Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie wyrzucać śmieci

Alicja D
Archiwum Polskapress
We wrześniu 2019 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jedną z najważniejszych zmian jest obowiązek prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, który obowiązuje wszystkich. W praktyce oznacza to, że każdy od września 2020 roku będzie zobligowany do segregowania odpadów komunalnych.

Niektórym może sprawiać to jednak nieco problemów. Z tego względu powstało więc kilka pomocnych stron i aplikacji. ZM GOAP informuje, że z myślą o mieszkańcach stworzono mobilną aplikację WYWOZIK GOAP oraz wyszukiwarkę odpadów - WYWOZIK GOAP- Jeden klik i już! Ta bezpłatna aplikacja to rozwiązanie mobilne, które pozwala zgłosić nieprawidłowości w zakresie świadczonych usług , pozyskać dane teleadresowe PSZOK wraz z opcją wyznaczenia trasy. Poza tym, dostępne są bieżące komunikaty.
Mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy zobowiązani są do wstawiania pojemników na odpady zgodnie z harmonogramem odbioru, po ustawieniu adresu swojej nieruchomości mają dostęp do terminarza wywozu odpadów z posesji.
W razie wątpliwości, gdzie wyrzucić konkretny przedmiot, możemy w zakładce Informacje znaleźć słowniczek odpadów. Wszystkie te informacje, wraz z wyszukiwarką odpadów można znaleźć na stronie www.goap.org.pl w zakładce Wyszukiwarka Odpadów. Tam można wpisać nazwę problematycznego śmiecia. Inną możliwością jest skorzystanie z listy odpadów, która jest ułożona alfabetycznie. Po lewej stronie umieszczona jest nazwa danego odpadu, a po prawej miejsce utylizacji, np. dla frazy bateria wyświetlą się nam następujące punkty: PSZOK, MPSZOK, Sklep RTV/AGD, pojemniki w sklepach.

ZASADY SEGREGACJI ŚMIECI

Najważniejszą zasadą w efektywnym recyklingu jest to, by dokładnie oddzielić odpady od surowców, które możemy jeszcze przetworzyć, czyli: metale i tworzywa sztuczne, papier, a także opakowania szklane i odpady biodegradowalne. Należy bardzo precyzyjnie oddzielać szkło białe i kolorowe, papier, tworzywa sztuczne i metale oraz odpady biodegradowalne, a mówiąc dokładniej kompostowalne.
Bardzo ważne jest też to, że istnieją odpady, które nie mogą znaleźć się w przydomowych śmietnikach. Są to odpady niebezpieczne, czyli takie jak: zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). Tych odpadów kategorycznie nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych Wyznaczone są do tego specjalne punkty, między innymi w aptekach, sklepach specjalistycznych, czasem w supermarketach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), zorganizowanym przez gminę.

PROBLEMATYCZNE ODPADY

Wydaje się, że segregacja to nic trudnego, jednak niektóre produkty codziennego użytku znajdziemy głównie w problematycznych opakowaniach, np. karton po mleku, czy soku. Niech nie zwiedzie nas nazwa karton, bo opakowanie wielomateriałowe. Należy je wrzucić do kosza na metale i tworzywa sztuczne. Warto pamiętać, że opakowań ze szkła, plastiku i metalu nie należy myć, a tylko opróżnić. Wszystkie zostaną umyte w sortowni, przy użyciu mniejszej ilości wody niż w domowym zlewie.
Warto również pamiętać o koszu bio, który jest często pomijany w domowej segregacji. Należy tam wrzucać np. resztki jedzenia, ale nie pochodzenia zwierzęcego, czyli jaja, mięso, sery lądują w zmieszanych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto