Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto i do kiedy musi wymienić bezterminowe prawo jazdy?

Mariusz Michalak
Andrzej Kurzyński
Kierowcy, którzy obecnie posiadają bezterminowe prawo jazdy będą musieli je... wymienić. Na szczęście nie muszą się jednak spieszyć. Oto szczegóły.

Po upływie okresu, na jaki został wydany dokument prawa jazdy, konieczna jest jego wymiana, jednak uprawnienia do kierowania pojazdami nie wygasają. Utrata ważności to jeden z powodów obok m.in. zmiany nazwiska, w którym trzeba dokonać wymiany prawa jazdy.

Od 19 stycznia 2013 roku w Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Najdłuższy termin ważności tego dokumentu to obecnie 15 lat. Warto zaznaczyć, że w przypadku przeciwwskazań medycznych takich jak np. duża wada wzroku, prawo jazdy może mieć znacznie krótszy okres ważności.

Kierowcy posiadający prawo jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 r. będą musieli wymienić dokument od 2028 do 2033 r. Przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T nie trzeba przechodzić dodatkowych badań lekarskich, chyba że prawo jazdy zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne. Badania będą musiały przechodzić natomiast osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E. W takim przypadku dokument jest ważny przez 5 lat.

W wydziale komunikacji trzeba złożyć wniosek o wydanie dokumentu. Konieczne jest okazanie dowodu osobistego, starego prawa jazdy oraz załączenie do wniosku fotografii o wymiarach 35 x 45 mm. Sam koszt wymiany obecnie to 100,50 zł.

Podstawa prawna:
* Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 2016 r. poz. 702)
* Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 2016 r. poz. 231 z późn. zm.)
* Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2017 r. poz. 978 z późn. zm.)

Ministerstwo cyfryzacji rozpoczyna właśnie testy zaktualizowanej aplikacji mObywatel. To oznacza, że jesteśmy o krok bliżej do korzystania z prawa jazdy w telefonie. Nie jest jednak pewne kiedy ostatecznie skorzystamy z usługi.

Pod względem technicznym wszystko jest już gotowe do wdrożenia. Czekać trzeba jednak na zmiany legislacyjne pozwalające kierowcom na jazdę bez fizycznego blankietu prawa jazdy. Obecnie tym, którzy nie dopełnią tego obowiązku, grozi mandat w wysokości 50 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto