Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

MAHLE dołoży się do zakupu aparatu rentgenowskiego dla szpitala. Gminy też muszą to zrobić

Wiesław Zdobylak
Archiwum NM
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 20 grudnia w Starostwie Powiatowym w Krotoszynie skarbnik powiatu Andrzej Jerzak poinformował, że do końca roku na konto bankowe Fundacji Szpital Powiatowy w Krotoszynie wpłynie z Fundacji MAHLE pierwsza transza dofinansowania na zakup nowego aparatu rentgenowskiego w wysokości 251.838 zł. To efekt porozumienia zawartego pomiędzy starostą krotoszyńskim Stanisławem Szczotką a prezesem firmy MAHLE Andreasem Kosickim, w ramach którego niemiecka korporacja postanowiła udzielić szpitalowi powiatowemu w Krotoszynie wsparcia finansowego w wysokości 120.000 euro (503.676 zł) na zakup tego nowoczesnego urządzenia.

Dofinansowanie z MAHLE udzielone zostanie w dwóch transzach, przy czym pierwsza wpłynęła w grudniu 2017 roku, natomiast druga do 20 stycznia 2018 roku.
Szacunkowy koszt zakupu nowoczesnego aparatu rentgenowskiego do prześwietlania tkanek i terapii chorób nowotworowych to 1 mln zł. Nowy sprzęt ma trafić do krotoszyńskiego SPZOZ jeszcze w tym roku, najprawdopodobniej do końca wiosny.
To kolejny znaczący wydatek, który zostanie poniesiony na unowocześnienie naszej placówki medycznej. – Jest do wydania 25 milionów złotych na modernizację i rozbudowę obiektów przy ul. Mickiewicza. To nie jest problem finansowy dla powiatu, skoro już udało się uzyskać z programu rewitalizacyjnego JESSICA 2 kredyt z oprocentowaniem 0,30, czyli na niespotykanie korzystnych warunkach. To jest dla nas wielkie zaskoczenie, że udało się takie coś uzyskać. Trzeba będzie kredyt spłacać przez 20 lat po około 1 mln zł rocznie. To nie jest żaden problem, zwłaszcza w kontekście pozyskania 3 mln zł z obligacji, co pozwoli wybudować skrzydło szpitala przy ul. Mickiewicza – mówił o wydatkach inwestycyjnych krotoszyńskiego SPZOZ skarbnik powiatu Andrzej Jerzak.
Zakup aparatu rentgenowskiego dokonany zostanie w formie montażu finansowego. Pół miliona złotych wyłoży fundacja MAHLE, 200 tys. zł wyasygnuje ze środków własnych SPZOZ, a 300 tys. zł krotoszyńskie samorządy. I właśnie ostatni element jest najbardziej problematyczny, bo jak do tej pory oprócz powiatu, który wyłoży 100 tys. zł, deklarację dofinansowania złożyła jedynie gmina Krotoszyn, przeznaczając na ten cel kolejne 100 tys. zł. – Brakujące 100 tys. zł powinny wyłożyć pozostałe krotoszyńskie gminy. Znamy już stanowisko gminy Kobylin, która się zadeklarowała z jakąś poważną kwota. Musimy zdawać sobie sprawę, że skoro nie prosiliśmy o pomoc gmin przy rozbudowie i modernizacji szpitala powiatowego, to partycypowanie gmin w kosztach budowy dróg i zakupie aparatu rentgenowskiego powinno być dla wszystkich jasne – podsumował projekt zakupu nowego sprzętu dla SPZOZ starosta krotoszyński Stanisław Szczotka.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto