Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mateusz Klepka - dyrektor Biblioteki Publicznej

Alicja Durka
Alicja Durka
Mateusz Klepka jest dyrektorem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach od niedawna, bo dopiero niecałe półtora roku. Zdążył już jednak zjednać sobie mieszkańców swoim aktywnym działaniem na rzecz biblioteki.

Oborniczanin ukończył Etnologię i Antropologię Kultury na Wydziale Historycznym UAM w Poznaniu. Posiada też dyplom studiów podyplomowych z zakresu zabytkoznawstwa i konserwatorstwa dziedzictwa architektonicznego, które zrealizował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, a studiował również w Podyplomowym Studium Muzeologicznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Wcześniej był adiunktem w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, oddział Muzeum Młynarstwa w Jaraczu. W swojej karierze pracował również w muzeum regionalnym oraz jako nauczyciel edukacji regionalnej szkole podstawowej. Zorganizował też wiele wydarzeń kulturalnych w Jaraczu, był współorganizatorem popularnego Rajdu Radzim, często brał udział w przygotowywaniu dożynek gminnych i Dni Obornik. Współorganizował liczne wystawy historyczne, między innymi ekspozycję „Oborniczanie w walkach Powstania Wielkopolskiego”.

Gdy burmistrz Tomasz Szrama powierzał Mateuszowi Klepce pełnienie obowiązków dyrektora biblioteki w Obornikach, ten zapewniał, że postara się sprostać wszystkim stawianym przed nim wyzwaniom. Mało kto miał wtedy wątpliwości, czy danego słowa uda się dotrzymać, ponieważ w dotychczasowych przedsięwzięciach Mateusz Klepka dał się poznać jako pełen pasji organizator i działacz, na którym zawsze można polegać. Po kilkunastu miesiącach pracy, możemy mieć już pewność, że burmistrz podjął słuszną decyzję.

Poza podstawowym celem placówki, jakim jest wypożyczanie książek, biblioteka prowadzi szereg dodatkowych działań. Do najważniejszych należą: warsztaty dla mam i bobasów, program czytelniczy dla dzieci ze żłobka miejskiego, Klub Mądra Sowa, warsztaty komiksowe dla młodzieży, Dyskusyjny Klub Książki i Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki. Biblioteka organizuje także liczne wystawy. W tym roku zaprezentowano trzy ekspozycje zewnętrzne: o Powstaniu Wielkopolskim, promującą czytelnictwo wśród najmłodszych i dotyczącą oborniczan podczas II wojny światowej. Od wielu lat działa także Towarzystwo Literackie „Poetycki Wędrowiec” oraz Sekcja Książki Mówionej.

- Działa to całkiem sprawnie, dla osób niewidomych oraz niedowidzących jest to świetna możliwość, by nie tracić kontaktu z książką. Emeryci i osoby z zaświadczeniem o dysfunkcji wzroku mogą za darmo wypożyczyć tzw. czytaki, na które zgrywana jest interesująca czytelników literatura - tłumaczy dyrektor biblioteki.

Te działania zostały już nawet nagrodzone w ogólnopolskim plebiscycie Fundacji Szansa dla Niewidomych. Biblioteka prowadzi również działalność wydawniczą, regularnie ukazują się np. Obornickie Zeszyty Historyczno-Kulturalne.

- Od kiedy tutaj pracuję, pierwszym dużym sukcesem było pozyskanie środków na wydanie albumu ,,Powiatowe Miasto Oborniki 1925’’ i na towarzyszącą mu wystawę wielkoformatowych zdjęć. Jest to album wykonany przez przedwojennego obornickiego fotografa Mariana Tykocińskiego, na zlecenie ówczesnego starosty. Oryginał znajduje się zbiorach biblioteki.

- Teraz jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych - opowiada Mateusz Klepka.

Dyrektor stara się także nadążać za współczesnym spojrzeniem na bibliotekę, stąd aktywne działania w mediach społecznościowych. Poza tym, wraz ze swoim zespołem, Mateusz Klepka stara się pozyskiwać dodatkowe środki zewnętrzne, bo jak twierdzi, dzisiaj, żeby działać atrakcyjnie, potrzebne są finanse.

- W tym roku złożyliśmy cztery wnioski na promocję czytelnictwa, czyli tyle, ile maksymalnie mogliśmy złożyć. Ku naszej radości wszystkie cztery zostały zaakceptowane, więc mamy w tym roku mnóstwo ciekawych działań - dodaje oborniczanin.

Pierwszy z projektów to „Bracia Mickiewiczowie na ziemi obornickiej” poświęcony pobytowi Adama i Franciszka Mickiewiczów w okolicach naszego miasta. W ramach tego zadania, biblioteka zorganizowała konferencję popularnonaukową, na którą przyjechali m.in. wykładowcy z UAM, którzy zawodowo zajmują się historią pobytu Mickiewicza w Wielkopolsce. Nagrywane są również dwa filmy, jeden o charakterze promocyjnym, drugi dokumentalnym.

W bibliotece odbywają się również cykliczne spotkania z podróżnikami w ramach projektu ,,Biblioteka oknem na świat’’. Do końca roku odbędą się jeszcze 3 spotkania.

W ramach projektu „Fantastyczna biblioteka” do końca roku do Obornik przyjedzie aż troje znanych i cenionych pisarzy, zajmujących się literaturą fantastyczną. Będą to Robert M. Wegner, Andrzej Pilipiuk i jeszcze jedna osoba, której nazwiska na razie nie można ujawniać. W ramach tego cyklu będzie też kilka pomniejszych spotkań dla dzieci i młodzieży.

Ostatni projekt, który jest już prawie skończony to „Łączy nas komiks”, w ramach którego odbywają się warsztaty rysownicze z wydawcą i twórcą komiksów Witoldem Tkaczykiem.

Kolejnym wyzwaniem było zarządzanie wyremontowanym Domem Kultury w Objezierzu.

- Padało pytanie, co biblioteka będzie robiła w domu kultury. Po pierwszych dwóch wydarzeniach, już takich pytań nie ma. Wspólnie z urzędem miejskim zorganizowaliśmy Festiwal „Literackie Objezierze”, który był wielkim sukcesem, podobnie jak wcześniej wspomniana konferencja naukowa o Mickiewiczach - opowiada Mateusz Klepka.

Dyrektor ma jeszcze wiele planów, ale już teraz widać, że biblioteka w Obornikach będzie prężnie działać i proponować wiele ciekawych wydarzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto