Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościan. Odsłonięcie tablicy poświęconej Stanisławowi Szczepanowskiemu [ZDJĘCIA]

Andrzej Rajewicz
W piątek 16 października 2020 odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy zamieszczonej na kamienicy z numerem 10 przy ul. Stanisława Szczepanowskiego w Kościanie.

Pamiątkową tablicę uroczyście odsłonili: Burmistrz Piotr Ruszkiewicz, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej Zdzisław Witkowski oraz Wiceprezes TMZK Jan Kozak.

Na tablicy znajduje się napis: „Stanisławowi szczepanowskiemu 1846-1900 synowi ziemi kościańskiej. Działaczowi niepodległościowemu, propagatorowi przemysłu naftowego w 120-tą rocznicę śmierci towarzystwo miłośników ziemi kościańskiej".

Przypomnijmy postać wybitnego syna ziemi kościańskiej. Stanisław Szczepanowski był znanym ekonomistą, przemysłowcem działaczem społecznym, twórcą polskiego przemysłu naftowego i węgla brunatnego w Galicji. Urodził się 13 grudnia 1846 roku w Kościanie w rodzinie inżyniera melioranta Jana i Wandy z Poplińskich. Po ukończeniu gimnazjum w Chełmnie studiował na Politechnice Wiedeńskiej, uzyskując w 1867 roku dyplom inżyniera.

Wiele podróżował, zamieszkując w 1879 roku we Lwowie. Żywo interesował się dolą Polaków pod zaborem austriackim w wyniku czego napisał studium „Nędza Galicji". Był posłem do parlamentu wiedeńskiego i sejmu galicyjskiego oraz współzałożycielem kilku towarzystw przemysłowych i oświatowych.

Szczególnie interesował go przemysł wydobywczy i przetwórczy. Ręczne kopanie szybów górniczych zastąpił maszynami patowymi, sprowadzając z Kanady doświadczonych wiertników i budując w Peczeniżynie nowoczesną rafinerię ropy naftowej. Za jego przykładem poszło na Podkarpaciu wielu innych przemysłowców.

Po wstrzymaniu przez władze austriackie zezwoleń dla polskich przedsiębiorców na budowę rafinerii ropy i niewypłacalności Lwowskiej Kasy Oszczędności, podobnie jak wielu innych zbankrutował zapadając na chorobę wieńcową serca. Zmarł 13 października 1900 roku w czasie pobytu na kuracji w Nauheim. Po roku jego zwłoki spoczęły w ufundowanym przez społeczeństwo grobowcu na cmentarzu łyczakowskim we Lwowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto