Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lipiec w ogrodzie

Elżbieta Bielewicz
Lipiec to miesiąc, w którym jest jeszcze dużo pracy w ogrodzie
Lipiec to miesiąc, w którym jest jeszcze dużo pracy w ogrodzie naszemiasto.pl
Lipiec to miesiąc, w którym drzewa, krzewy i rośliny są w pełni okresu wegetacyjnego. W tym czasie należy pamiętać głównie o ich podlewaniu. Podczas upałów kwiaty uprawiane w pojemnikach – nawet dwa razy dziennie.

W lipcu należy pamiętać też o pieleniu grządek. A w miejscach oczyszczonych z chwastów warto rozłożyć 5-centymetrową warstwę ściółki (na przykład mieloną korę), dzięki czemu zmniejszy się parowanie wody z gleby i utrudni rozwój chwastów.

Krzewom róż usuwamy pędy wyrastające z podkładek i przekwitłe kwiatostany oraz zasilamy je nawozem.

Żywopłoty należy przynajmniej raz w miesiącu delikatnie przystrzyc. Przycinamy młode pędy na jednakowej wysokości, skracając je przynajmniej o połowę. Jeśli chcemy mocniej ograniczyć wzrost, pozostawiamy tylko 2–3 cm nowych przyrostów. Najlepiej ciąć żywopłot przy pochmurnej pogodzie.

Przesadzamy i rozmnażamy przez podział byliny skalne i rośliny okrywowe kwitnące wiosną (takie, jak żagwin, płomyk szydlasty, rogownicę, zawciąg, aster alpejski, barwinek, rojniki, rozchodniki i macierzankę). Można także dzielić wysokie byliny kwitnące latem, ale aby rośliny dobrze zniosły ten zabieg, po przekwitnięciu należy przyciąć im pędy. Po dwóch tygodniach byliny wykopujemy i dzielimy w ten sposób, aby każda część miała zdrowy i dobrze rozwinięty system korzeniowy.

Niektóre rośliny (między innymi ostróżka, tojad, szałwia szkarłatna, lwia paszcza) zakwitną ponownie, jeśli przytniemy je zaraz po pierwszym kwitnieniu.

Lipiec to czas, w którym można jeszcze wysiać rośliny jednoroczne, które zdążą zakwitnąć przed jesiennymi chłodami. Wysiewamy także rośliny dwuletnie (takie, jak malwy, stokrotki, bratki i niezapominajki), które zakwitną w następnym sezonie. Rośliny pikujemy 3–4 tygodnie po siewie, gdy mają po trzy listki. Do końca miesiąca można wysiewać maciejkę i rezedę.

W lipcu zaczynają kwitnąć mieczyki. Jeśli ich nie zetniemy do wazonu i pozostawiamy kwiatostany na roślinie, to po ich przekwitnięciu trzeba je obciąć, aby nie dopuścić do zawiązywania owoców, bowiem to osłabia cebule. Na roślinie należy pozostawić przynajmniej cztery liście.

W lipcu dzielimy kosaćce bródkowe – 2–4 tygodnie po kwitnieniu – i przesadzamy je. O tej porze powinnismy mieć także już wykopane cebule tulipanów, bulwy czosnków ozdobnych, iksji, iksjolirionu, kamasji, narcyzów, obrazków, psizębu, szafirków, śniedków, zimowitów. Rozkładamy je w przewiewnym, suchym i ciepłym pomieszczeniu, a po 2–3 tygodniach czyścimy i umieszczamy w przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze 17–20 st. C.

Oczywiście nawozimy te, które są teraz w pełni kwitnienia, i te, które zaczynają kwitnąć. Usuwamy też przekwitłe kwiaty – pobudzamy je w ten sposób do tworzenia nowych pąków.

Prognoza pogody na czwartek:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto