Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Księga gości "Prosny" czy też statuetka Kłosy Niepodległej RP. Dary dla Archiwum Państwowego w Kaliszu ZDJĘCIA

BH
Księga gości "Prosny" czy też statuetka Kłosy Niepodległej RP. Dary dla Archiwum Państwowego w Kaliszu
Księga gości "Prosny" czy też statuetka Kłosy Niepodległej RP. Dary dla Archiwum Państwowego w Kaliszu Archiwum Państwowe w Kaliszu
Od wielu lat kaliskie Archiwum Państwowe wzbogaca swój zbiór dzięki darowiznom, zarówno osób prywatnych, jak i organizacji społecznych. I w tym roku placówka wzbogaciła się o cenne pamiątki z przeszłości.

Pierwsza darowiznę przekazał 22 marca 2019 r. Mieczysław Walczykiewicz ze Stawu na dorocznym spotkaniu darczyńców. Była to pamiątkowa statuetka Kłosy Niepodległej RP, które zostały wręczone przedstawicielom zasłużonych rodzin rolniczych podczas uroczystości „Niepodległa RP w hołdzie polskim rolnikom”, która miała miejsce w Warszawie 21 maja 2018 r. Dar tym cenniejszym, że takie statuetki otrzymały tylko trzy osoby w kraju.

Największą darowiznę przekazał Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Kaliszu - 80 j.a. z lat 1989-2018. Składa się ona zarówno z dokumentacji typowo organizacyjnej (protokołów zebrań sprawozdawczo-wyborczych i Komisji Rewizyjnej, spraw organizacyjnych, sprawozdań finansowych), ale także akt osobowych członków Oddziałów, które zawierają m.in. informacje na temat ich losów wojennych, jak i powojennych. Działalność stowarzyszenia uwieczniana była także za pomocą fotografii, których dwie kroniki również trafiły do zbiorów Archiwum.

Ostatniej wojny światowej dotyczą także materiały przekazane przez Mieczysława Woźniaka z Poznania, długoletniego członka kaliskiej Delegatury Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – Instytutu Pamięci Narodowej (12 j.a. z lat 1940-1991). Są to głównie dokumenty związane z pobytem Polaków w obozach jenieckich lub obozach koncentracyjnych, ale także opracowanie „Rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego na ziemiach polskich w latach 1939-1945. Województwo kaliskie” z 1984 r., fotografie Żydów pracujących na placu św. Józefa (prawdopodobnie podczas rozbiórki pomnika 29. Pułku Strzelców Kaniowskich), dokumenty potwierdzające narodowość niemiecką, kserokopia hitlerowskiej lista proskrypcyjnej Polaków z powiatu kaliskiego z ok. 1940-1941 r. oraz wycinek prasowy z „Ostdeutscher Beobachter” z 10 grudnia 1944 r. z informacja o wyrokach śmierci i długoletniego więzienia dla „zdrajców narodu niemieckiego” tj. Alfreda Nowackiego, Emila Fulde, Elwiry Fibiger i innych. Dodatkowo M. Woźniak przekazał afisz - obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa z 1981 r.

Zupełnie innego rodzaju archiwalia ofiarował Mariusz Marciniak z Kalisza, były pracownik nieistniejącego już hotelu Orbis „Prosna” w Kaliszu (34 j.a. z lat 1977-2006). Wśród nich niewątpliwie najciekawszym materiałem jest Złota Księga z lat 1977-2005, która oprócz wpisów gości hotelowych zawiera wklejone fotografie z życia hotelu, foldery, wycinki prasowe, harmonogramy pracy personelu, rachunki, czy wizytówki firmowe. W spuściźnie znajdują się także pojedyncze foldery, fotografie pracowników lub wystroju stołów, menu restauracji, gadżety reklamowe, cenniki i rachunki.

Kolejne dary przekazała Bożena Pietniunas z Kalisza (26 j.a. z lat 1906-1945 i 1984). Część z nich to typowe materiały rodzinne: świadectwa szkolne z czasów II wojny światowej, legitymacje odznaczeniowe i szkolne, książeczki obrachunkowe Trzeciego Kaliskiego Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego Drobnych Kupców i Rzemieślników w Kaliszu, fotografia Bolesława Wojciechowskiego z synem Zbigniewem. Szczególnie interesujące są więzienne grypsy Bolesława Krawca, ps. Stach, inspektora AK i Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW), aresztowanego przez gestapo w marcu 1944 r. i zamordowanego w styczniu 1945 r. w lesie skarszewskim. W skład spuścizny wchodzą także: opakowanie zupy w proszku produkowanej przez zakład Alfreda Nowackiego (dzisiejsze „Winiary”) oraz fotografie: płyty nagrobnej Wojciecha Jabłkowskiego na cmentarzu miejskim w Kaliszu oraz sztandaru Cechu Mistrzów Szewskich w Kaliszu z okresu międzywojennego.

Wszystkie dary zostały uporządkowane, zewidencjonowane i są dostępne w pracowni naukowej archiwum.


Studio Wonder Women - piękny pokaz pole dance

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto