Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety pracujące w Teatrze Ósmego Dnia będą czytać online i wspierać Ogólnopolski Strajk Kobiet. Premiera "Niewidzialnych kobiet"

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
Zgodnie z pomysłem reżysera Janusza Stolarskiego, za czytanie książki odpowiadać będą kobiety, które na co dzień pracują w teatrze, choć zwykle pozostają w cieniu. To właśnie one będą nam opowiadać o doświadczeniach „niewidzialnych kobiet” z całego świata.
Zgodnie z pomysłem reżysera Janusza Stolarskiego, za czytanie książki odpowiadać będą kobiety, które na co dzień pracują w teatrze, choć zwykle pozostają w cieniu. To właśnie one będą nam opowiadać o doświadczeniach „niewidzialnych kobiet” z całego świata. fot. Zdzisław Orłowski
Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu zaprasza na wyjątkowe wydarzenie, jakie w weekend 27-29 listopada i poniedziałek 30 listopada będzie odbywać się online. Kobiety, które na co dzień pracują w poznańskim teatrze przeczytają fragmenty słynnej książki „Niewidzialne kobiety”, solidaryzując się z uczestnikami masowych protestów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Czytanie performatywne książki Caroline Criado Perez „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn” to jeden z ciekawszych projektów, jaki ostatnio zorganizowano w wirtualnej przestrzeni poznańskiej kultury. – Sam pomysł tego wydarzenia powstał już w momencie premiery książki Criado Perez. Rzeczywistość, a właściwie politycy w Polsce dopisali do niego kolejne mocne konteksty. Masowe protesty Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, po skandalicznym wyroku Trybunału Konstytucyjnego pokazały, jak wiele w kwestii równouprawnienia kobiet nasze społeczeństwo ma jeszcze do zrobienia – przyznają przedstawiciele Teatru Ósmego Dnia.

W świecie niewidzialnych kobiet

Zgodnie z pomysłem reżysera Janusza Stolarskiego, za czytanie książki odpowiadać będą kobiety, które na co dzień pracują w teatrze, choć zwykle pozostają w cieniu. To właśnie one będą nam opowiadać o doświadczeniach „niewidzialnych kobiet” z całego świata. Jak słusznie zauważają twórcy projektu, „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn” to pierwsza książka, która w tak dobitny i sugestywny sposób przedstawia i rozkłada na części pierwsze „seksistowski charakter świata, w którym żyjemy – od dostępności usług publicznych po projektowanie dóbr luksusowych”.

M. Lempart: Lekarze nie mają żadnych podstaw, żeby stosować się do oświadczenia pani mgr Przyłębskiej

– Caroline Criado Perez na setkach przykładów pokazuje, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr i usług jest wciąż mężczyzna i pisze o tym, w jaki sposób wpływa to na codzienne życie połowy ludzkości. Brak istniejących danych na temat kobiet, ich potrzeb, zdrowia, sposobów korzystania z infrastruktury i usług publicznych, funkcjonowania na rynku pracy, prowadzi do ich systematycznej dyskryminacji we wszystkich dziedzinach życia – czytamy w zapowiedzi projektu.

Za czytanie performatywne odpowiadać będą Małgorzata Grupińska-Bis, Jagoda Gruszczyńska, Agnieszka KOVA Kowalczyk, Urszula Orchowicz, Renata Stolarska, Ewa Wójciak, Anna Zbroszczyk. O oprawę muzyczną zadba Agnieszka „Kova” Kowalczyk.

Czytanie performatywne będzie można zobaczyć w dniach 27-30 listopada na platformie live.bilety24.pl – KLIKNIJ TUTAJ! Cena biletu: 10 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto