu jej przed światem zewnętrznym, jest niedostępne. Ta u Herberta jest zapomniana. Ludzie ją omijają, bo nie jest interesująca. Warto wspomnieć o tym, że teraz je się zamyka.

Inne możliwości:
Temat 1. W obu fragmentach tekstów Ares, grecki bóg wojny, przedstawiony jest jako postać negatywna. Homer ukazuje go w walce, jako niezmordowanego żołnierza, którego jedynym celem jest zadawanie śmierci. Bóg wojny jest pogardzany nawet przez Zeusa, ponieważ sprowadza wojnę i niezgodę. Herbert natomiast, wychodząc od analizy starożytnych wizerunków Aresa, pokazuje go jako symbol bezmyślnego okrucieństwa i agresji, które we współczesnym świecie przybierają m.in. formę terroryzmu. Herbert zwraca uwagę na to, że Ares jest zaprzeczeniem etosu rycerskiego: nie respektuje zasad uczciwej walki i okrywa się hańbą. W celu podkreślenia negatywnej oceny boga obaj autorzy kontrastowo zestawiają go

z postacią Ateny – bogini wojny sprawiedliwej.

Temat 2. W każdym z cytowanych utworów opisana jest biblioteka oglądana oczami narratora. We fragmencie powieści U. Eco biblioteka jest miejscem tajemniczym i budzącym onieśmielenie, gdzie wykonuje się ciężką i monotonną pracę. Bibliotekarz to wtajemniczony i uprzywilejowany strażnik. W „Zielu na kraterze” książki opisane są jak żywe istoty, zróżnicowane jak społeczeństwo ludzi i rośliny w wypielęgnowanym ogrodzie. Człowiek, który porusza się po bibliotece przypomina odkrywcę nieznanego, fascynującego świata.
Analizując oba teksty należałoby zwrócić uwagę na zastosowane środki językowe: nagromadzenie specyficznego słownictwa i lekką archaizację w pierwszym fragmencie oraz połączenie metaforycznych opisów z kolokwializmami w drugim.

Matura 2013 potrwa od 7 do 28 maja. Poszczególne egzaminy będą przeprowadzane w dniach:

7 MAJA , WTOREK

godz. 9
Język polski - poziom podstawowy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie